Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rusko chce kvôli sankciám legalizovať softvérové pirátstvo

Rusko chce kvôli sankciám legalizovať softvérové pirátstvo
Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)
Michal Sobek
Rusko chce kvôli sankciám legalizovať softvérové pirátstvo
Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)
Zdroj | TheDigitalArtist (Pixbay)

Rusko si ozbrojeným vpádom na susednú Ukrajinu dosť pohoršilo. Boli naňho uvalené tvrdé sankcie a teraz je jeho hlavným cieľom ekonomicky prežiť. Aj preto chce legalizovať určité formy softvérového pirátstva.

Pozrite si

Ponorí sa Rusko do digitálnej tmy? Chystá sa odpojiť od internetu

Tento krok vníma Rusko ako potenciálne riešenie pre produkty, ktorých spoločnosti nedávno prerušili distribúciu v Rusku. V tejto situácii nemá veľa možností.

Ruská vláda predstavila myšlienku efektívneho zrušenia zákonných trestov pre ľudí, ktorí používajú určité typy pirátskeho softvéru, a zároveň by tento softvér musel pochádzať od spoločností, ktoré podporili súčasné sankcie voči Rusku súvisiace s Ukrajinou.

Prieskum slovenskej bezpečnostnej spoločnosti ESET z roku 2019 ukázal, že 91 % Rusov uprednostňuje pirátsky obsah, pričom takmer 20 % uviedlo, že si nainštalovali cracknutý softvér. Najčastejšie uvádzaným dôvodom bolo, že oficiálne verzie stoja príliš veľa peňazí.

Zdroj | Nahel Abdul Hadi

Softvérové ​​pirátstvo podporované štátom však môže byť dnes ťažším problémom. Softvér ako služba sa stal oveľa rozšírenejším a mnohé služby sú dostupné iba prostredníctvom webovej aplikácie. Stále je možné prelomiť mnoho aplikácií, ktoré sa pri kontrole stavu predplatného spoliehajú na overovacie servery.

Pozrite si

IPčko, Človek v ohrození a Orange spustili Linku pomoci v ukrajinskom jazyku

V snahe zastaviť a ukončiť ozbrojený vpád Ruska na Ukrajinu sa západné štáty snažili sankciami znepríjemniť Rusku ekonomiku. To sa im darí, pretože krajina je odstrihnutá od mnohých platobným, streamovacích a nákupných služieb.

Veľké množstvo súkromných spoločností tiež súhlasilo s dočasným zastavením predaja produktov a udeľovania licencií v Rusku. Veľké technologické firmy ako Apple, Adobe, Samsung a Microsoft tiež neváhali a podobnými krokmi podporili Ukrajinu a odsúdili Rusko.

Pozrite si

Ktoré technologické spoločnosti sa pripojili k bojkotu Ruska a Bieloruska?

Krajina teraz nemá veľa možností a preto hľadá cesty, ako sa so sankciami vysporiadať. Plán upozorniť na určité formy softvérového pirátstva je súčasťou širšej stratégie, ktorú nedávno zverejnilo ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruska.

Rusko jednoducho hľadá polonezákonné prostriedky na udržanie svojej ekonomiky, ktorá sa začína pomaly, ale isto rozpadať. Všetko by sa mohlo vyriešiť tým, že by Putin stiahol svoje vojská z územia Ukrajiny. Keďže tak neurobil ani po tvrdých sankciách je jasné, že sa Ukrajiny vzdať nechce.

Zdroj