Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Roaming v Európe - Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

Roaming v Európe - Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?
Zdroj | Incipio
Števo Porubský
Roaming v Európe - Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?
Zdroj | Incipio
Zdroj | Incipio

Presne od dnešného dňa budeme môcť v krajinách Európskej únie, v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande telefonovať, SMS-kovať a surfovať po internete ako na Slovensku. Od 15. júna 2017 totiž vstúpilo do platnosti nariadenie Európskej únie o zmene roamingových poplatkov.

Prinášame vám súhrn najdôležitejších informácií, ktoré by ste mali o nových pravidlách a celkovo o roamingu vedieť.

Čo je roaming?

V poslednej dobe sa v redakcii stretávame aj s tým, že používatelia mobilných telefónov presne nevedia, čo je to roaming. Za roaming považujú napríklad volanie zo Slovenska do zahraničia a nielen na slovenské čísla, ale aj na tie zahraničné. Ani jedno ale nie je pravda.

Roaming je to a len to, kedy používateľovi operátora domovskej krajiny poskytuje mobilné pokrytie operátor zo zahraničia.

V roamingu je vždy len používateľ, ktorý je v zahraničí (národný roaming je niečo iné). Roamingové poplatky znáša zásadne len on, a nie tí, ktorí mu volajú alebo píšu SMS. Volanie na zahraničné čísla napríklad zo Slovenska nie je roaming a vzťahuje naň samostatný cenník operátora. Ten má zverejnený každý operátor na svojom webe alebo v predajni.

Koniec roamingových poplatkov v EÚ

Roaming sa podľa nového nariadenia EÚ neruší, ten bude fungovať aj naďalej. Rušia sa poplatky za roamingové služby, ktoré sme doteraz znášali my, používatelia. Od dnes ich budú znášať operátori. Malo by to fungovať jednoducho – vy vycestujete za hranice Slovenska, kde budete používať svoj mobil ako doma, za čo váš operátor zaplatí roamingovému partnerovi (zahraničnému operátorovi) určitú sumu.

Nariadenie ale počíta i s tým, že aj na Slovensko príde niekto zo zahraničia, kto bude používať mobil ako doma, za čo zas slovenský operátor ako roamingový partner toho zahraničného, dostane zaplatené. Takto by si viac-menej mali operátori preúčtovávať rovnaké/podobné sumy, tzv. prepojovacie poplatky.

Žiaľ, tí naši, ale aj mnohí iní operátori v Európe sú v nevýhode voči operátorom v dovolenkových krajinách, kam hlavne počas leta cestujú milióny používateľov.

Prepojovací poplatok 

Je to suma, ktorú majú medzi sebou dohodnutú operátori nielen v jednej krajine, ale aj v rámci roamingu. Maximálnu výšku prepojovacích poplatkov určuje regulačný úrad danej krajiny. V prípade EÚ ide o pevne stanovené maximálne hodnoty, ktoré si môžu operátori účtovať medzi sebou.

Pre rok 2017 platia sumy: 0,032 €/min, 0,01 €/1 SMS a 7,7 €/1 GB dát. Ide o sumy bez DPH. Tie vás ale vôbec nemusia trápiť, ide len o ilustračné sumy, aby ste vedeli, koľko za vašu minútu hovoru, SMS či 1 GB dát musí operátor zaplatiť roamingovému partnerovi.

Slovenským operátorom nesmierne prekáža, že svojim zákazníkom musia sprístupniť aj dáta. Sťažujú sa na sumu 7,7 € (bez DPH)/1 GB, ktorú budú musieť platiť roamingovým partnerom. Ani jeden z nich ale nepriznal farbu a neuviedol, že podľa nariadenia od 1. januára 2018 klesne táto suma na 6 €/1 GB, od 1. januára 2019 na 4,5 €/1 GB a takto to bude pokračovať až do 1. januára 2022, kedy poplatok za 1 GB dát medzi operátormi bude môcť byť maximálne 2,5 €! 

Proces zrušenia roamingových poplatkov trval roky. Nové nariadenie bolo schválené koncom minulého roka, no predchádzalo mu niekoľko rokov postupného znižovania cien za roaming v EÚ. V minulom roku sme za roaming len priplácali k našim bežných cenám, roky predtým boli ale sumy pevne stanovené. Nakoniec sme sa ale dočkali.

