Reklama

Retina displej prichádza konečne aj v menšom balení!

Marek Šimunek

Veľký 15,6“ MacBook Pro už nie je jediným notebookom v portfóliu kalifornskej spoločnosti Apple, ktorý sa môže pýšiť super jemným Retina displejom. Včera mu totižto pribudol súrodenec, ktorý má síce menšiu uhlopriečku, ale v ničom inom za svojím väčším bratom nezaostáva.

Apple MacBook Pro 13

Fenomén super jemného displeja, ktorý získal označenie Retina sa objavil prvý krát pri uvedení Apple iPhone 4 v roku 2010. Neskôr ho nasledoval aj nový iPad a v lete tohto roku sa ako posledný pridal MacBook Pro s 15,6“ Retina displejom. Počas včerajšej konferencie však Apple nepredstavil len nový iPad Mini, ale aj doposiaľ najmenší notebook s Retina displejom. Je ním nový MacBook Pro s 13,3“ displejom, ktorý poskytuje až neskutočné rozlíšenie 2 560 x 1 600 bodov, pričom jeho predchodca poskytuje na uhlopriečke 15,6“ rozlíšenie 2 880 x 1 800 bodov. Samotný je rovnakého zloženia ako v prípade väčšieho modelu. Krycie sklo teda tvorí spolu s displejom samotným jeden prvok. Ako inak, novinka je zase o niečo tenšia a ľahšia. Hrúbka je len 19 mm a váha 1,62 kg. Celé telo je tak ako sme si prípade MacBookov Pro už zvykli tvorené z hliníka, pričom jeho pevnosť môžeme pripísať na účet konštrukcii z jedného kusu hliníka, označovanej ako Unibody.

Nový Retina MacBook bude dostupný v dvoch verziách, pričom obe zdieľajú rovnaký procesor Intel Core i5 s taktom 2,5 GHz a rovnakú veľkosť operačnej pamäte, ktorá činí 8 GB. Líšia sa však vo veľkosti pevného disku. V základnom modeli nájdete pevný disk s kapacitou 128 GB a v prípade drahšieho modelu to bude disk s kapacitou 256 GB. Samozrejme sa ani v jednom prípade nebude jednať o bežný pevný disk, ale o rýchly SSD disk. Bohužiaľ po vzore bežného 13“ MacBooku Pro ani model s Retina displejom nebude disponovať dedikovanou grafickou kartou. Spoliehať sa teda budete musieť na integrovanú kartu Intel HD Graphics 4000. Našťastie nechýba HD FaceTime kamera.

Prečítajte si: 7,9“ iPad mini má len 308 gramov, súboju s Nexusom 7 sa vyhol

 

Čo sa možnosti pripojenia periférii týka, nájdete na novom MacBooku Pro jeden pár USB portov, ktorý je doplnený rovnakým počtom Thunderbolt portov, jedným HDMI portom a už známou čítačkou SD kariet. Miesto pre optickú mechaniku sa už nenašlo. Údaj o výdrži je jedným z údajov, ktorým sa Apple veľmi rado chváli. V prípade nového MacBooku Pro s Retina displejom to bude 7 hodín. Ak by ste si radi nový MacBook Pro zadovážili budete tak môcť učiniť ešte tento mesiac. Ceny na našom trhu však doposiaľ nie sú známe, v Amerike sa však novinka bude predávať za 1 699 USD (1 312,98 €) za model s 128 GB SSD a 1 999 USD (1 544,82 €) za model s 256 GB SSD.

Prečítajte si: Apple nahneval fanúšikov. Predstavil štvrtý iPad

Apple MacBook Pro 13

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.