Český startup Rezolv Energy so sídlom v Prahe získal pozoruhodnú zákazku na výstavbu najväčšej fotovoltaickej elektrárne v Európe v okrese Arad v západnom Rumunsku. S výkonom 1044 MW vyrobí toľko energie ako dva bloky Mochoviec.
Spoločnosť Rezolv Energy vznikla len začiatkom tohto roku, ale jej tím pôsobí v oblasti energetických projektov už viac ako desať rokov a má na konte napríklad realizáciu veternej elektrárne s výkonom 18 MW v Hornej Lodenici pri Olomouci a solárnej elektrárne RETA v troch parkoch v ČR – v Mimoni (4,4 MW), Točníku (2,1 MW) a Lomečku (0,9 MW).
Projekt, ktorý má vzniknúť v Rumunsku, je však podstatne iná liga. V súčasnosti prebieha posudzovanie vhodných technologických riešení a možností jeho financovania a výstavba má byť spustená v prvej polovici roku 2023. Rezolv Energy plánuje spustenie prevádzky najväčšej európskej FV elektrárne v roku 2025, takže jej produkcia by mohla pokryť čistou energiou spotrebu viac ako 370 000 domácností už čoskoro.
Solárny park bude tvoriť približne 1,6 milióna nových panelov, ktoré vyrobia za rok priemerne okolo 1 500 GWh elektrickej energie. Elektráreň bude pripojená do siete cez 400 kV vysokonapäťové nadzemné vedenia a mala by zahŕňať aj 135 MW batériové úložisko, schopné dodávať elektrinu štyri hodiny. To umožní inteligentné zaťaženie vysokonapäťových vedení a stabilizáciu dodávok energie z inak nestabilného solárneho zdroja.
Pokiaľ sa podarí zrealizovať projekt aj s takýmto batériovým úložiskom, išlo by určite o jednu z najväčších záložných batérií v Európe. Pre porovnanie, nedávno spustené batériové úložisko spoločnosti GreenBat v areáli bývalého závodu ZŤS v Martine, ktoré je aktuálne najväčším v rámci krajín V4, má kapacitu 1,2 MWh.
Jim Campion, výkonný riaditeľ spoločnosti Rezolv Energy, hovorí, že s prvými projektmi firma začala v Rumunsku, ktoré sa zameriava na obnoviteľné zdroje a kde sa jej podarilo identifikovať dve veľké príležitosti. V Prahe však buduje Centrum excelencie pre obnoviteľné zdroje a podobné solárne projekty by chcela rozvíjať aj v Česku.
V rámci výstavby a prevádzky rumunskej solárnej mega-elektrárne kladie Rezolv Energy dôraz aj na integráciu symbiotických poľnohospodárskych aktivít priamo v areáli elektrárne. Veľká časť nekvalitnej poľnohospodárskej pôdy, ktorá sa nachádza v tejto lokalite, bude premenená na pastviny pre ovce a počíta sa aj s ďalšími opatreniami na zvýšenie biologickej diverzity, ako je napr. včelárstvo.
Minulý mesiac spoločnosť tiež oznámila, že v spolupráci so spoločnosťou Low Carbon realizuje ďalší významný projekt v oblasti obnoviteľných zdrojov v Rumunsku: 450MW pobrežnú veternú elektráreň „Vis Viva“.