Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rozmazané fotografie? Vedci Microsoftu vedia, ako na to!

Rozmazané fotografie? Vedci Microsoftu vedia, ako na to!
Roman Calík
Rozmazané fotografie? Vedci Microsoftu vedia, ako na to!

Digitálne fotoaparáty súčasnosti ponúkajú možnosť zachytiť ostré fotografie vo vysokom rozlíšení za niečo viac ako 100 €. Avšak ak chcete odfotografovať naozaj dobrý obrázok, potrebujete okrem výbavy aj pevnú ruku.

Microsoft Image Deblurring

Vedci Microsoft veria, že dokážu odstrániť syndróm roztrasených rúk z fotografie. Tento experiment je zatiaľ len v štádiu nadstavby na existujúci fotoaparát. Nový pohybový senzor spojený s telom fotoaparátu detekuje smer pohybu a zrýchlenie v momente stlačenia spúšte. Tieto informácie sa následne odošlú do grafického procesora a dodatočne upravia už zachytený rozmazaný snímok. Zariadenie by nemalo byť nákladné na výrobu, to je základná filozofia projektu. Senzor sa skladá z cenovo prijateľných gyroskopov a akcelerometrov a celý systém funguje plne automaticky a flexibilne vzhľadom ku kvalite originálnej fotografie.

Microsoft Image Deblurring

Existujú rôzne techniky, ako zvýšiť ostrosť fotografie. Úplne najbežnejšia metóda je stabilizácia obrazu v momente expozície. Po zmeraní smeru a rýchlosti pohybu prístroja dôjde k posunu jedného optického člena v objektíve alebo nepatrnému posunu samotného snímača, čo stabilizuje fotografovanú scénu. To ale nie vždy funguje.  Zdá sa, že riešenie spoločnosti Microsoft daný problém úplne odstráni. O praktickom využití a prípadnom zavedení do výroby Microsoft zatiaľ mlčí.