Zdroj | Incipio

Ako doma, ale…

V praxi by to malo teda fungovať tak, že za roaming v krajinách Európskej únie, v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande nebudeme nič priplácať. To „ale“ z podnadpisu nie je bezvýznamné. Naopak, rôznych ale je hneď niekoľko a každý operátor má tie svoje. Aké?

Hlavne tie, ktoré sa týkajú dát, ale aj volaní. Napríklad je nutné si uvedomiť, že neobmedzené volania vo vlastnej sieti nie sú v roamingu počítané ako hovory vo vlastnej sieti, keďže zákazník v roamingu je v sieti iného operátora.

Čo sa týka dát, je tu viacero obmedzení. V zásade ide o to, že operátor by mal podľa nariadenia Únie umožniť zákazníkovi využívať rovnaké objemy dát, ako na Slovensku.

Negatívne rozdiely a obmedzenia môžu nastať len pri určitých typoch paušálov. Objem dát, ktorý má operátor umožniť využívať zákazníkovi v európskom roamingu sa počíta pomocou rovnice:

(cena služby/9,24)*2= XY GB

Pričom číslo 9,24 je suma s DPH za prepojovací poplatok za 1 GB dát (7,70 € bez DPH), o ktorom sme písali vyššie.

Napríklad ak máte paušál za 20 €, v ktorom máte 2 GB dát, po prečerpaní ktorých vám klesne rýchlosť, ale dátovať môžete i naďalej, operátor vám musí v zahraničí poskytnúť voľný objem dát na úrovni 4,3 GB (2*20/9,24). Z tohto objemu máte mať možnosť využívať 2 GB dát plnou rýchlosťou (akú dovoľuje aktuálny roamingový partner) a následne 2,3 GB môžete používať s obmedzenou rýchlosťou.

Po prečerpaní celkového objemu dát (v príklade 4,3 GB) má operátor možnosť i nárok účtovať zákazníkovi poplatok 0,00924 €/1 MB, teda 9,24 €/1 GB.

Ako s k novým nariadeniam postavili operátori?

4ka

Najmladší mobilný operátor na Slovensku si nariadenie vyložil po svojom a svojim zákazníkom v zahraničí sprístupní len služby predplatenej karty Moja 4ka. Paušály TO. s ich voľnými minútami, SMS správami a dátami v zahraničí nebude možné využívať.

Operátor však dodržal to, že v roamingu zákazníci platia za služby tak ako doma. To znamená, že za minútu hovoru do siete slovenských operátorov zaplatíte 0,04 €, rovnakú sumu zaplatíte aj za 1 SMS a 1 MB dát. 1 GB ale vyjde až na 40 €! Toľko však stojí gigabajt aj na Slovensku.

V roamingu ale bude možné si aktivovať balík 500 MB dát za 5 € s platnosťou na 15 dní.

Zdroj | Incipio

O2

Aj O2 si nariadenie vyložilo inak a zmenilo svoje paušály. Kým nová predplatená karta O2 Voľnosť spĺňa nariadenie do bodky a je možné využívať všetky služby ako doma, s paušálmi je to už iné.

Z ponuky zmizol program Diamantový O2 Paušál, ktorý ponúkal množstvo voľných dát. V ponuke ostali síce 4 mesačné programy, ale ich voľný objem dát nie je možné po prečerpaní využívať v roamingu zníženou rýchlosťou tak ako na Slovensku (48/48 kbit/s).

Zároveň O2 neumožňuje využívať objem dát, ktorý určuje nariadenie Únie o roamingu. Napríklad v najnižšom programe Modrý O2 Paušál by ste mali mať k dispozícii 2,59 GB, z ktorých 1 00 MB (voľný objem dát) by ste mali využívať plnou rýchlosťou.

Toto neplatí a po prečerpaní 100 MB vám dáta operátor vypne alebo budete platiť sumu 0,00924 €/1 MB, čo predstavuje 9,24 € za 1 GB!

