Reklama

Roman, nástupca teleskopu Jamesa Webba bude posielať brutálne dáta

Zdroj | NASA/Chris Gunn
Juraj Procházka
Zdroj | NASA/Chris Gunn
Zdroj | NASA/Chris Gunn

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je aktuálne „hviezdou“ astronomického výskumu, ale vedci v NASA už od roku 2019 pracujú na novom vesmírnom observatóriu. Nancy Grace Roman Space Telescope, by sa mal dostať do vesmíru v máji 2027. Pomôže odhaľovať tajomstvá temnej energie a temnej hmoty, hľadať a zobrazovať exoplanéty a skúmať mnohé témy v infračervenej astrofyzike. Štartovať by mal na nosnej rakete Falcon Heavy.

Inžinieri z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v štáte Maryland najnovšie dokončili testovanie antény s vysokým ziskom pre Roman Space Telescope. Na titulnej fotke je anténa umiestnená v testovacej komore. Komunikačná výbava bude pri tomto vesmírnom teleskope veľmi dôležitá, pretože bude prenášať najväčšie dátové objemy zo všetkých doterajších astrofyzikálnych misií NASA a vlastne aj celosvetovo.

Pozrite si

Prvé snímky z teleskopu Jamesa Webba sú fascinujúce

Obsah pokračuje pod reklamou

Kým Hubbleov vesmírny teleskop prenášal priemerne 2,7 GB dát denne a vesmírny teleskop Jamesa Webba 58 GB denne, Nancy Grace Roman Space Telescope prenesie až 1 375 GB dát denne. Počas päťročnej primárnej misie pošle na Zem až 20 petabytov (20 000 terabytov) dát. Pre porovnanie Hubble odoslal za tri dekády od roku 1990 do roku 2020 „len“ 172 terabytov dát.

Zdroj | NASA

Reflektor antény je vyrobený z uhlíkového kompozitu, ktorý je ľahký, ale odolný. Parabola má priemer 1,7 metra, no váži iba 10,9 kilogramov. Veľkosť antény pomôže vesmírnemu teleskopu Roman vysielať rádiové signály z Lagrangeovho libračného bodu Zem-Slnko L2, kde bude umiestnený, vysokými rýchlosťami. Na jednej frekvencii bude dvojpásmová anténa prijímať riadiace príkazy a odosielať informácie o stave a polohe teleskopu. Na inej frekvencii bude uploadovať „big data“ rýchlosťou až 500 megabitov za sekundu na pozemné stanice v Novom Mexiku, Austrálii a Japonsku. Tie sú rozmiestnené tak, aby riadiace stredisko mohlo neustále komunikovať s kozmickým observatóriom.

Treba povedať, že takáto prenosová rýchlosť je v podmienkach sond mimo zemskú orbitu bezprecedentná. Apogeum vesmírneho teleskopu Nancy Grace Roman bude vo vzdialenosti 806 756 km od Zeme.

Anténa bola vyrobená v spolupráci NASA s kalifornskou firmou Applied Aerospace Structures Corporation (AASC), ktorá získala zmluvu na konečný letový mechanický návrh a výrobu zostavy kompozitného reflektora a nosných vzpier. Hotová anténa bola dodaná NASA v decembri. Inžinieri z AASC a NASA Goddard Space Flight Center ju dôkladne otestovali, aby potvrdili, že bude fungovať v extrémnom prostredí vesmíru pri teplotách od -32 do -140 °C.

Pozrite si

Portrét Jupitera z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba odhaľuje nové detaily

Inžinieri už podrobili anténu vibračným testom, aby sa uistili, že vydrží štart do vesmíru a merali výkon antény v rádiofrekvenčnej anechoickej testovacej komore (viď. titulné foto). Povrch v testovacej komore je pokrytý pyramídovými penovými kúskami, ktoré minimalizujú rušivé odrazy počas testovania.

Následne tím pripojí anténu k zostave kĺbového ramena a potom ju elektricky integruje s rádiofrekvenčným komunikačným systémom teleskopu.

Viac informácií o pripravovanom vesmírnom teleskope Nancy Grace Roman nájdete na stránke www.nasa.gov/roman a na ďalšej stránke NASA môžete navštíviť virtuálnu prehliadku teleskopu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.