Reklama

ROG Zephyrus Duo 15 - dve obrazovky v notebooku? Prečo nie...

Stanislav Vinc
95 %
ASUS si vyskúšal vyrobiť notebook s dvoma obrazovkami už minulý rok, kedy sa nám do rúk rovnako na jeseň dostal unikátny ZenBook Pro Duo. Po roku je toto riešenie späť, tentokrát však prispôsobené pre tých skutočne najnáročnejších hráčov.

Výhody

  • duálna zostava obrazoviek
  • nekompromisný výkon
  • pevné, ľahké a kompaktné šasi

Nevýhody

  • cena
  • umiestnenie klávesnice

Nebude to po prvýkrát, čo musíme skonštatovať, že ASUS sa rozhodne nebojí pri vývoji svojich zariadení experimentovať. Najnovším výsledkom toho je herný notebook ROG Zephyrus Duo 15, ktorý prepisuje konštrukčné zákony tohto odvetvia a ukazuje, že herná divízia Republic of Gamers pozná potreby svojich hráčov dokonale. Ak to totiž s hraním na platforme PC myslíte čo i len trochu vážne, používanie sekundárneho monitora je dnes už takmer samozrejmosťou.

V rukách tak mám zhruba 2,4-kilogramový herný notebook, ktorý má pod hlavnou 15,6“ obrazovkou sekundárny 14,1“ dotykový displej s rozlíšením 3 840 x 1 100 pixlov. Pri hlavnej obrazovke si navyše môžete vybrať, či vám je prednejšie 4K UHD rozlíšenie, alebo obnovovacia frekvencia 300 Hz pri rozlíšení Full HD. V oboch prípadoch však platí, že ide o IPS panely s podporou technológie G-SYNC, so 100 % pokrytím Adobe RGB a s certifikáciou Pantone Validated. 

Aj keď Zephyrus Duo 15 pôsobí vďaka dvom obrazovkám pomerne mohutne, so spomínanou hmotnosťou a hrúbkou len 2 centimetre je v skutočnosti prekvapivo kompaktný. Ešte väčším prekvapením je, že vo svojich útrobách ukrýva procesor Intel Core 10. generácie až do modelu i9 a grafickú kartu NVIDIA GeForce RTX 2080 Super s 8 GB pamäťou.

Štandardne túto zostavu dopĺňa 16 GB RAM, no nakonfigurovať sa dá až do 48 GB. Na hry vám napokon v nami testovanej najvyššej konfigurácii poskytne 1 TB M.2 NVMe PCIe 3.0 úložisko fungujúce v zdieľanom režime RAID 0 s 1 TB SSD úložiskom.

Aj keď musím povedať, že pohľad na hlavnú obrazovku je vďaka jej kvalitám pastvou pre oči, skutočnou hviezdou je tu práve sekundárny displej. Takzvaný ScreenPad Plus funguje v praxi ako štandardný druhý displej, na ktorý môžete preniesť ľubovoľné okno aplikácie. Kým teda budete mať na hlavnej obrazovke zapnutú hru, na druhý displej si môžete preniesť prehrávač hudby, ovládanie živého vysielania, čet, alebo napríklad aj obľúbený film či seriál.

Na sekundárnej obrazovke sa efektne vyníma aj aplikácia Armory Crate typická pre všetky zariadenia ROG, v ktorej môžete sledovať aktuálne vyťaženie hardvéru a upravovať v podstate všetky aspekty notebooku vrátane farebného RGB podsvietenia klávesnice, napájania, alebo farebného profilu hlavnej obrazovky.

Keďže zhruba polovicu spodnej časti notebooku zaberá ScreenPad Plus, klávesnicu a touchpad nájdete v tomto modeli o niečo nižšie, ako ste zvyknutí. Aj preto je súčasťou balenia notebooku aj podpierka dlaní, bez ktorej je inak hranie pomerne nepohodlné.

Napravo od klávesnice je umiestnený touchpad, ktorý sa stlačením tlačidla v jeho pravom hornom rohu zmení na numerický blok s podsvietenými dotykovými tlačidlami. Aj keď teda veľká časť notebooku patrí obrazovkám, na cestách budete mať stále k dispozícii v podstate plnohodnotnú klávesnicu aj touchpad.

