Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Robotické psy Spot posielajú vianočný pozdrav s prekvapením na záver

Robotické psy Spot posielajú vianočný pozdrav s prekvapením na záver
Zdroj | Boston Dynamics
Stanislav Vinc
Robotické psy Spot posielajú vianočný pozdrav s prekvapením na záver
Zdroj | Boston Dynamics
Zdroj | Boston Dynamics

Máte už ozdobený stromček? Inžinieri v americkej spoločnosti Boston Dynamics už áno, aj vďaka štvornohým robotom Spot, ktorí ich stromčeku dodali posledný detail.

Toto milé vianočné video je ďalšou zaujímavou ukážkou schopností, ale aj odolnosti tohto robota. Prečo, to už sa dozviete na konci vianočného pozdravu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Vo videu môžeme na jednej strane vidieť, že spoluprácou dokážu títo roboti toho dosiahnuť oveľa viac ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tretí Spot nám vo videu zároveň predviedol robotickú ruku, ktorú do výbavy dostal len začiatkom minulého roka. Samotný Spot bol pritom predstavený ešte v roku 2016.

Využiť ju dokáže napr. aj na skákanie cez švihadlo, prácu v záhrade či upratovanie, čo by sa mnohým domácnostiam najmä pred Vianocami určite hodilo. Spot však nateraz nie je určený pre bežných ľudí. Boston Dynamics ho okrem armády v súčasnosti prenajíma spoločnostiam, medzi ktoré sa minulý rok zaradilo aj SpaceX.

https://youtu.be/6Zbhvaac68Y

Finálny pád v závere videa dáva pocit útechy, že vzbury robotov sa zatiaľ báť nemusíme. Pozornému oku však neujde ani detail, že Spot v danej scéne potreboval na zorientovanie sa v priestore vidieť značku na stene, ktorá dáva jeho senzorom informáciu o jeho presnej polohe v interiéri. Pokrok, ktorý Boston Dynamics urobil od roku 2005, je však každopádne obdivuhodný.

V tomto roku spoločnosť predstavila štvornohého robota menom BigDog, ktorý vizuálne pripomínal mulicu a zvukom zas roj včiel, čo je aj dôvod, prečo sa aj napriek mnohým testom neosvedčil v armáde. Po humanoidnom robotovi PETMAN a militarizovanej verzii BigDoga menom LS3, sa napokon v roku 2016 dostali na svetlo sveta aktuálne modely Atlas a Spot, ktoré už skutočne dokážu plniť špecifické úlohy vo firmách i armáde.