- #Smartfóny
- 9 min.
- 7.4.2023
Redmi Note 12 Pro 5G - pomyselný kráľ strednej triedy alebo len ďalší do počtu?
Po mesiacoch čakania sme sa konečne dočkali a spoločnosť Redmi, ktorá patrí pod giganta Xiaomi, predstavila aj na globálnom trhu svoju sériu Redmi Note 12. K nám sa do redakcie dostal najvyšší model Redmi Note 12 Pro 5G.
Ide aktuálne o najvybavenejší model novej série, ktorý stavia na modernom dizajne, podarenom a živom AMOLED paneli, hlavnom fotoaparáte s optickou stabilizáciou a 67-wattovom drôtovom nabíjaní. To všetko za cenu pod 400 eur.
Výhody
- základný gumený obal a adaptér priamo v balení
- prémiový dizajn a kvalitný 120-hertzový AMOLED displej
- výkonný procesor a dobre optimalizované prostredie MIUI 14
- kvalitný hlavný fotoaparát
- 67-wattové nabíjanie
Nevýhody
- extrémne lesklá zadná sklenená stena
- absencia Always-on displeja
- starší Android 12
- menej kvalitný ultraširokouhlý senzor a zbytočný makro snímač
- nie veľmi kvalitné stereo reproduktory
Predajné balenie nie je ničím výnimočné. Ide o bielu škatuľu s vpredu vyobrazeným smartfónom a tradičnými informáciami. Dnu nájdete smartfón, USB kábel, 67-wattový adaptér a základný gumený priesvitný ochranný obal. To je už u Redmi štandardom, za ktorý ho budem stále chváliť.
V ruke pôsobí smartfón rozhodne drahšie. Môžu za to ostro rezané hrany a použité sklo na zadnej strane. Príjemné sú aj rozmery 162,9 x 76 x 7,9 mm a hmotnosť 187 gramov. Narušenie luxusného dojmu kazí len plastový rám okolo celého smartfónu, ale aspoň, že je matný.
Sklo na zadnej strane je neustálym magnetom na odtlačky prstov alebo rôzne nečistoty a smartfón budete doslova neustále leštiť. Povrch je až zrkadlový, čo vyzerá dobre na fotkách, ale v realite sa šmýka a budete to dennodenne preklínať. Odporúčam preto využiť pribalený obal alebo zainvestovať do niečoho iného. Pochválim ale od výroby nalepenú fóliu na displeji. Prítomná je aj základná ochrana v podobe certifikácie IP53.
Ľavá strana je prázdna, horná obsahuje infračervený senzor, výduch reproduktoru a, už dnes takmer vymretý, audio konektor. Na pravej strane sa usídlilo dvojtlačidlo ovládania hlasitosti a zapínacie tlačidlo s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Toto v Xiaomi vedia a reagovala vždy rýchlo a spoľahlivo. Na spodnej strane je už len výduch druhého reproduktora, USB-C konektor a slot na SIM kartu.
Vpredu nájdeme jeden z najčastejších displejov, aké spoločnosti Redmi a POCO používajú. Ide o 6,67-palcový AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením (2 400 x 1 080 pixelov) a 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou. Maximálny jas dosahuje hodnotu 900 nitov. Kryje ho odolné sklo Corning Gorilla Glass 5 a už spomínaná ochranná fólia. Displej má pekné a sýte farby, skutočné podanie čiernej a dostatočný jas aj v slnečnom počasí. Tu nie je nič na kritizovanie. Záhadou je však absencia Always-on funkcie displeja, kedy ostane stále rozsvietený, čo je vzhľadom na použitú AMOLED technológiu nezmyselný krok. Selfie kamera v malom priestrele má rozlíšenie 16 Mpx a nahráva maximálne Full HD pri 60 fps. Výsledky z nej sú však priemerné.
V tomto prípade siahlo Redmi do stajne procesorov od spoločnosti MediaTek a „vytiahlo“ čipset Dimensity 1080 s podporou 5G. Na strednú triedu ide o dostatočný procesor, pri ktorom sa nezapotia ani herné 3D tituly. V známom teste AnTuTu dosiahne približne 550 tisíc bodov. Na slovenskom trhu mu sekunduje 6 GB RAM a 128-gigabajtové úložisko. Nevýhodou je absencia slotu na pamäťové karty.
