- #Aplikácie a hry
- 9 min.
- 8.5.2024
RPG so skáčucou obtiažnosťou: The Legend of Legacy HD, Shiren the Wanderer 6
Chvíľu ľahké, potom nesmierne ťažké! Toto sú dva tituly, kde si budete môcť vyskúšať znalosti boja, orientácie i dobrého načasovania.
Obe vás dokážu zabaviť na desiatky hodín a sú ideálna najmä na Nintendo Switch vďaka neustálej prenositeľnosti.
Shiren the Wanderer: The Mystery Dungeon of Serpentcoil Island
Shiren má dosť jednoduchý koncept a dokonca i dej. Hlavný hrdina a jeho kamoš Koppa majú v snoch vízie o ostrove s parádnym pokladom, ktorý leží v bruchu mocného monštra. No ako sa k nemu dostať? Zrazu bojujete s veľkou beštiou, tá vám šľahne po hlave a Shiren končí s bežnou videohernou amnéziou. Keď sa zobudíte v dedinke, zistíte, že ste na potrebnom ostrove a môžete začať svoju výpravu za bossom nanovo – a presne tu sa začína hra. Dejovo nejde o príliš bohatý kúsok, pár animácií na vás čaká medzi jednotlivými mapkami, do toho sa stretávate s niekoľkými postavami v dedinke či na ceste, ale zväčša sú dobré buď na rýchlu pomoc, interakcie kvôli biznisu (kováč, obchodník) alebo ich naverbujete do partie.
Na druhej strane to bohato stačí na to, aby ste spoznali zmysel putovania, naštartovali hru a pustili sa do top výziev. Celá hra je totiž postavená na kvalitnej štruktúre: z dediny idete do sveta, po svetovej mape idete na vybrané body. Keď ho potom odťuknete, otvorí sa náhodne generovaný dungeon s premenlivým pôdorysom – ale určité vlastnosti sú spoločné. Napríklad, že prvý má 31 levelov, obsahuje konkrétneho bossa či určité predmety. Všetko ostatne sa náhodne mení, takže netušíte, čo vás čaká na treťom či pätnástom poschodí.
Teda, hra graduje svoju obtiažnosť, takže niektoré veci sú zrejmé. Napríklad, že na nižších poschodiach sú ľahší nepriatelia ako ďalej. Prvé poschodia prechádzate relatívne v pohode, ale neskôr už dajú vybrané typy oponentov zabrať. Potom už závisí na štipke šťastia, či vám ich osud do cesty prihrá alebo sa im vyhnete. Pohyb postavy i protivníkov je riešený veľmi identicky: keď sa pohnete vy o jedno políčko, aj oni. Ak sa chcete naháňať po mapke, môžete, ale je náročné nepriateľom ujsť, keď sa hýbu smerom k vám.
Keď už stojíte vedľa seba, začína boj v reálnom čase. Udriete vy, udrú oni. A tak sa mastíte, kým niekomu nezíde zdravie až na nulu. Je to poloťahový systém, určitá postupnosť existuje, ale je synchronizovaná. Aj tie údery vlastne prebiehajú v rámci jedného ťahu. Horšie je, keď vás nepriatelia obkľúčia, lebo za jeden miniťah vy udriete raz, ale oni vám môžu uštedriť aj tri-štyri rany. Na mape nájdete aj rozmanité predmety či prekážky. Obľúbené sú najmä pasce, na ktoré znenazdajky narazíte – potom sa už zobrazujú nonstop.
Každé poschodie potrebujete preskúmať, resp. aspoň nájsť východ. Bleskoví hráči nemusia ďalej ani chodiť, stačí ho použiť. Niekedy je východ poruke, inokedy na opačnom konci mapy. Detailisti prejdú skôr každé zákutie, cestičku a zozbierajú všetky predmety. Spočiatku vás bude prechádzanie baviť a užijete si dizajn poschodí. Len čo príde prvá smrť – a ona príde – objavujete zásadný bod hrateľnosti. Smrť znamená zobudenie v dedinke a nutnosť ísť celú mapku od začiatku! Od prvého poschodia a s postavou na prvom leveli. Aha, tak tu sa nám mení situácia!
Náhodne generovaný systém, rastúca obtiažnosť a nutnosť ísť s postavou vždy od piky vytvára riadny tlak na hráča, jeho pohyb, súboje či používanie predmetov. Žiadne riskantné či strmhlavé boje, ak nechcete ísť dvadsať poschodí zbytočne. Postupne viete, na ktorého nepriateľa si trúfnuť a na akom mieste. No stále to nie je jednoduché. Takže keď sa vám podarí vyčistiť celú mapu a postúpiť ďalej, je to triumf.
Shiren the Wanderer: The Mystery Dungeon of Serpentcoil Island je azda najlepší diel série, aký som hral. Tuhý ako remeň, nepresviedča drahou grafikou, ale prepracovanou hrateľnosťou, postavami, predmetmi, nepriateľmi, súbojmi i kvalitným dizajnom dungeonov. V druhej polovici hry sa sčasti systém zunuje a po celý čas budete hrať so zaťatými zubami a niekedy umriete 10-20-30 ráz na jednej mape, ale postup stojí za to. A hranie na Switch je ideálne, lebo hru možno hocikedy odložiť.
