Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Revolučné ako iPhone? Apple VR/AR okuliare môžu zaskočiť konkurenciu

Revolučné ako iPhone? Apple VR/AR okuliare môžu zaskočiť konkurenciu
Zdroj | Remy Gieling
Stanislav Vinc
Revolučné ako iPhone? Apple VR/AR okuliare môžu zaskočiť konkurenciu
Zdroj | Remy Gieling
Zdroj | Remy Gieling

O okuliaroch pre virtuálnu či zmiešanú realitu od Apple sa hovorí už roky, no stúpajúca intenzita rôznych informácií v posledných mesiacoch naznačuje, že ich predstavenie je už tentokrát skutočne na spadnutie. Podľa posledných správ sa zdá, že sa máme skutočne na čo tešiť.

Vývoj okuliarov pre virtuálnu či zmiešanú realitu (VR/AR) v tajných laboratóriách spoločnosti Apple je už nejaký ten piatok verejným tajomstvom. V posledných týždňoch sa dokonca špekulovalo, že ich kalifornský gigant konečne predstaví už na vývojárskej konferencii WWDC 2022, k čomu však napokon nedošlo. Na vine by podľa zákulisných informácií mali byť zdržania vo vývoji a výrobe prototypov spôsobené pandémiou a polovodičovou krízou.

Známy analytik Ming-Chi Kuo špecializujúci sa na novinky spoločnosti Apple však naďalej verí, že jej VR/AR okuliare sú ešte stále v príprave a na trh majú priniesť pomerne revolučnú vychytávku – plynulý prechod medzi VR a AR.

Zdroj | Apple

Rozdiel medzi virtuálnou (VR) a rozšírenou realitou (AR) spočíva v tom, či popri digitálnom obsahu pred sebou vidíte aj okolitý svet. Virtuálna realita vám reálny svet zakryje plnohodnotnými displejmi, na ktorých vidíte virtuálny svet plne oddelený od toho reálneho. Zmiešaná realita naopak umiestňuje digitálny obsah do reálneho priestoru okolo vás.

Apple sa podľa známeho analytika malo podariť tieto technológie skombinovať do jedného zariadenia, ktoré by malo používateľom umožniť plynule prechádzať medzi virtuálnou a rozšírenou realitou. Úchvatne má tento prechod vyzerať nielen vďaka revolučnému hardvéru, ale aj skvelo navrhnutému softvéru.

Takýto VR/AR, či skôr AR/MR (mixed reality) headset, by sa mal podľa analytika dostať na trh v druhom kvartáli budúceho roka. Jeho predstavenia a poskytnutia vývojárom by sme sa však mali dočkať už o niekoľko mesiacov skôr, teoreticky už v treťom či štvrtok kvartáli tohto roka.