Reklama

ROG Ally je realitou, namakaná PC konzola prichádza oficiálne aj na Slovensko

Zdroj | ASUS
Stanislav Vinc
Zdroj | ASUS
Zdroj | ASUS

Ešte pred mesiacom sme si mysleli, že šlo iba o prvoaprílový žart, no ASUS to myslel viac než vážne. Dnes svetu oficiálne predstavuje svoju prvú hernú konzolu, ktorá je však zároveň plnohodnotným počítačom.

ROG Ally je priamou konkurenciou pre handheld konzolu Steam Deck, na ktorej základoch stavia, rieši jej najväčšie neduhy a ukazuje, že seriózny PC gaming nemusí byť iba o veľkých skrinkách a drahých laptopoch.

Zdroj | ASUS
Obsah pokračuje pod reklamou

ROG Ally je ďalšia z herných konzol do ruky, ktoré sa dajú najlepšie prirovnať k obľúbenej konzole Nintendo Switch. Rozdiel medzi ním a ROG Ally, Steam Deck a ich ďalšou konkurenciou, však spočíva v ich systéme. Nejde totiž o uzatvorené konzoly, ale skôr prenosné počítače postavené na otvorených operačných systémoch Linux a Windows.

Linux prispôsobený pre ovládanie analógovými páčkami, tlačidlami a dotykovou obrazovkou využíva práve spomínaný Steam Deck, ktorý túto kategóriu zariadení prakticky otvoril. Hoci vďaka skvelej emulácii na jeho SteamOS systéme spustíte drvivú väčšinu hier, stále nejde o Windows, ktorý je už desiatky rokov domácou pôdou všetkých PC hráčov.

Tu do hry nastupuje ROG Ally, na ktorom beží plnohodnotný operačný systém Windows 11. Nainštalovať si naň tak môžete všetky vaše obľúbené hry z platforiem Steam, EA App, Epic Games Store, GOG Galaxy, Xbox Game Pass a ďalších, vrátane emulátorov starších generácií herných konzol.

Zdroj | ASUS

Oproti spomínanej konkurencii je ROG Ally aj výrazne výkonnejší, o čo sa postarajú špeciálne navrhnuté procesory zo série AMD Ryzen Z1. Základnú verziu bude poháňať rovnomenný čip, zatiaľ čo vyššia verzia ponúkne o niečo výkonnejší variant AMD Ryzen Z1 Extreme.

ROG Ally môže byť ďalej vybavený dvoj-kanálovou operačnou pamäťou LPDDR5 s maximálnou kapacitou 16 GB, zatiaľ čo na systém a hry budete mať k dispozícii rýchle úložisko typu PCIe Gen4 s kapacitou do 512 GB. Vo výbave mu navyše nebude chýbať ani slot pre microSD karty (UHS II).

Ak by vám výkon tohto hardvéru nestačil, ROG Ally má ešte jedno eso v rukáve a tým je podpora externej grafickej karty ROG XG Mobile (eGPU). Pomocou USB-C portu rozšíreného o proprietárnu časť je konzolu možné napojiť na túto dokovaciu stanicu s integrovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 4090 (16 GB), na ktorej už nie je problém spustiť akúkoľvek súčasnú PC hru na najvyšších grafických detailoch.

Zdroj | ASUS

Vyšší výkon ROG Ally premieta aj na výrazne lepší displej s parametrami, aké sme doposiaľ ešte v prenosnej hernej konzole nevideli. ASUS si tu totiž vybral Full HD displej s jasom 500 nitov a obnovovacou frekvenciou až 120 Hz. Vo výbave mu nechýba ani technológia AMD FreeSync, ktorá sa postará o synchronizáciu snímok pre elimináciu trhania a sekania obrazu. O ozvučenie hier sa postará dvojica reproduktorov namierených dopredu s podporou priestorového ozvučenia Dolby Atmos.

Inžinieri hernej divízie Republic of Gamers sú špeciálne hrdí aj na konštrukciu konzoly. Podarilo sa im totiž do nej integrovať chladenie s duálnymi vetrákmi a zároveň stlačiť hmotnosť konzoly na 608 garamov. Pre porovnanie, konkurenčný Steam Deck váži 669 gramov, pričom ponúka horší hardvér, displej aj chladenie.

Zdroj | ASUS

Do operačného systému Windows 11 si ASUS integroval vlastný doplnkový program Armoury Crate SE, ktorý slúži na spúšťanie hier z používateľského prostredia prispôsobeného pre ovládanie dotykom a herným ovládačom. Napojený je naň aj bočný panel, v ktorom si je aj počas hrania možné ovládať režim výkonu, obnovovaciu frekvenciu a ďalšie aspekty zariadenia, vrátane farebného RGB podsvietenia analógových páčok.

Na nabíjanie bude ROG Ally využívať klasický USB-C port umiestnený na vrchnej strane. Súčasťou jeho balenia je 65 W adaptér, aký už môžete poznať napr. z Ultrabook modelov od ASUSu.

Zdroj | ASUS

ROG Ally bude dostupný na celom svete od 13. júna 2023 za cenu 799 eur. Model s procesorom AMD Ryzen Z1 so 6 jadrami a 12 vláknami bude dostupný v Q3 2023. Novinku už pre vás v redakcii aktuálne testujeme a naše reálne dojmy a výsledky z hier vám pri prinesieme v našej recenzii už čoskoro.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.