Reklama

Robotický pes od Xiaomi: 2. generácia hravo prekonáva pôvodnú

Zdroj | Xiaomi
Richard Pliešovský
Zdroj | Xiaomi
Zdroj | Xiaomi

Xiaomi tento týždeň predstavilo nástupcu pôvodného CyberDoga, ktorý bol uvedený na trh v roku 2021. Stále je to štvornohý robotický pes, no výrobca urobil významné pokroky v dizajne.

Nový robo-pes má jedinečnejší vzhľad ako jeho predchodca a už konečne nevyzerá ako lacná kópia Spota od Boston Dynamic.

CyberDog 2 má úplne prepracované telo. Teraz pripomína dobermana s dvoma malými ušami po stranách hlavy. Vďaka tomu vyzerá viac ako naozajstný pes. Algoritmus Xiaomi bol vyvíjaný so simuláciou až 30 000 robotických psov, dokáže si čupnúť, rozpoznáva prekážky, vyvažuje telo počas chôdze a len tak ľahko sa neprevráti. Maximálne užitočné zaťaženie sú slušné 3 kg.

Obsah pokračuje pod reklamou

Novinka je vybavená 12 kĺbmi, dokáže bežať rýchlosťou 3,2 m/s. Oproti prvej generácii je oveľa menšia s nižšou hmotnosťou. Má 8,9 kg a výšku 36,7 cm. Zdá sa, že robo-pes je šikovný, dokáže napríklad stáť na jednej nohe a pritom sa opierať o blok rastlinného syru tofu bez toho, aby ho poškodil.

Dôležitejšie však je, že Xiaomi zlepšilo mobilitu CyberDogu pomocou vlastných mikro-aktuátorov (aktuátor je servopohon, ktorý mení rotačný pohyb na lineárny). Tieto aktuátory robia robota agilnejším a schopným vykonávať komplikovanejšie manévre, ako sú nepretržité prevrátenia a zotavenie z pádu.

Pozrite si

Robotického psa už má aj Xiaomi. CyberDog udivuje technologický svet

Charakteristickým rysom CyberDog 2 je jeho začlenenie E Ink Prism displeja meniaceho farby. Táto funkcia dodáva robotovi jedinečný charakter, vonkajší displej totiž dynamicky mení odtiene podľa vopred definovaných algoritmov, alebo ich harmonizuje s prebiehajúcimi pohybmi robota.

CyberDog 2 má nový rozhodovací systém využívajúci 19 senzorov nahrádzajúcich zrak, dotyk a sluch. Systém sa skladá z 1 Mpx RGB kamery, 13 Mpx interaktívnej kamery s podporou AI, štyroch ToF senzorov, LiDAR senzora, hĺbkovej kamery Intel RealSense D450, ultrazvukového senzora, snímača typu rybie oko (s uhlom záberu 146°), senzora sily a dvomi ultraširokopásmovými senzormi.

CyberDog 2 má štyri mikrofóny a je kompatibilný s hlasovým algoritmom Xiaomi AI. Výrobca kládol dôraz na smart schopnosti robota. O tie sa stará platforma Nvidia Jetson Xavier AI a dva koprocesory, ktoré dokážu dosiahnuť 21 TOPS výpočtového výkonu (tera operácií za sekundu). CyberDog má tri USB-C porty a jeden HDMI, ktoré podľa Xiaomi možno použiť na prispôsobenie jeho hardvéru.

Zaujímavé je, že Xiaomi sprístupnilo verejnosti CyberDog 2 ako open source s jeho kódom, štrukturálnymi výkresmi a dokonca aj grafickým programovaním a modulárnym spracovaním rôznych snímacích schopností. Robot je tak ideálny pre technologických nadšencov a vývojárov, ktorí chcú experimentovať s takýmto typom zariadenia.

Predajná cena je po prepočte zhruba 1 630 eur (12 999 juanov), čo naznačuje trend klesanie cien robotov. Zlovestne vyzerajúci robot od Xiaomi sa bude dať kúpiť len v Číne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.