PLUSY: výborný funkčný herný systém, premenlivosť dungeonov, efekt náhody i skúsenosti hráča, slušná dávka obsahu, ľahké ovládanie
MÍNUSY: občas fakt tuhá obtiažnosť, niekedy rozhodne šťastie/náhoda
Shiren the Wanderer: The Mystery Dungeon of Serpentcoil Island vyšiel 27. februára 2024 na Switch.
The Legend of Legacy HD Remastered
Tento titul vyšiel pôvodne na Nintendo 3DS, no HD verzia poctila ďalšie platformy: Switch, PC, PS5 a PS4. Máte viaceré možnosti ako sa do tejto fajnovej RPG pustiť a užiť si dobrodružstvá so sedmičkou hrdinov. Najprv si vyberáte titulnú postavu a uvidíte jej základný príbeh, neskôr objavíte aj iných kumpánov z výberu ako s vami idú na výpravu do prvých ruín, kde čakajú rôzne tajomstvá.
Takže vitajte v Avalone, kde sa odohráva jednak centrálny príbeh a zároveň aj odysea každej postavy. To je dobrý prístup, ktorý vám približuje motivácie protagonistov a aj tajomstvá sveta. Vami zložená partia potom odhaľuje jednotlivé časti sveta a dokonca si budete pomôcť povolať aj mocných „elementálov“.
Keď sa pustíte do hry, rýchlo zistíte, že ide o akčnú RPG so štipkou dobrej taktiky. Chodíte totiž po mape a vaším cieľom je objaviť ju na 100%. Čím ste ďalej, tým viac nájdete a každá mapa obsahuje viaceré časti, kde sa vám ráta percento samostatne. Po vašej výprave môžete potom mapu výhodne predať a speňažiť svoj postup – lenže hra skutočne skúma, čo a koľko ste objavili. Rozvetvené cestičky, poklady, aktívne predmety a najmä celkovú plochu. Po mapách sa promenádujú nepriatelia a niektorí sú dosť agresívni: len čo sa vás dotknú, začína boj.
Ten prebieha klasicky na ťahy – na jednej strane vaša partia, na druhej skupina oponentov. K dispozícii máte troch bojovníkov a širokú paletu schopností, či už podľa zbraní alebo zamerania. Takže je tu klasický mág, čo môže makať s elementmi, liečiť, no má málo HP či slabé fyzické údery. Odolný borec, ktorý dokáže aj partiu ochrániť, ale nemá možno najsilnejšie zásahy (jednoznačne defenzívny, no užitočný typ). A potom sú tu rôzni útočníci, ktorí striedajú zbrane a ťahy. Tie bežné môžete využívať nonstop, špeciálne si pýtajú SP – za každý ťah jeden SP dostanete, ale údery si často pýtajú aspoň tri-štyri. Na začiatku dostanete porciu, no keď si ju miniete, na ďalšie špeciálne ťahy treba čakať.
Keď zmastíte celú mapku, môžete sa vrátiť do mesta, kde oddychujete v krčme, skočíte do obchodov alebo sa posuniete kúsok v príbehu. Potom sa odhodláte do inej lokality, kde mapujete neznámy terén, dáte si desiatky súbojov, preskúmate čo najviac percent a opáčite nejedného bossa. Cyklický herný systém oživí samotný systém (stále získate nové ťahy, niekedy prejdete do špeciálneho Awakened stavu, inokedy držíte taktiku na jednej z troch línií bojiska), rozmanitosť prostredí a neskôr prítomnosť elementov.
Na druhej strane je vidieť, že bojový systém je pomerne zjednodušený: úderov a schopností nájdete desiatky, ale hra si vystačí s ukazovateľmi HP (zdravia) a SP (na lepšie údery). Ak náhodou váš kamoš padne v boji, stačí mu dať trošku zdravia a je opäť na nohách – netreba žiadne oživovacie extra predmety. Aj vývoj postáv je dosť jednoduchý: buďte úspešní v boji a zrazu dostanete vyšší level, viac zdravia, lepšiu odolnosť či novú skúsenosť. Všetko prebieha jednoducho, rýchlo, efektne.
The Legend of Legacy HD Remastered vyzerá na nových platformách veľmi dobre – recenzovaná Switch OLED verzia má až rozprávkový nádych, rýchlu grafiku a dobrú hudbu. Aj ako remake po necelej dekáde celkom obstojí. Osobne si cením najmä dobrú prístupnosť a ľahšie herné systémy.
PLUSY: chytľavý systém objavov, sedem odlišných postáv, dobrý súbojový systém, pekný vizuál, ovládanie
MÍNUSY: rýchlo sa začne opakovať, priemerný príbeh
The Legend of Legacy HD Remastered vyšiel 22. marca 2024 na PS5, PS4, Switch a PC.