Reklama

Rusko buduje vlastný platobný systém, nahrádza zablokovaný SWIFT

Zdroj | Emil Kalibradov
Stanislav Vinc
Zdroj | Emil Kalibradov
Zdroj | Emil Kalibradov

Prakticky okamžite po napadnutí Ukrajiny začiatkom tohto roka uvalili západné krajiny na Rusko rôzne formy sankcií, medzi ktoré patrilo aj odstrihnutie Ruska od finančného systému SWIFT.

Cieľom odstrihnutia Ruska od systému SWIFT bolo zamedzenie jeho občanom a firmám v slobodnom presúvaní finančných prostriedkov medzi bankami rôznych krajín. Vzniku a fungovaniu tohto systému sme sa ešte v tom čase venovali v samostatnom článku.

Popri otvorenej vojne na Ukrajine sa Rusko posledné mesiace aktívnejšie sústredilo na svoj vlastný platobný systém, ktorý má potenciál v krajine plne nahradiť SWIFT. Ruská centrálna banka v piatok uviedla, že práce na novom systéme zvanom SPFS postupovali v priebehu tohto roka v rekordnom tempe. Dôvod je zrejme jasný.

Obsah pokračuje pod reklamou

Riaditeľ ruskej centrálnej banky Alla Bakina uviedol, že v priebehu tohto roka sa k systému pripojilo 50 nových finančných entít a celkovo je ich už do systému zapojených zhruba 440, viac ako 100 z nich pochádza zo zahraničia. Centrálna banka zoznam pripojených entít nezverejnila.

Pozrite si

Instagram prichádza s ochranou pred nahými fotkami v súkromných správach

Po uvalení zahraničných sankcií okrem ruského platobného systému SPFS začal rásť aj počet vydaných ruských platobných kariet Mir (mier), ktoré plnia úlohu alternatívy ku kartám Visa a Mastercard. Ich prevádzkovatelia po vypuknutí vojny opustili ruský trh a karty vydané na ruskom území prestali fungovať v zahraničí.

Karty Mir majú mať podľa Bakina dnes už tretinový podiel na ruskom trhu. Aj tieto karty však nedávno prestali fungovať v krajinách spriatelených s Ruskom (Kazachstan, Turecko, Vietnam a Uzbekistan) po tom, čo Spojené štáty na svoj sankčný list pridali Vladimira Komleva, šéfa Národného systému pre platby kartou (NSPK). Na Kube, v Južnej Kórei a niekoľkých ďalších bývalých krajinách karty Mir fungujú aj naďalej, ich presný zoznam však už NSPK nezverejňuje.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.