Do tretice všetko dobré, a tak aj tento mini seriál končíme treťou časťou taktiež o technológiách, ktoré by nám mali spríjemňovať život niekedy v roku 2020. Alebo možno aj skôr? Nechajme sa prekvapiť.
Chameleon Book
Miniatúrny notebook s dotykovým displejom je slabé vyjadrenie toho, čo by mal dokázať tento prenosný počítač s veľkosťou miniatúrneho netbooku. Dotykový displej poznáme už aj v súčasnosti, no predstavte si dotykové displeje štyri! Z každej strany otváracieho tela budú podľa Ericssonu dotykové displeje, ktoré budú svoje zobrazenie prispôsobovať aktuálnym potrebám. Raz to môže byť info o novej správe, inokedy plnohodnotná QWERTY klávesnica. Hlavné displeje vo vnútri budú s vysokým rozlíšením, info displeje z vonkajšej strany budú poskytovať menšie rozlíšenie aj kvôli šetreniu batérie. Samozrejmosťou bude pohybový senzor pre automatické otáčanie displeja podľa potrieb, 4 web kamery s autofókusom na každej hrane prístroja, pričom budú dokonca schopné vytvoriť holografický 3D obraz. Zaujímavo znie možnosť snímania obrazu za displejom a následného zobrazenia tohto obrazu na displeji a tým vytvorenie akoby priesvitného tela. Práve preto má notebook názov Chameleon.
Chameleon Mobile
Podobne ako Chameleon Book, aj Chameleon Mobile bude schopný snímaný obraz za mobilom zobrazovať na displeji pre vytvorenie „chameleón“ efektu. Menšie zariadenie ako Chameleon Book bude slúžiť na komunikáciu všetkými spôsobmi – telefón, VoIP, IM, sociálne siete, e-maily, SMS, MMS… možnosti prakticky neobmedzené. Displej s vysokým rozlíšením v kombinácii s fotoaparátom s HD či dokonca Full HD snímaním videa bude taktiež samozrejmosťou. Rovnako nebude chýbať elektronická peňaženka s možnosťou rýchleho nákupu výrobkov ich odfotením a vyhľadaním na webe. Podľa Ericssonu bude v budúcnosti dôležitá aj služba Eco, ktorá bude schopná určiť, čo je pre vás zdravé alebo nie. Napríklad po nasnímaní šalátu v obchode vám telefón povie, či je zdravý alebo nie.
Eco Passport
Práve Eco Passport sa má stať dôležitým zariadením pre každého, kto bude chcieť žiť zdravo. Vďaka tomuto „zázraku“ budete presne vedieť, čo je pre vás zdravé a čo nie. Napríklad pôjdete po meste, cez transparentný displej zameriate nejakú reštauráciu a Eco Passport vám povie eko hodnotu (Eco Index) a akýsi eko kredit lokality a tiež to, čo vám to prinesie.
Cash Point
Bankomaty poznáme už roky, rovnako aj možnosť platenia v obchodoch pomocou kreditnej karty. Do pozornosti sa už nejaký čas snažia dostať aj NFC (Near Field Communication) platby, no zatiaľ bez väčšieho úspechu. Na podobnom princípe by mohol pracovať aj Cash Point od Ericssonu, na ktorom by ste bez problémov a vo vizuálnej forme mohli platiť v akomkoľvek obchode bez nutnosti vyťahovania karty, zadávania PIN kódu či čakania na komunikáciu karty. Všetko by malo byť rýchle a prakticky okamžité.
Living Book
Vo víziách švédskeho Ericssonu sa našlo miesto aj pre vyznávačov klasických kníh. Ak by vás nepriťahovali známe e-booky najrôznejších výrobcov, budete môcť siahnuť po tejto „živej knihe“. Veľkosťou aj spracovaním veľmi podobná tej klasickej papierovej knihe bude mať namiesto tlačených listov tzv. e-papier. Ten je schopný už v súčasnosti na prakticky flexibilnom podklade zobrazovať akékoľvek informácie. V roku 2020 by nemal byť problém, aby bol e-papier plne farebný a grafický. Tak bude vedieť zobrazovať akýkoľvek obsah vrátane videa. Znie to veľmi zaujímavo a prakticky zároveň. Ešte praktickejšie využitie môže mať Living Book v školách, kde sa študenti budú môcť vzdelávať interaktívnejším spôsobom. Ericsson pridáva ešte viac, a tak napríklad pri vstupe do triedy sa automaticky zmení aj obsah Living Book-u pre daný predmet, rovnako bude možné do knihy písať či vytvárať poznámky. Tým najpodstatnejším však môže byť fakt, že Living Book bude možné on-line updatovať. Ďalšou možnosťou využitia Living Book je aj forma osobného denníčka/zápisníka s nastaveniami ochrany podľa konkrétnych požiadaviek.