Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Rodák z Košíc po odchode z Tesly vstupuje do OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT

Rodák z Košíc po odchode z Tesly vstupuje do OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT
Zdroj | Teslarati
Igor Neštrák
Rodák z Košíc po odchode z Tesly vstupuje do OpenAI, ktorá stojí za ChatGPT
Zdroj | Teslarati
Zdroj | Teslarati

Bývalý vedúci pracovník umelej inteligencie v Tesla Motors, Andrej Karpathy po niekoľko mesačnej prestávke súvisiacej s jeho odchodom z Tesly oznámil, že vstupuje do projektu OpenAI, za ktorým stojí Elon Musk. Po mnohých personálnych zmenách, ktorými si Andrej Karpathy prešiel ide aktuálne o zaujímavú situáciu.

Andrej Karpathy, rodák z Košíc už ako 5 ročný chlapec privoňal k počítačom, ktoré ho uchvátili na celý život. V pätnástich rokoch sa spolu s rodičmi presťahoval do kanadského Toronta, kde začal študovať počítačové vedy na tamojšej univerzite. Doktorát získal na prestížnej Standfordskej univerzite a po skončení štúdia absolvoval stáž v Googli.

Do Tesly nastúpil približne pred piatimi rokmi ako expert na neurónové siete a počítačové videnie. Pridal sa presne v momente, keď Tesla prechádzala z používania technológie Mobileye pre funkcie asistencie vodiča na vlastný systém poháňaný počítačovým videním.

Obsah pokračuje pod reklamou

Jeho zásluhou sa vybudoval tím strojového učenia a počítačového videnia. Rýchlo postúpil v rebríčku a stal sa veľkou súčasťou tímu Autopilota Tesly, ako aj snahy automobilky vyvinúť plne samoriadiaci systém. Keď Tesla rozšírila svoje úsilie zo samoriadenia na širšiu umelú inteligenciu, Karpathy bol povýšený na hlavného riaditeľa AI v Tesle.

Karpathy v marci 2022 oznámil, že by si rád na 4 mesiace odpočinul od práce. Išlo o nezvyčajné rozhodnutie, pretože prestávky vedúcich pracovníkov Tesly najčastejšie viedli k tomu, že sa už viac nevrátili. V júli 2022 Karpathy definitívne potvrdil, že sa do Tesly nevráti a v budúcnosti sa bude venovať umelej inteligencii.

V komunite AI bol vysoko rešpektovaný a zaslúžil sa o to, že výrazne pomohol Tesle v rozvoji AI a zlepšovaniu autopilota. Keď odišiel, bolo to pre Teslu vnímané ako veľká strata. Pred niekoľkými mesiacmi priznal, že za určitých podmienok by sa do Tesly vrátil.

OpenAI, do ktorej Karpathy vystupuje je spoločnosť s umelou inteligenciou, ktorá je teraz známa svojim chatbotom ChatGPT založeným na veľkých jazykových modeloch. Pôvodne v čase založenia spoluzakladateľom Elonom Muskom bola prezentovaná ako nezisková organizácia. 

Zdroj