Modrý O2 Paušál Strieborný O2 Paušál Zlatý O2 Paušál Platinový O2 Paušál
Voľné minúty 100 minút 150 minút neobmedzené neobmedzené
SMS neobmedzené neobmedzené neobmedzené neobmedzené
Voľný objem dát v EÚ (s bonusom na zariadenie) 100 MB 500 MB 2 GB 5 GB
Bonus na zariadenie 72,00 € 120,00 € 168,00 € 312,00 €
Voľný objem dát v EÚ (bez bonusu na zariadenie) 500 MB 1 GB 3 GB 7 GB
Mesačný poplatok bez bonusu 15,00 € 20,00 € 30,00 € 45,00 €
Mesačný poplatok s bonusom 12,00 € 15,00 € 23,00 € 33,00 €

To isté platí aj pre ostatné programy, vrátane tých dátových. Pri tých máte ale v zahraničí k dispozícii ešte menší objem dát ako na Slovensku. V prípade programov O2 Dáta operátor rozlišuje i to, kedy paušály využívate s bonusom za zariadenie alebo nie.

Práve kvôli tomuto bonusu sa znižuje mesačný poplatok, z ktorého sa odvíja voľný objem dát, ktorý môžete v zahraničí využívať bez príplatku (preto ho uvádzame aj v tabuľkách). Ten sa počíta vyššie spomínanou rovnicou.

Modré O2 Dáta Strieborné O2 Dáta Zlaté O2 Dáta
Voľný objem dát v SR (s bonusom na zariadenie) 4 GB 8 GB 16 GB
Voľný objem dát v EÚ (s bonusom na zariadenie) 2 600 MB 3 300 MB 5 000 MB
Bonus na zariadenie 72,00 € 120,00 € 168,00 €
Voľný objem dát v SR (bez bonusu na zariadenie) 5 GB 10 GB 20 GB
Voľný objem dát v EÚ (bez bonusu na zariadenie) 3 300 MB 4 400 MB 6 500 MB
Hovor v celej EÚ 0,10 € /min. 0,10 €/min. 0,10 €/min.
SMS v celej EÚ 0,06 €/SMS 0,06 €/SMS 0,06 €/SMS
Mesačný poplatok bez bonusu 15,00 € 20,00 € 30,00 €
Mesačný poplatok s bonusom 12,00 € 15,00 € 23,00 €

Zaujímavé je však to, že v tomto prípade (keď to operátorovi vyhovuje) uplatňuje túto rovnicu (v zahraničí ponúkne menej dát, ako na Slovensku), no pri hlasových paušáloch už nie. Taktiež rovnica akosi prestáva fungovať pri programe Internet na deň, s ktorým v zahraničí platíte za každý 1 MB sumu 0,00924 €, a teda 9,24 €/1 GB.

Kompletné informácie o aplikovaní nových pravidiel o roamingu zo strany O2 nájdete v našom samostatnom článku.

Zdroj | Coolpad

Orange

Orange to najskôr pred vyše mesiacom skúšal s novými programami Orange Go, ktoré mali nahradiť kompletnú ponuku hlasových paušálov operátora. Netrvalo ani 24 hodín a operátor vrátil do ponuky všetky pôvodné programy. Pred pár dňami ich ale opäť zrušil, vrátane nových programov Go.

Všetky nahradili programy Orange Go Europe, ktoré sú už finálne pripravené aplikovať nariadenia Únie. Nebojte sa však, že si budete musieť svoje programy vymeniť. Všetky doterajšie programy ostávajú funkčné a je ich možné v plnom rozsahu využívať v roamingu aj podľa nariadení Únie.

Operátor dokonca spustil na svojom webe špeciálnu roamingovú kalkulačku, ktorá zákazníkom po zadaní krajiny kam cestuje a konkrétneho paušálu zobrazí, aké sumy budú platiť v roamingu. Šikovné.

Nové Orange Go Europe paušály začínajú na sume 5 € mesačne, no bez dát. Pre vyššie programy je možné využívať internet prakticky neobmedzene, no len rýchlosťou 64 kbit/s aj v zahraničí.

