Reklama

REPORTÁŽ: Samsung ukázal až 9 noviniek GALAXY a ATIV + VIDEO

Roman Calík

Samsung na veľkolepej Londýnskej akcii predstavil silné zbrane v kategórii GALAXY a ATIV zariadení. Tešte sa na nové a netradičné Android a Windows 8 hračky.

Samsung výrazne rozširuje svoje portfólio zariadení rodiny GALAXY a ATIV. Mal som tú možnosť byť pri tom, presne 20. júna vo večerných hodinách totiž v Londýne vypuklo veľké novinkové šialenstvo. Ako inak nazvať oficiálne predstavenie až 9-tich nových zariadení, z ktorých sme však už niektoré poznali. Samsung pri tvorbe noviniek vychádzal najmä z úspechov svojej vlajkovej lode medzi smartfónmi – Samsung GALAXY S4, pretože až trojica noviniek z nej priamo vychádza. Novinkám dominuje operačný systém Android a Windows 8, dokonca v jednej z nich nájdete oba operačné systémy naraz!

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Londýnska akcia patrila k jedným z najväčších, akú som na cestách za poznaním nových produktov Samsung zažil. Stovky novinárov z celého sveta malo možnosť vidieť obrovskú scénu s mega projekciou, kde postupne marketingový lídri Samsungu predstavili 9 noviniek pre rok 2013. Ešte väčšia bola zóna, ktorá sa nám otvorila po skončení prezentácií. Našli sme v nej desiatky funkčných vzoriek noviniek, a tak sa mi v krátkom čase podarilo dostať ku všetkým z nich.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Najväčší záujem vzbudil nový model Samsung ATIV Q. Je to konvertibilné zariadenie, ktoré zaujme nielen svojou konštrukciou, ale najmä možnosťou využívať oba známe operačné systémy OS Android a Windows 8. Medzi nimi si prepínate jediným tlačidlom Windows pod dotykovým 13,3-palcovým displejom, ktorý má mimochodom špičkové qHD+ rozlíšenie až 3200 x 1800 bodov. Displej je skutočne jemný, farby sú nádherné a páčila s mi aj celková tenkosť (13,9 mm) či hmotnosť zariadenia len 1,29 kg. Konštrukčne sa novinka celkom vydarila, ponúka niekoľko polôch v ktorých drží pevne. Sklamaním však je umiestnenie rýchlejšieho USB 3.0 portu, ktorý nájdete v rozkladacej časti, a tak ho nepoužijete napríklad v polohe tabletu. Taktiež by som uvítal plnohodnotný HDMI konektor. Potešilo ma však, že tu nechýba známe pero S Pen.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Novinkou je aj 10,1-palcový tablet Samsung ATIV Tab 3, ktorý beží na Windows 8. Dizajnom pripomína tablety z rodiny GALAXY, čo bol dokonca i cieľ výrobcu a je najtenším tabletom na svete s OS Windows 8. Výborné je, že ten ponúkne plnohodnotný, teda nie len RT verziu, navyše Samsung bude bezplatne k novinke dodávať aj balík MS Office 2013. Novinka beží na Intel ATOM Z2760, má 2 GB RAM či 64 GB disk. Škoda len slabšieho HD rozlíšenia displeja.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Naživo som si mohol vyskúšať aj novú funkcionalitu Side Sync, vďaka ktorej môžete jednoducho prepojiť vaše ATIV zariadenie so smartfónom s OS Android, napríklad s S4. Funguje to tak, že cez USB kábel pripojíte smartfón a stane sa z neho ďalšia obrazovka. Napríklad môžete písať text na tablete, následne ho uložiť do schránky a vložiť do smartfónu. Taktiež je možné nechať si zobraziť displej smartfónu na tablete. Výborná a prakticky využiteľná funkcia.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Skôr ako si ukážeme ďalšie novinky z rodiny ATIV, pozrime sa, na najväčší prírastok v rodine GALAXY. A to doslova! Len minulý rok Samsung vytvoril spojenie fotoaparátu a OS Android, vznikol tak hybrid s názvom Samsung GALAXY Camera. Tentokrát Samsung ide ešte ďalej a spojil s operačným systémom Android výhody CSC fotoaprátov zo série NX. Vznikol tak vskutku unikátny fotoaparát Samsung GALAXY NX, ktorý ponúkne vymeniteľné objektívy, 20,3 Mpx APS-C snímač i procesor DRIMe IV. OS Android 4.2 ovládate na veľkom 4,8-palcovom dotykovom displeji, pričom nechýba plnohodnotná konektivita Bluetooth, Wi-Fi, GPS či dokonca 3G/LTE. Jedine NFC som v bohatej výbave nenašiel, škoda. Sám som zvedavý, ako sa podobným zariadeniam bude dariť, no pre Samsung je toto skvelá šanca odlíšiť sa od zabehnutých výrobcov fotoaparátov. Miernym sklamaním je až príliš málo hardvérových tlačidiel na tele zariadenia a obyčajné plasty či horší grip. Náš foto exper Števo sa však už na ostrý test teší.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Ak je pre vás GALAXY NX veľký, možno vás zaujme ďalší hybrid – Samsung GALAXY S4 Zoom. Ten spojil dve zariadenia, S4 mini a kompakt s 10-násobným optickým zoomom a 16 Mpx šnímačom. V rukách sa prekvapivo drží dobre, dokonca aj po priložení k uchu je použiteľný, len s ním vyzeráte komicky. Páčilo sa mi, že optický zoom ovládate otočnou časťou objektívu. Nechýba dokonca xenónový blesk. Osobne si však neviem predstaviť cieľovú skupinu pre takýto pokus, totiž i v minulosti podobné projekty veľa vody nenamútili. Samsung si však zaslúži pochvalu za softvérové vylepšenia umožňujúce tvorbu kvalitnejších fotografií, napríklad vám fotoaparát vie sám ponúknuť najvhodnejší smart mód.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

