Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rok 2020: Ako bude vyzerať svet okolo nás o 10 rokov? (II.)

Rok 2020: Ako bude vyzerať svet okolo nás o 10 rokov? (II.)
Zdroj | Ericsson
Števo Porubský
Rok 2020: Ako bude vyzerať svet okolo nás o 10 rokov? (II.)
Zdroj | Ericsson
Zdroj | Ericsson

Minulý týždeň sme vám priniesli tematický článok z časopisu B&T o víziách spoločnosti Ericsson a tom, ako bude vyzerať svet okolo nás. V sérii pokračujeme tým, ako budeme bývať, čo všetko budeme používať a na čo sa môžeme tešiť. Alebo sa báť?

 Connected Home

Connected Home

Pod týmto názvom si dizajnéri Ericssonu predstavujú dom, ktorý je nielen cenovo dostupný a plný najnovších technológií, ale zároveň aj šetrný k životnému prostrediu. Samozrejmosťou bude inteligentná výbava, čo v praxi podľa nich znamená totálnu kontrolu nad všetkým v dome. Nepôjde len o svetlo, žalúzie či iné drobnosti známe aj v súčasnosti, ale o komplexnú správu energií, ochrany, multimédií atď. Takmer pasívne domy by mali čerpať energiu hlavne zo slnka, na čo budú slúžiť slnečné kolektory umiestnené všade, kde sa len dá. Nezabudlo sa ani na „zabudnutú“ geotermálnu energiu, pomocou ktorej budú domy vykurované. Ďalšou formou šetrenia bude zber dažďovej vody a snehu pre rôzne účely (splachovanie, pranie, polievanie ai.).

 Connected Home

Home Media Gateway

Pomocou tejto malej „škatule“ si budete môcť napríklad v obývačke nielen prezerať všetky multimédiá na diskoch, ale ich ovládať v celom dome. V detskej izbe deťom pustíte uspávanku, priateľom v obývačke premietnete fotografie z dovolenky a z jedálne vám bude hrať pohodová hudba. Všetko ovládané pomocou jediného zariadenia. Riešenie, ktoré nemá ďaleko od súčasnej reality. Ale predstavte si naviac možnosť sledovania hudby. Ak napríklad pôjdete do kuchyne pripraviť niečo malé pod zub, Connected Home vás zameria a hudba „pôjde s vami“. Užitočnou drobnosťou je zabudovaný projektor na zadnej strane, vďaka ktorému si na stene pozriete obľúbené filmy či fotografie. Samozrejmosťou bude pripojenie k internetu, kde načerpáte ďalší multimediálny obsah.

 Home Media Gateway

Wall TV

Na zaujímavé multimediálne zážitky bude v roku 2020 podľa Ericssonu vhodná aj stará-dobrá LED TV. Táto však ponúkne viacnásobné Full HD rozlíšenie, bude plne dotyková a okrem iného bude využiteľná aj na štúdium. Ako? Pomocou zabudovanej web kamery a mikrofónu budú môcť deti komunikovať on-line v reálnom čase so svojím učiteľom. Zaujímavé.

 Wall TV

IpTv Remote

Doplnkom k Wall TV a Media Home Gateway bude toto špičkové diaľkové ovládanie. Ovládanie všetkých multimediálnych systémov v domácnosti bude malinou rovnako, ako aj sledovanie TV priamo na veľkom dotykovom displeji. Okrem toho ponúkne vysúvateľnú web kameru pre VoIP hovory, možnosť posielania textových správ (SMS, e-maily) buď na iné zariadenia v dome, alebo klasickou cestou cez internet. Čerešničkou na torte bude spojenie s videovrátnikom a možnosť ovládania teploty, vlhkosti i spotreby energie v celom dome. 

 IpTv Remote

Touch Membrane

Veľmi futuristickou sa zdá byť vízia tejto dotykovej membrány tvorenej z akýchsi 3D bodov. Vďaka nej sa tak so vzdialenou osobou budete môcť spojiť aj dotykom. Okrem klasického hlasu či videohovorov sa budete milovanej osoby dotýkať tak, akoby bola pri vás.

 Touch Membrane

Life Balance

Zaujímavá „váha života“ v reálnom čase ukáže, či priveľmi pracujete, či sa venujete rodine, oddychu alebo priateľom. Ak tomu tak nebude, váha sa nakloní a vy budete môcť zhodnotiť vaše aktivity. Tento doplnok do domácnosti či kancelárie by sa zišiel určite mnohým už  teraz. Priveľa všetkého totiž škodí.

 Life Balance

Doctor in a box

Posledným a veľmi praktickým sci-fi doplnkom do domácnosti je tento osobný doktor. V malej krabičke sa ukrýva kompletná výbava na „skenovanie“ tela, a samozrejme aj doktor. Ten však nebude reálny, ale zastúpi ho nakódovaný program. Vďaka širokej databáze chorôb a pribaleným pomôckam bude vedieť presne určiť, čo vám je a navrhne najvhodnejšiu liečbu. Vo vážnejších prípadoch sa budete môcť so svojím reálnym doktorom skontaktovať cez web kameru. Namiesto hodín strávených v čakárni si tak doktora „zavoláte“, keď ho potrebujete. Ďalšou výhodou bude (aj pre doktora) možnosť okamžitej komunikácie s troma ďalšími odborníkmi. Takýmto spôsobom predídete nielen čakaniu v nemocnici, ale aj chybám, ktoré lekár občas spraví.

 Doctor in a box

Aj na týchto predstavách vidíme, ako jasne si Ericsson predstavuje našu budúcnosť, náš život a čo všetko v ňom bude obsiahnuté. Niekto je z toho nadšený, iný však možno zhrozený. Je ťažké vyhovieť každému, no veríme, že každý si v budúcnosti nájde svoje miesto a aj to čo ho bude obklopovať a čím bude žiť. Každopádne je budúcnosť pred nami a nik z nás by sa jej nemal báť. Poslednú časť série článkov Rok 2020 prinesieme zas o týždeň.