Orange Go Europe 5 €  Orange Go Europe 10 €  Orange Go Europe 15 €
Nekonečné volania na zvýhodnené číslo v sieti Orange 1 3 5
Predplatené minúty na ostatné čísla v Orangei, do ostatných sietí v SR, do EÚ, USA a Kanady a v rámci EÚ 50 100 150
Dáta Neobmedzené dáta rýchlosťou 64 kbit/s Neobmedzené dáta rýchlosťou 64 kbit/s
Dáta na dokúpenie 100 MB / 1 € 100 MB / 1 €
Mesačný poplatok 5,00 € 10,00 € 15,00 €

Zaujímavé je, že programy Go Europe nemajú žiadne voľné SMS/MMS. Tie si môžu zákazníci dokúpiť za 1 € (100 SMS/MMS) alebo 2 € (neobmedzené SMS/MMS). Poteší aj i to, že v rámci vyšších paušálov je možné volať v rámci predplatených minút aj do zahraničia.

Orange Go Europe 20 €  Orange Go Europe 25 €
Nekonečné volania v sieti Orange 5 čísel áno
Predplatené minúty na ostatné čísla v Orangei, do ostatných sietí v SR, do EÚ, USA a Kanady a v rámci EÚ 200 250
Internet v mobile  v SR a  EÚ 500 MB 1 GB
Mesačný poplatok 20,00 € 25,00 €

Od programu Orange Go Europe 30 je možné neobmedzene volať do všetkých slovenských sietí, teda aj zo zahraničia domov.

Orange Go Europe 30 €  Orange Go Europe 40 €  Orange Go Europe 65 € 
Volania do všetkých sietí v SR a v rámci EÚ neobmedzene neobmedzene neobmedzene
Predplatené minúty na volania zo SR do EÚ, USA a Kanady 500 1 000 neobmedzene + svet
SMS neobmedzene SR/EÚ neobmedzene SR/EÚ/svet
Internet v mobile  v SR a  EÚ 2 GB 6 GB 10 GB
Mesačný poplatok 30,00 € 40,00 € 65,00 €

Virtuálny operátor Orangeu, FunFón, ponúka všetky služby dostupné v SR aj v EÚ.

FUNFÓN FÉROFKA S BALÍKOM CENTOFKA
Volania do všetkých sietí v SR a v rámci EÚ 0,07 € / min. 0,01 € / min.
SMS do všetkých sietí v SR a v rámci EÚ 0,07 € / SMS 0,01 € / SMS
MMS do všetkých sietí v SR a v rámci EÚ 0,07 € / MMS 0,01 € / MMS
Dáta (7,2/0,5 Mbit/s) a v rámci EÚ 0,07 € / MB (max. 0,40 € / deň)

Balík Centofka si môže aktivovať ktorýkoľvek zákazník so základným užívateľským profilom FunFón Férofka. Aktivácia je podmienená rezerváciou kreditu 10 eur pre užívanie balíka Centofka počas 30 dní od aktivácie.

Telekom

Operátor Slovak Telekom sa k nariadeniu postavil chlapsky a svoju ponuku služieb vôbec nezmenil. Počíta so stratou za roaming, no zmeny sa udejú najskôr koncom roka. Toto leto môžu zákazníci Telekomu využívať služby rovnako ako na Slovensku s minimálnymi obmedzeniami, ktoré ale spĺňajú nariadenia. Ide hlavne o dáta v mesačných paušáloch.

V tabuľke nižšie môžete vidieť koľko dát môžete využívať na Slovensku i v EÚ plnou rýchlosťou a následne s obmedzenou rýchlosťou 64/64 kbit/s.

Po presurfovaní dát ale máte stále možnosť navýšiť si dáta balíčkom s objemom 1 GB za 5,99 € tak, ako na Slovensku. Plnou rýchlosťou potom môžete surfovať aj naďalej až kým nedosiahnete strop podľa tretieho stĺpca tabuľky.

Voľný objem dát  Maximálny objem dát v roamingu bez príplatku*
Happy XS Mini 20 MB 1,30 GB
Happy XS 200 MB 2,16 GB
Happy S 400 MB 3,68 GB
Happy XL Dáta pre mladých 5 GB 4,33 GB
Happy M 1 GB 5,19 GB
Happy L 3 GB 6,49 GB
Happy XL Volania 1 GB 6,49 GB
Happy XL 6 GB 8,66 GB
Happy XXL 9 GB 11,90 GB
Happy Profi 16 GB 15,15 GB

* v prípade Happy XL Dáta pre mladých a Happy Profi môžu zákazníci v EÚ využívať menší objem dát, ako na Slovensku.

