Reklama

RETRORECENZIA | IGRA "ARTUR" - Veľký miniatúrny svet

Lukáš Jablonovský

Už na základnej škole ma uchvacuje modelárstvo, konkrétne to papierové, ktoré sa k nám dostáva v podobe časopisov. Nožnice a lepidlo, to je tak malá pracovná základňa náradia, že sa s tým dá začať takmer zo dňa na deň.

A zrazu prichádza deň, kedy máme v škole pomôcť s vyprataním priestorov bývalého modelárskeho krúžku. Tej radosti, keď som videl všetko, čo sa dá vyrobiť z dreva, architektúra a aj všemožné dopravné prostriedky. Mnohé vidím len ako rozrobené kostry. Môj zrak padá na krásny vrak drevenej lode.

Po malých úvahách si ju pod rúškom tajomna odnášam domov. Netuším, ako sa loď volá, ani že je rybárska a popravde ani neviem, ako ju dokončím s nožnicami a lepidlom. Nemám ani hrubú predstavu, ako má finálne vyzerať. Beriem ju ako nejaký projekt podľa fantázie, ale aj tak pokračujem v stavbe plne rešpektujúc už začaté a naznačené časti.

Naivne si myslím, že chýbajúce diely zoženiem v legendárnom špecializovanom obchode s modelmi na Ľadovej ulici a tam ma slušne zamrazí. Nemajú žiadne miniatúrne kormidlo, záchranné kolesá, komíny, kotvu, navijaky a ani iné diely, ktoré mi tak zúfalo chýbajú. Takéto diely sú len súčasťou zabalených setov. Projekt plávajúca loď snov mizne za horizontom.

S príchodom internetu a nového milénia sa dodatočne oboznamujem s plnou náložou informácií – môj smutný vrak je model nórskej rybárskej lode s krásnym menom ARTUR vyrobený firmou IGRA Praha v roku 1983. Cena stavebnice je 145,- Kčs za krabicu, v ktorej sú uložené plány na stavbu 63 cm dlhého modelu, drevo potlačené kresbou, podľa ktorej sa má všetko prácne vyrezať, pár kovových dielov a jeden plastový výlisok ako z modelov lietadla.

Dá sa povedať, že v krabici je vlastne iba štartovný materiál, lepidlo, pár šmirgľov a vízia, ako by to mohlo dopadnúť. Samotná stavebnica obsahuje z pohonných častí len kormidlo a hriadeľ končiaci lodnou skrutkou, teda viditeľné časti, aby model pôsobil reálne. Avšak na hriadeľ stačí doplniť bežne dostupný motor IGLA 4,5 V napájaný dvoma plochými batériami 4,5 V a čln už vie plávať. Zaistením kormidla v určitom vychýlení loď opisuje po vodnej ploche kružnicu.

Ak je to na zábavu málo, tak model je následne vhodný aj k dodatočnému diaľkovému ovládaniu RC aparatúrou. Tá umožní diaľkové spínanie motoru a riadenie servomotora na ovládanie kormidla. Diaľkový ovládač do rúk, krabička zmajstrovaná z dreva, plastu, alebo kovu obsahuje jedno až tri tlačidlá a prútovú, alebo teleskopickú anténu. Aby sa sen stal skutočnosťou, je potrebné pridať obrovské množstvo šikovnosti, trpezlivosti a času.

Teoreticky už viem o lodi všetko, ide sa na to, ARTURA dokončím. A tu je ten zlom, nedokončím, ale nečakane kúpim krásneho už dokončeného niekým iným. Človekom československým. Ten si dal tak záležať, že aj keď som zručný papierový modelár, tak s drevom by som sa sem dopracoval asi až na dôchodku. K dokonalosti chýba už len osvetlený interiér a funkčné stožiarové, pozičné a pracovné osvetlenie. To možno neskôr spravím ja. Môj nedokončený ARTUR rýchlo končí ako dar kamarátovi a ja sa idem hrať k vode s týmto novým.

A teraz to najkrajšie, balím viaceré lode do auta a vyrážam k jazerám. Fascinujúce je, že ARTUR pláva aj sám, len položený na vodnú hladinu. Stačí nenápadne rozčerená voda, alebo slabý vánok a odoberá sa neriadene v nenávratno, aj keď má zložené obe plachty. S pohonom, či už strohejším „kružnicovým“, alebo plne riadeným je to o inom. Vie sa po šantení totiž vrátiť naspäť a nie je nutné sa za ním vydať do stredu jazera v 6-stupňovej vode.

Sám nemám slová, ktorými by som opísal ten oslobodzujúci zážitok z moreplavby, tak použijem slová jedného pána z televízneho programu, kde sa dajú kúpiť od ľudí rôzne staré zaujímavosti. Mal tam regál starých modelov lodí a keď sa ho pýtali, či nejakú predá, tak odvetil: „Jo, ale bude to drahý, lodičky jsou totiž supr!“ Záverom ešte dodám jeden môj poznatok, aj keď si idete púšťať lodičku na skoro ľudoprázdnu pláž, aj tak tam nebudete sami. Do malej chvíľky sa s vami do reči dajú malí chlapci a aj chlapci v tele chlapov.

Autor retro recenzie Mgr. art. Lukáš Jablonovský je zakladateľom TESLA Múzea.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.