Reklama

Rozmazané fotografie? Vedci Microsoftu vedia, ako na to!

Roman Calík

Digitálne fotoaparáty súčasnosti ponúkajú možnosť zachytiť ostré fotografie vo vysokom rozlíšení za niečo viac ako 100 €. Avšak ak chcete odfotografovať naozaj dobrý obrázok, potrebujete okrem výbavy aj pevnú ruku.

Microsoft Image Deblurring

Vedci Microsoft veria, že dokážu odstrániť syndróm roztrasených rúk z fotografie. Tento experiment je zatiaľ len v štádiu nadstavby na existujúci fotoaparát. Nový pohybový senzor spojený s telom fotoaparátu detekuje smer pohybu a zrýchlenie v momente stlačenia spúšte. Tieto informácie sa následne odošlú do grafického procesora a dodatočne upravia už zachytený rozmazaný snímok. Zariadenie by nemalo byť nákladné na výrobu, to je základná filozofia projektu. Senzor sa skladá z cenovo prijateľných gyroskopov a akcelerometrov a celý systém funguje plne automaticky a flexibilne vzhľadom ku kvalite originálnej fotografie.

Microsoft Image Deblurring

Existujú rôzne techniky, ako zvýšiť ostrosť fotografie. Úplne najbežnejšia metóda je stabilizácia obrazu v momente expozície. Po zmeraní smeru a rýchlosti pohybu prístroja dôjde k posunu jedného optického člena v objektíve alebo nepatrnému posunu samotného snímača, čo stabilizuje fotografovanú scénu. To ale nie vždy funguje.  Zdá sa, že riešenie spoločnosti Microsoft daný problém úplne odstráni. O praktickom využití a prípadnom zavedení do výroby Microsoft zatiaľ mlčí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.