Aj Telekom má svojho virtuálneho operátora Juro. Aj uňho platia všetky ceny v EÚ ako na Slovensku. Viac o roamingu v Európe podľa Telekomu sa dočítate v našom samostatnom článku.

Tesco Mobile

Virtuálny operátor fungujúci v sieti O2 predstavil svoj cenník pre európsky roaming na svojom webe. Ostáva rovnaký, ako v prípade fungovania na Slovensku až na dáta, podobne ako v prípade O2.

Využívať je možné len platený balíček 500 MB, ktorý mesačne stojí 5 €. Internet na deň s objemom 250 MB za 0,50 € možné využívať nie je.

Program Bodka Karta na dobíjanie kreditu Paušál tri100
Voľné minúty vo vlastnej sieti 100 min.
Voľné minúty do ostatných sietí v SR 100 min.
Voľné SMS 100 SMS
Odchádzajúci hovor 0,039 €/ min. 0,10 €/ min.
Odchádzajúca SMS 0,04 € 0,05 €
Odchádzajúca MMS 0,24 € 0,24 €
Internet v mobile Balíček 500 MB (5 €/mes.)

S aktivovaným balíčkom máte v EÚ k dispozícii jeho objem 500 MB bez príplatku. V prípade, že celý balíček alebo jeho časť miniete doma, môžetete si balíček v EÚ navýšiť a surfovať bez príplatku, až do vyčerpania limitu 500 MB v EÚ. Ďalej surfujete s príplatkom 0,00924 €/MB. Bez balíčka môžete surfovať so službou internet na deň s príplatkom 0,00924 €/MB.

V roamingu v rámci EÚ s paušálom tri100 čerpáte svoje predplatené minúty do všetkých sietí v SR (okrem predplatených minút na čísla Tesco mobile) a predplatené SMS do všetkých sietí v SR.

Pri odchádzajúcich volaniach sa sekundová tarifikácia uplatňuje po 30 sekundách volania. Volanie medzi dvomi zónami je spoplatnené podľa ceny vyššej zóny.

Zdroj | Incipio

EÚ nie je celá Európa!

Nové nariadenie platné od dnešného dňa sa týka štátov EÚ a trojice ďalších krajín. Konkrétne ide o tieto krajiny:

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené Kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

Zdroj | Telekom

V Európe sú však množstvo ďalších krajín, v ktorých budú platiť ceny za volania, SMS a dáta podľa konkrétnych ponúk operátorov.

Ide o krajiny ako: Albánsko, Andora, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Faerské ostrovy, Guernsey, Isle of Man, Jersey, Kosovo, Macedónsko, Monako, San Maríno, Severný Cyprus, Srbsko, Švajčiarsko, Turecko a Ukrajina.

Zneužitie je možné, ale nie bezplatné

Slovenskí operátori sa zhodujú aspoň v jednom – obmedzenie zneužívania. Podľa nariadenia Únie síce prvé 4 mesiace nebudú môcť pokutovať žiadnych zákazníkov, no po ich uplynutí už áno. Podľa vyjadrení niektorých operátorov ale nie spätne. Prvé 4 mesiace, teda až do 15. októbra, nebudú zákazníci môcť byť spätne pokutovaní.

Pokuty, presnejšie povedané príplatky za využívanie služieb v roamingu budú operátori riešiť pravdepodobne individuálne. Budú tak mať možnosť, aby neboli ich služby v roamingu zneužívané. Službu (paušál, predplatenú kartu) vám pritom neobmedzia, ale naúčtujú príplatky za jednotlivé služby podľa prepojovacích cien, ktoré sme spomínali v úvode článku.

Napríklad ak by si Slováci žijúci v zahraničí, kde môžu byť niektoré služby drahšie ako tie na Slovensku, zneužívali roaming, operátor bude môcť k prevolaným minútam priúčtovať 0,038 €/min, za každú SMS 0,012 € a 9,24 € za každý 1 GB dát.

Netýka sa to ale zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenku či výlet do zahraničia aj keby tam minuli všetky voľné minúty, dáta či SMS.

Zdroj | HTC