Reklama

Roman Calík z IFA 2014: Najlepším strojom je tu GALAXY Note 4

Patrik Kimijan

O zážitkoch z najväčšej technologickej výstavy Európy, IFA 2014, som sa rozprával s našim šéfredaktorom časopisu TECHBOX – Romanom Calíkom.

Roman Calík IFA 2014

Keď porovnáš tento ročník výstavy IFA s tými minulými, vidíš nejaký rozdiel? Sú expozície zaujímavejšie, prišlo viac ľudí?

Keďže prvé dva dni sú určené len pre novinárov, oficiálnu návštevnosť ešte porovnať neviem. Oficiálne sa brány pre návštevníkov otvoria až dnes, 5. septembra 2014 a očakávam veľký nával. Aktuálne chodíme s Marekom po tlačových konferenciách výrobcov a sústredíme sa na novinky, hneď ich chceme mať v rukách, zaznamenávame si prvé dojmy, točíme videá a komunikujeme s ostatnými techboxákmi na Slovensku. A teraz to porovnanie. Mám pocit, že oproti minulému ročníku sú tlačové konferencie zaujímavejšie, väčšie a bohatšie na novinky. Dominujú smartfóny a televízory. Je tu určite viac vystavovateľov, otvorila sa i novopostavená hala, tzv. City Cube, kde má Samsung asi najväčšiu expozíciu na výstave. Kedysi bol v hale č.20, dnes je tam SONY.

Messe berlin IFA 2014

Je teda najväčším vystavovateľom na IFA 2014 Samsung?

Na 99% áno, má teraz halu, kde súčasne prezentuje novinky z čiernej a bielej techniky a z mobilnej divízie. Presné m2 som však neporovnával, veľké plochy majú aj Sony, Philips, LG a Panasonic. Niektorí výrobcovia však vôbec nemajú na výstavisku svoju plochu, využívajú to, že do Berlína prišli tisícky novinárov, a tak ich volajú mimo výstaviska a tam im predstavujú svoje novinky. Týka sa to napríklad výrobcu ASUS. Oficiálny stánok Nokia na výstave tiež nenájdete, aj keď včera Nokia predstavila nové smartfóny.

SAMSUNG hall IFA 2014

SAMSUNG Gear VR
Roman si v Berlíne našiel slušivé slnečné okuliare. Ani vlastná žena ho v nich nespozná.

Meriaš, koľko počas výstavy nachodíš?

Meriam. Marek včera, prvý deň, dal cez 12-tisíc krokov, ja len nejakých 8 500. Ale dnes už mám nabehané 10 574 krokov, t.j. 8,37 km len po výstavisku.

Čo je pre teba osobne doteraz najväčšia pecka? Keď si vravel, že dominujú smartfóny a telky, tak daj po jednom svojom favoritovi z každého.

Nie je to jednoduché. Úprimne musím priznať, že to, z čoho máme dobrý pocit na tlačovke a fotografiách, keď potom chytíme do rúk, ten pocit je úplne iný. Často horší, ale občas je to i naopak, niektoré produkty prekvapia. Osobne ma však zo smartfónov (resp. phabletov) zaujal Samsung GALAXY Note 4. I keď v skutočnosti nie je tak luxusný, ako sa môže zdať, je tu asi najlepším strojom. Určite príjemne prekvapilo Sony so svojím tabletom Sony Xperia Z3 Tablet Compact, to by som si dal povedať. A z televízorov rozhodne Philips 9800-ka, vlajková loď s OS Android, Ultra HD a Ambilight – lepšia kombinácia snáď nie je. O tej sme však vedeli už skôr.

PHILIPS IFA 2014
Zahnutá telka s Androidom a Ambilight. Podľa nášho šéfredaktora lepšia kombinácia ani nie je.

A čo 105-palcová Ultra HD od Samsungu, ktorá sa ohne kedy chceš?

Tak to je šupa. Ale kam by si ju normálny človek dal? Navyše cena bude tak niekde na úrovni BMW 3. Mne len napadá, že ak Samsung hovorí, že zakrivené telky sú super, čo pri 105-palcoch nepopieram, načo má byť telka, ktorá sa ohýba na povel, keď môže byť rovno ohnutá? Návšteve by som však túto vychytávku ukazoval a určite by som ich zaujal 🙂

SAMSUNG UNPACKED 2014
Samsung rozbalil v Berlíne pár naozaj veľkých vecí.

Čo vravíš na reinkarnáciu brandu Technics?

Technics tu v podstate stále je, ale venuje sa len DJ-ským produktom. Mňa však novinky Technics potešili. Ešte teraz mám v pracovni zostavu Technics, ktorú som si kúpil na strednej škole. Mohol to byť rok 1996 a funguje dodnes, zvuk je špičkový.

Poďme het od technológií. Takže kto má tie najkrajšie hostesky?

Dobrý nápad, za tieto dva dni ich mám dosť, a to zajtra chcem obehnúť nevidené a nevyskúšané…. technológie. Hostesky? Dnes jednoznačne stánok Lenovo, lebo tu som aspoň zaregistroval, že sa nejaké baby pohybujú. Hostesiek je však tento rok vidieť akosi pomenej.

IFA 2014 Hostess lenovo
Toto že sú najkrajšie hostesky na výstave? Starý dobrý bratislavský autosalón…

Aké najdlhšie nemecké slovo si sa v Berlíne naučil?

Najdlhšie? Komunikujem tu anglicky, takže nemecké ti poviem len Radler.

Ako to na výstavisku vyzerá pred zajtrajším otvorením pre verejnosť?

Keby ste videli niektoré haly, tak sa so mnou stavíte, že do rána to nebude pripravené a jednoducho ich neotvoria. Každý rok sa čudujem, ako to vôbec stihnú. Pár hodín pred otvorením je tu doslova bordel, okrem pár najväčších vystavovateľov, ktorí to tu chystajú snáď už týždne.

IFA 2014
Aj takto to vyzerá na IFA 2014 deň pred otvorením výstavy pre verejnosť.

Videl si vôbec niečo z Berlína?

Úprimne, som tu už asi piaty krát a na Berlín nezostáva čas. Síce okolo známych miest chodíme, ale väčšinou ich vidím len z taxíka alebo autobusu. Zato podniky s dobrým jedlom a pitím, tie už poznám veľmi dobre.

Roman Calík baileys
Táto fotografia vznikla len za účelom oživenia textu, Roman je v skutočnosti zarytý abstinent,
tak ako väčšina novinárov.

Čo vás čaká zajtra?

Keďže zajtra je už IFA otvorená aj pre verejnosť, tak nás čaká tlačenica. Budeme hľadať novinky, ktoré sme nestihli vyskúšať a nafotiť. Ale aj také, ktoré neboli predstavené na veľkých tlačovkách a sú zaujímavé. Budeme sa k nim snažiť nejako dostať a tešiť sa z každej sekundy, kedy nám ich niekto nevytrhne z rúk.

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2014 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

Foto: TECHBOX

Zdieľajte na Facebooku Pošlite na Twiiter

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.