S4-ka bola základom aj pre jej outdoorovú verziu Samsung GALAXY S4 Active. O tej sme už tiež vedeli, no prvýkrát som mal možnosť si ju vyskúšať až tu. Páči sa mi, že konečne si budete môcť kúpiť odolnejší smartfón bez výraznejších kompromisov. S4 Active totiž sľubuje odolnosť voči vode a prachu a spĺňa normu IP67. Dokonca s ním môžete fotografovať aj pod vodou vďaka AQUA módu, ktorý som si aj reálne vyskúšal. Keďže dotykový displej nie je pod vodou ovládateľný, pre tvorbu fotografií si môžete vybrať niektoré z hardvérových tlačidiel – napríklad tlačidlo hlasitosti. Napriek odolnej konštrukcii nie je telo výrazne väčšie a hrubšie, čo je veľmi dobré a viem si predstaviť, že odolná verzia S4 bude mať úspech! Škoda len slabšieho 8 Mpx fotoaparátu, lebo 13 Mpx, ktorý ponúka S4-ka dokáže fotiť skutočne výborne.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Samsung predstavil aj menšiu verziu modelu S4 s názvom Samsung GALAXY S4 mini. Ak mu výrobca stanoví aj dobrú cenu, čo by som očakával na úrovni 350 – 400 €, môže to byť veľmi dobre predávaný model. Jeho dizajn je totiž kompletne prevzatý z S4, displej má 4,3-palcov a celkovo je menší a príjemný do ruky, čo ocenia hlavne ženy. Podrobné informácie o smartfóne nájdete v samostatnom článku, ale nepriehliadnite našu fotogalériu, kde ho vidíte vedľa modelu S4 – môžete si tak priamo porovnať ich veľkosti.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Opäť sa vrátim k novinkám ATIV. Osobne ma veľmi potešila modernizácia aktuálneho high-end notebooku Samsung ATIV Book 9, ktorý dostal s označením ATIV Book 9 PLUS najmä lepší displej so super jemným rozlíšením qHD+ 3200 x 1800 bodov a taktiež dotykové ovládanie. Keďže som sám veľmi spokojným majiteľom aktuálne predávanej verzie, vylepšenie by som bral všetkými desiatimi. Dokonca aj výdrž na batérie je lepšia. Škoda, že nepribudol aj ďalší USB konektor, rovnako by som uvítal plnohodnotný HDMI konektor miesto jeho micro verzie.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Ak sa vám dizajn Samsung ATIV Book 9 páči, len je pre vás príliš drahý, počkajte si na jeho lacnejšiu verziu. Samsung totiž predstavil aj model ATIV Book 9 Lite, ktorý vychádza z dizajnu 9-kovej série. Naživo je však rozdiel cítiť poriadne, 9 Lite v rukách nepôsobí tak prémiovo, je citeľne hrubší – má až 16 mm a rovnako telo je miesto hliníka vyrobené z plastu. Taktiež zabudnite na špičkové rozlíšenie displeja, aké ponúkne model PLUS či procesory i5/i7. Jednoducho je to poriadna Lite verzia, čo sa verím výraznejšie odrazí aj na cene. Určite by som odporúčal cenu nižšiu o minimálne 30%, kompromisov k vlajkovej lodi je totiž mnoho.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Poslednou deviatou novinkou je stolový model ATIV, s označením Samsung ATIV One 5 Style. Je to all-in-one počítač s moderným dizajnom pripomínajúcim tablety či smartfóny GALAXY. Použitý 21,5-palcový displej je Full HD, pravdepodobne kvôli cene, inak by som aj tu rád videl qHD+ rozlíšenie, ktoré Samsung použil pri svojich 13,3-palcových high-end modeloch. Konektory sú efektne umiestnené v zadnej časti, ale toto riešenie nemusí byť praktické a určite sa mohli minimálne 1x USB alebo čítačka pamäťových kariet objaviť aj v bočnej časti s displejom. Novinka beží na Windows 8, môže mať až 1 TB harddisk a bude v ponuke len v luxusnej bielej farbe.

Samsung Premiere 2013 GALAXY a ATIV

Vybrali by ste si? Samsung to so svojím dominantným postavením zariadení s OS Android myslí naozaj vážne a ako vidíte, určite chce patriť na špičku aj pri zariadeniach s Windows 8. Škoda, že ešte nepoznáme ceny či dostupnosť noviniek na našom trhu. Určite však prídu na trh ešte v tomto roku a ako Samsung poznáme, bude to čo najskôr. V redakcii sa už tešíme najmä na test modelu ATIV Q, ale i odolnej verzie GALAXY S4 Active či unikátneho hybridu GALAXY NX.

Za pozvanie do Londýna na Samsung PREMIERE 2013 – GALAXY & ATIV ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics.

Foto: TECHBOX

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.