Reklama

Rok 2020: ako bude vyzerať technologický svet o 10 rokov? (I.)

Zdroj | Ericsson
Števo Porubský
Zdroj | Ericsson
Zdroj | Ericsson

Pri rozhovore s viceprezidentom Ericsson Slovakia Mariánom Bezákom v jarnom vydaní BCMOBIL & TECHBOX sme sa dozvedeli aj o projekte Ericssonu s názvom Rok 2020. Švédska spoločnosť Ericsson, bývalý výrobca mobilných telefónov a súčasný priekopník najnovších telekomunikačných sietí, sa tejto vízii venuje už niekoľko rokov. Niektoré zariadenia jasne dokazujú postupný technologický vývoj, iné zase berú dych. Doslova.

 Spider Computer

Pavúky na každý deň

Ericsson si predstavuje, že o 10 rokov budeme počítače nosiť vždy a všade so sebou. Nebudú to však notebooky a netbooky, ako ich poznáme dnes, ale budú veľkosti mobilných telefónov. Nereálne? Pozrite sa na testy najnovších high-end mobilných telefónov napríklad aj v súčasnom vydaní B&T 9-10 a uveríte!

 Spider Computer

Spider Computer

Pod týmto názvom sa skrýva rozkladací počítač a mobil v jednom. Miniatúrny informačný displej na spodnej strane zobrazí meno volajúceho a iné základné informácie. Keď budete potrebovať pracovať so zabudovaným počítačom, stačí rozložiť tri nožičky a zariadenie zapnúť. Z prednej strany sa bude zobrazovať obraz na stôl vďaka zabudovanému projektoru, zo strany druhej budete môcť počítač ovládať na laserovej klávesnici.

 Spider Mobile

Spider Mobile

Toto zariadenie nemá svojím dizajnom ďaleko od súčasných mobilov. Miniatúrny vyklápací systém sa skladá z dvoch dotykových displejov, na ktorých sa môže zobrazovať prakticky čokoľvek. Rovnako ako Spider Computer, aj tento „zázrak“ ponúkne senzorickú klávesnicu a pikoprojektor na zobrazovanie obrazu. Samozrejmosťou je možnosť telefonovania v mobilných sieťach alebo cez internet. Oproti zariadeniu Spider Computer bude mať Spider Mobile zabudovaný aj fotoaparát. Fotografie z neho bude dokonca vedieť analyzovať a ponúkne detailné informácie.

 Spider Passport

Spider Passport

Do tretice Ericsson vo svojom koncepte 2020 predviedol aj zariadenie podobajúce sa súčasným dotykovým mobilom. Spider Passport však ponúkne semi-transparentný displej a výhody bežného počítača. Toto zariadenie nedisponuje ani projektorom ani laserovou klávesnicou, bude sa však vedieť párovať aj s iným Spider Passportom, a tým sa zväčší jeho displej dvojnásobne. Párované zariadenia dokonca medzi sebou budú schopné prenášať akékoľvek informácie jednoduchým presunutím z jedného Passportu do druhého. Bez problémov si tak pošlete financie, videá, fotografie atď. Samostatné zariadenie bude využiteľné aj na plnohodnotné podanie informácií napríklad o najbližšej reštaurácii vrátane jej aktuálneho menu či akcie.

 

Všade dobre, doma najlepšie

Pohľad do budúcnosti neobišiel ani oblasť, kde je nám vždy najlepšie. Teda malo by. Domov bude prakticky vyzerať rovnako, len technológie obklopujúce náš každodenný život budú vyspelejšie. Ericsson si myslí, že rodina by sa mala opäť združovať, byť spolu a zdieľať svoje radosti i starosti.

 Live kitchen table

Živý kuchynský stôl

Podľa zistení nielen Ericssonu sa život v rodine mení. Jej členovia samotnú rodinu a domov neberú ako tú najbližšiu entitu, ale chodia sa domov akoby len vyspať, najesť a pomedzi to sú zatvorení vo svojej izbe pri počítači. Kuchynský stôl ako tradičné miesto stretnutia rodiny by podľa dizajnérov mal rodinu opäť spojiť. Živý kuchynský stôl bude slúžiť nielen na spoločné obedy, ale aj na hranie hier, čítanie novín, prehliadanie internetu, receptov na varenie atď. To dokáže aj vďaka odolnému povrchu, pod ktorým sa ukrýva plne dotykový displej. Takto si pri raňajkách môže otec čítať najnovšie informácie a popri tom kontrolovať dieťaťu domáce úlohy alebo matka pozerať recept na chutný obed, chystať si nákupný zoznam a sledovať rodinné financie. Po večeri si zas rodina môže sadnúť okolo stola a pri hraní spoločenských hier sa rozprávať o tom, čo počas dňa zažili. Okrem toho by živý kuchynský stôl mal zvládať napríklad aj sledovanie stravovacích návykov rodiny.

  Picture Tray

Picture Tray

Kríženec fotorámika, počítača a diaľkového ovládača. Aj tak by sa dalo charakterizovať toto osobné zariadenie do domácnosti, ktoré členom poslúži prakticky na všetko. Podľa názvu možno aj ako podnos na poháre. Primárne je Picture Tray určený na komunikáciu či už obojstrannú (telefonovanie) alebo jednostrannú (zdieľanie fotografií, ovládanie elektroniky atď.). Hlavným ovládacím prvkom zariadenia je samozrejme veľký dotykový displej. Ericsson si predstavuje, že v každej miestnosti by mal byť jeden takýto zázrak. Ak by sa práve nepoužíval, fungoval by ako klasický fotorámik alebo teplomer. Po zobratí do rúk zariadenie rozpozná používateľa a podľa nastavení mu sprístupní buď všetky, alebo len niektoré funkcie. A aké? Picture Tray umožní ovládať TV, domáce kino, audio sústavu, telefonovať, komunikovať s ostatnými Picture Tray v domácnosti cez textové a hlasové správy alebo videotelefonovanie, spravovať videovrátnika, kontrolovať dom (teplotu, vlhkosť, spotrebu energie atď.), pozerať video a mnoho iných funkcií. Že to nie je až taká vzdialená budúcnosť dokazuje aj predstavenie zariadenia IPTV Remote vo februári samotným Ericssonom v Barcelone. Tento ovládač by mal zatiaľ zvládnuť ovládanie audio a video súčastí domácnosti a zároveň umožniť sledovanie TV cez Wi-Fi.

„Budúcnosť je jasná, budúcnosť je…“ – staré, známe reklamné heslo istého mobilného operátora platí aj v tomto prípade. Budúcnosť je jasná. Bude plná technologických pomocníkov, ktorých si ešte v súčasnosti nevieme úplne predstaviť. O týždeň vám predstavíme ďalšie vízie Ericssonu v druhej časti seriálu, tentoraz zo sveta okolo nás a našich domovov.  

Ericsson 2020

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.