Reklama

Recyklácia na maximum alebo kartónový počítač

Erik Birčák

Priznajme si, že kartón je všade okolo nás. Používame ho však predovšetkým na obaly/krabice či ako spotrebný materiál na rôzne domáce práce. Kartón v spojení s počítačom je tak skôr v podaní množstva krabíc od komponentov ktoré nemáme kam uložiť. Kartón však môže mať aj iné využitie vo výpočtovej technike.

Kartónový počítač Recompute. Dizajnové prvky invokujú skôr balenie od počítača než samotnú krabicu.

V Recompute si jednoducho povedali že kartón sa dá využiť na konštrukciu počítača samotného, predsa len sa jedná o pomerne odolný materiál, ktorému väčšinou vadia rovnaké vplyvy ako samotným komponentom (čiže predovšetkým voda). Kartónový počítač nie je novinkou sam o sebe, jeho návrh bol k videniu na rôznych výstavách už počas roku 2009, no až nedávno sa niekoľko modelov začalo distribuovať vo veľkom.

Štyri USB porty v predu sú doplnené o ďalšie štyri vzadu. Je s nimi treba narábať opatrne aby ste ich nevtlačili do kartónového bludiska :)

Recompute vydrží pomerne mnoho, no za jeho slabé stránky sa dá považovať samotné osadenie komponentov, ktoré sú väčšinou polepené či vtesnané medzi rôzne vrstvy kartónu. Môže sa tak stať, že pri agresívnejšom zasúvaní napájacieho kábla či USB kľúča môžete konektor jednoducho vtlačiť do kartónu. Vonkajšia konštrukcia je však pevná a vydrží i nepekné zachádzanie.

Stačí odklopiť jednu vrstvu kartónu a máte všetky vnútornosti ako na dlani. Na prekvapenie nie sú z kartónu...

Recompute je jednoznačne zaujímavý „zelený“ počítač po stránke konštrukcie, je však otázne, ako je na tom so samotnou spotrebou a účinnosťou zdroja, vzhľadom na to, že je osadený v pomerne horľavom materiáli, si však nemôže dovoliť generovať príliš mnoho odpadného tepla. Tomu nasvedčuje aj chladný vzduch, ktorý vyfukuje. Za ekológiu sa však platí a Recompute nie je žiadnou výnimkou. Za Linuxovú zostavu s 2,2 GHz Athlohom X2 zaplatíte 499,95 dolárov (cca 365 EUR) a za výkonnejšiu zostavu s Windows 7 a štvorjadrovým 2,8 GHz Athlonom II X4 až 999,95 dolárov (cca 729 EUR), čo je takmer dvojnásobok sumy, ktorú by ste zaplatili za klasický počítač s rovnakými parametrami.

Zdroj : Engadget

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.