Kompromisy nerobí ROG Zephyrus Duo 15 ani čo sa týka konektivity, a tak je súčasťou jeho šasi okrem trojice USB-A portov (3.2) aj jeden USB-C port s podporou Thunderbolt 3 a DisplayPort, ktorý dokonca môžete používať aj na nabíjanie pomocou menšej cestovnej USB-C nabíjačky s výkonom 65 W. Štandardne však notebook využíva oveľa väčší 240 W adaptér so štandardným napájacím adaptérom.

Zadná strana napokon hostí plnohodnotný HDMI port a Ethernet, ktorému robí náprotivok bezdrôtová karta s podporou Wi-Fi 6 sietí. Milým prekvapením je, že vďaka 90 Wh batérii vydrží Zephyrus Duo 15 na jedno nabitie pri bežnom prehliadaní internetu 4-5 hodín a túto výdrž je možné ešte o niečo predĺžiť úplným vypnutím sekundárnej obrazovky.

Netradičná konštrukcia so sekundárnou obrazovkou má navyše ešte jeden nečakaný benefit. Okrem ďalšieho priestoru na okná aplikácií dáva totiž ScreenPad Plus priestor dvom obrovským prieduchom na nasávanie chladného vzduchu do chladenia, vďaka čomu nemá ROG Zephyrus Duo 15 absolútne žiaden problém s chladením.

Zrejme vďaka netradične umiestneným komponentom sa navyše do tela notebooku zmestila aj dvojica prekvapivo kvalitných reproduktorov, ktoré nestrácajú na kvalite ani pri vyššej hlasitosti, pri ktorej mimochodom bez problémov rozozvučíte aj väčší byt.

ROG Zephyrus Duo 15 v sebe ukrýva ešte jedno prekvapivé (ne)konštrukčné riešenie. Ako ste si možno všimli na doterajších fotografiách, nad a ani pod obrazovkou nie je umiestnená žiadna webkamera.

Tento model si však budú nepochybne kupovať aj herní streameri a v dnešnej dobe je navyše webkamera povinnou výbavou aj kvôli práci a štúdiu z domu. ASUS preto do jeho balenia pridal aj externú Full HD/60 FPS webkameru, ktorú môžete položiť na vrch obrazovky, alebo vložiť do samostatného stojanu a kameru položiť napríklad na stôl.

Špičkový hardvér s účinným chladením, kvalitná dvojica obrazoviek, kompaktné rozmery, plnohodnotná konektivita, úctyhodná výdrž batérie a kvalitný zvuk reproduktorov. Zdá sa, že ROG Zephyrus Duo 15 je takmer bezchybný. V čom sa teda ukrýva háčik? Ako už asi tušíte, je to cena.

Aj v základnej konfigurácii s procesorom Intel Core i7 a grafickou kartou GeForce RTX 2070 totiž tento model začína na cene 3 099 eur a v nami testovanej najvyššej konfigurácii končí až pri cene 4 539 eur. Ak viete presne, do čoho idete a sekundárny displej potrebujete k hraniu ako soľ, výber tohto modelu rozhodne neoľutujete. ScreenPad Plus je skrátka luxus, za ktorý si budete musieť poriadne priplatiť.

Recenzia novinky bola uverejnená aj v magazíne TECHBOX jeseň 2020, kde si vyslúžila ocenenie TIP čísla. Pokochajte sa aj peknými LIFESTYLE fotografiami, ktoré sme pripravili v spolupráci s fotografom Petrom Frolom.
(Modelka Diana Klam – EXIT Model Management, Make up/Vlasy a Styling Jana Kočišová, Top, nohavice H&M STUDIO a/w 2020, Topánky Nine West, Bižutéria Bijou Brigitte.)

Zdroj | Peter Frolo/TECHBOX
Zdroj | Peter Frolo/TECHBOX
Zdroj | Peter Frolo/TECHBOX

ROG Zephyrus Duo 15 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.