Reklama

Rwanda predbehla Amazon i DHL, má doručovanie pomocou dronov

Zdroj | Zipline International
Števo Porubský
Zdroj | Zipline International
Zdroj | Zipline International

Africká krajina Rwanda trpí rôznymi nedostatkami, no v jednom má predsa len prvenstvo. Ako prvá na svete nasadí doručovanie pomocou dronov. Nejde však o klasické poštové zásielky, ako plánuje Amazon či DHL, ale o omnoho dôležitejšie doručovanie liekov a iných medicínskych zásielok.

Pozrite si

Amazon Prime Air – doručovanie dronmi stále s otáznikmi

Zdroj | Zipline International

Hoci momentálne doručovanie pomocou dronov testuje mnoho zo svetových spoločností, od júla ako prvý začne s dronmi doručovať start-up Zipline International z USA práve v chudobnej africkej krajine Rwanda.

Zdroj | Zipline International

Na doručovanie bude slúžiť necelých 10 kg vážiace autonómne lietadlo Zip. To dokáže prevážať zhruba 1,5 kg náklad do vzdialenosti 120 km. Veľkosť krajiny je pritom len okolo 250 km so severu na juh či zo západu na východ.

Dron na štartovanie využíva špeciálnu odpaľovaciu rampu, ktorú je ale možné postaviť kdekoľvek. Zipline International spolu s rwandskou vládou tak môže po krajine postaviť niekoľko doručovacích základní a bez problémov pokryť celú rozlohu Rwandy.

Zdroj | Zipline International

Lekárom potom už len stačí objednať konkrétne lieky, vakcíny, či dokonca krv cez SMS a do niekoľkých desiatok minút (vraj do 30) im dron potrebné vybavenie doručí zhodením balíčka s padákom na konkrétne miesto.

V prvej fáze bude Rwanda využívať 15 dronov od Zipline International a pokryje zhruba polovicu územia krajiny. V druhej fáze plánuje vláda rozšíriť pokrytie doručovania dronmi na celé územie krajiny.

Zdroj | Zipline International
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.