Reklama

Rolovateľný notebook je realitou, Lenovo ho predviedlo v Barcelone

Zdroj | Lenovo
Michal Sobek, Stanislav Vinc
Zdroj | Lenovo
Zdroj | Lenovo

Ani spoločnosť Lenovo neobišla veľtrh MWC v Barcelone a naživo tam ukázala koncept notebooku s rolovateľným displejom. Vyzerá to skutočne zaujímavo aj prakticky, ale do finálneho vydania to má, zdá sa, ešte ďaleko.

Toto zariadenie sme mohli vidieť už na akcii Lenovo Tech World 22 v októbri minulého roka, teraz ho však výrobca priviezol aj do Barcelony. Notebook má vo svojej normálnej podobe displej s uhlopriečkou 12,7-palca s pomerom strán 4:3. V tomto rozložení je rozlíšenie displeja 2024 x 1604 pixelov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ak sa vám táto plocha zdá byť malá, tak stlačením jedného tlačidla sa obraz zväčší do výšky a dostanete 15,3-palcový displej s pomerom strán 8:9. Je to v podstate to isté ako mať dva displeje s pomerom strán 16:9 nad sebou, čo dáva používateľovi nové možnosti využitia.

Spoločnosť Lenovo si myslí, že takto vysoký displej by mohol byť užitočný pre kancelárske účely alebo aj pre kreatívnych profesionálov, keďže ponúka možnosti od viacerých riadkov kódu/buniek v tabuľke alebo výhodu písať na spodnú polovicu displeja, pričom poznámky a zdroje budú v jeho hornej polovici.

Po úplnom vysunutí má displej notebooku malý záhyb v mieste, kde sa jeho obrazovka pôvodne ohýbala pod klávesnicou. Stále ide o koncept a podobný záhyb môžeme vidieť aktuálne pri všetkých podobných riešeniach.

Aj Lenovo tvrdí, že ide len o koncept, keďže sa v prípade tohto notebooku snaží dostať životnosť aktuálne na úroveň 20 000 až 30 000 cyklov rolovania, čo je skutočne málo v porovnaní s vyše 10-násobkom pri skladacím riešeniach. Navyše celý proces vysunutia displeja trvá dlhé sekundy.

V prípade konceptu nemáme žiadne bližšie informácie o výrobnej technológii displeja, výkone, použitých iných technológiách ani o napríklad výdrži batérie. Uvidíme, ako dlho bude spoločnosti Lenovo trvať, kým podobné riešenie skutočne vydá ako finálny produkt.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.