Reklama

Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Juraj Procházka

Bez batérií niet elektromobilov. Slušné auto s elektrickým pohonom (a vozidlá z produkcie Tesla patria do tejto kategórie) však potrebuje pre primeraný dojazd veľkú a výkonnú batériu. Tá tvorí značný podiel z ceny vozidla, preto sú také dôležité spoľahlivé dodávky pri optimálnych nákladoch.

tesla-model_x

Svetová produkcia Li-ion batérií dnes nie je schopná pružne pokryť potenciálny dopyt rozvíjajúceho sa trhu elektromobilov a produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Pozrite si: Gigantickú fabriku Tesla bude poháňať slnko a vietor

Aj preto sa Tesla Motors rozhodla vybudovať vlastnú fabriku na Li-ion batérie a nebude to hocijaká prevádzka. Produkcia batérií v roku 2020 v tejto továrni má byť vyššia, ako celosvetová výroba v roku 2013. Továreň by mala stáť už v roku 2015, pričom náklady na jej vybudovanie majú dosiahnuť 5 mld. USD (3,66 miliardy EUR). Štyridsať percent z tohto objemu pokryje Tesla z vlastných zdrojov, o zvyšok sa podelia partneri. Spomína sa účasť Panasonicu, od ktorého Tesla odoberá Li-ion batérie už v súčasnosti.

tesla-gf2

Ďalším unikátom je, že výrobný závod by mal byť úplne „odstrihnutý“ od verejnej energetickej siete a spotrebu jeho elektriny by mala pokryť jej vlastná výroba pomocou slnka a vetra.

Továreň, s podporou ktorej chce Tesla v roku 2020 vyrábať až 500 000 elektromobilov ročne, je zaujímavou investíciou aj na americké pomery – mala by vytvoriť 6 500 pracovných miest. V užšom výbere pre jej výstavbu boli púštne lokality v Arizone, Nevade, Texase a Novom Mexiku, ale špekuláciám je koniec.

Neprehliadnite: Tesla razantne zvýši výrobu legendárnych elektromobilov

Šéf Tesly Elon Musk na tlačovej konferencii v Carson City za prítomnosti nevadského guvernéra Briana Sandovala oznámil, že gigatováreň na výrobu batérií bude stáť v pieskoch Nevady, informoval portál Jalopnik. Musk zároveň uviedol, že sa spoločnosť bude uchádzať o daňové úľavy, ktoré vo výške 1,25 miliardy USD schválila pre rezort automobilového priemyslu americká vláda.

tesla-gf1

Z Tesly sa má stať rozhodujúci hráč vo výrobe Li-ion batérií. Nemusia smerovať len do elektromobilov.

Zdá sa, že výroba elektromobilov konečne dostane životodarnú infúziu, pretože o spoločných investíciách do výroby batérií uvažujú aj ďalšie automobilky.

Objavili sa však aj špekulácie, že dominantná pozícia vo výrobe Li-ion batérií sa môže pre Teslu pretaviť v jej core biznis a automobily by zostali len imidžovou záležitosťou. Hlad po batériách má totiž nielen výroba elektromobilov, ale aj zálohovanie solárnych a veterných elektrární, armáda a výroba prenosných elektronických zariadení všeobecne. Vzhľadom na rozsiahle investície do budovania sietí nabíjacích staníc Supercharger po celom svete (mimochodom, tiež sa nezaobídu bez extrémne silných batérií) je však takýto scenár nepravdepodobný.

Foto: Tesla Motors

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.