Čo sa týka chodu systému, tak som nepozoroval nejaké výrazné spomalenia alebo pády aplikácií. Ak to však porovnám s nedávno testovaným Xiaomi 13 Pro, tak systém je o niečo pomalší, ale to je pochopiteľné, že na vlajkovom modeli s trojnásobnou cenovkou je chod plynulejší. Pokiaľ by ste tieto dve zariadenia nemali vedľa seba, tak rozdiel nezbadáte. Veľkou nevýhodou je pre mňa nasadenie staršieho Androidu 12 s novou nadstavbou MIUI 14. Aktualizácia čoskoro dorazí, ale tým pádom máte o jednu veľkú aktualizáciu menej. Na tomto Redmi mohlo zapracovať.
Presuňme sa na zadnú stranu, ktorej dominantou je modul s fotoaparátmi. Samotné hlavné snímače ešte vystupujú nad okolitý povrch a v ich blízkosti sa extrémne usádza prach a iné nečistoty, a je takmer nadľudský úkon to dať preč. Do roviny je tu len makro snímač a LED blesk. Modul vyzerá dobre a budí dojem vlajkovej triedy.
Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 Mpx a snímač Sony IMX766 s optickou stabilizáciou, ktorý spája 4 pixely do jedného. Tento fotoaparát musím naozaj vyzdvihnúť, pretože za dobrých svetelných podmienok robí kvalitné a detailné snímky, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani o 200 až 300 eur drahší smartfón. S ubúdajúcim svetlom je to už horšie a čoraz častejšie sa vyskytuje nepríjemný šum. V noci scénu častokrát zachraňuje nočný režim.
Horšie je to už s 8-megapixelovým ultraširokouhlým fotoaparátom, kde je jasne vidieť pokles kvality. Aspoň je záber dostatočne široký a softvér vyrovnáva deformované rohy, čo je rozhodne plus. Absentujúci teleobjektív napovedá, že fotografovanie s digitálnym priblížením nebude to pravé orechové. Dvojnásobné priblíženie je bezproblémové, ale každé ďalšie súvisí s rapídnym poklesom kvality a častejším šumom.
Do tretice je tu aj makro senzor s tragickým rozlíšením 2 Mpx. Aj keď sa snažíte a dokážete na blízky objekt zaostriť, tak aj tak kvôli mizernému rozlíšeniu bude fotografia vo výsledku nepoužiteľná, čo je rozhodne škoda. Výrobcovia by sa už mali naučiť, že „viac prúžkov neznamená viac Adidas“. Video je možné natáčať v rozlíšení 4K pri 30 fps. Optická stabilizácia je prítomná, ale vo výsledku nie je až taká účinná, ako by som čakal.
Výbava Redmi Note 12 Pro 5G zahŕňa Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC na platenie pomocou Google Pay, 5G aj audio konektor. Stereo reproduktory majú aj certifikáciu Dolby Atmos. Zvuk je skôr plochý, bez výrazných svetlých momentov. Taktiež chýba aj basová zložka. Pochváliť musím ale haptickú odozvu. Na smartfón strednej triedy je veľmi dobrá a úprimne som ju nečakal až na takejto vysokej úrovni. Už to nie je len obyčajný vibračný motorček s hlučnými vibráciami, pričom jej intenzita sa dá aj upraviť. Výborné!
Batéria má kapacitu rovných 5 000 mAh. Výdrž je jedným slovom dostatočná. Jeden deň zvládnete, ak budete smartfón šetriť, zrejme sa podarí aj deň a pol. Lepšou správou je podpora 67-wattového nabíjania spolu s takto výkonným adaptérom priamo v balení. Ako sa hovorí, rýchle nabíjanie neoceníte, pokiaľ nabíjate v noci, ale keď sa niekde ponáhľate, vtedy naňho nedáte dopustiť. Bezdrôtové nabíjanie v tejto cenovej triede chýba.
Redmi Note 12 Pro 5G je veľmi zaujímavým smartfónom strednej triedy, ktorému v tejto cenovke nič podstatné nechýba. Solídny AMOLED displej, prémiovejší dizajn, kvalitný hlavný fotoaparát a rýchle 67-wattové nabíjanie. Sklame však slabším ultraširokouhlým snímačom a o kvalite 2-megapixelového makro snímača sa ani nemusíme baviť. Taktiež je tu nepochopiteľne nasadený starší Android 12. Zvuk zo stereo reproduktorov sa taktiež neradí medzi elitu v danej cenovke. Ak by som mal odpovedať na otázku z nadpisu, tak nejde o kráľa, ale rozhodne ani smartfón do počtu. Veď séria Redmi Note má každý rok fantastické predajné čísla, čomu sa vôbec nečudujem. A cenovka 379 eur znie taktiež veľmi atraktívne.