Vylepšený prvý Quake – ako sa hrá klasika po 25 rokoch?

ZDROJ | Xbox

Pred 25 rokmi to bol jeden z míľnikov v žánri 3D akcií a teraz máme možnosť hrať ho znova v lepšej grafike. Ako obstál v čase?

Naše hodnotenie

85%
0 100

Výhody

  • výborná hrateľnosť aj po dlhočiznom odstupe
  • premyslené levely a ich dizajn
  • výborné zbrane a ich účinnosť
  • rozmanití nepriatelia
  • veľa obsahu aj pre sólo hráča
  • vhodný grafický refresh
  • sympatická cena

Nevýhody

  • príbeh len naoko vložený do hry

Jednou vetou

Quake sa dá stále parádne užiť aj po 25 rokoch, ale musíte sa predsa len naladiť na retrohernú vlnu.

Žáner 3D strieľačiek sa posunul do úplne inej roviny, ak si zoberieme série ako Medal of Honor či Call of Duty, ktoré nasadili namiesto objavovania labyrintov skôr naskriptované scény, presné scenáre a efektné prestrelky na vytýčených bodov. Teda pokiaľ ide o singleplayer porciu, lebo multiplayer sa stále zameriava na vhodnú skladbu zbraní a čo najlepšiu kombináciu zbraní a máp.

ZDROJ | Xbox

Quake má zaujímavý svet plný kontrastov. Na jednej strane máte moderné kvéry ako brokovnicu, raketomet či ikonickú nail gun (áno, je to puška, ktorá strieľa klince ako samopal), no zároveň sa hýbete po stredovekých hradoch či rozmanitých pevnostiach. Bolo to pestré spojenie už v roku 1996, keď sme dovtedy skôr objavovali Mars a zdevastovanú Zem v Doomovi či rýdzo fantastické miesta v Hereticovi, prípadne jasnú sci-fi akciu Duke Nukem 3D.

Quake nebol všetkými prijatý vrelo – neraz padali hodnotenia okolo 70% a výčitky, že okrem novej grafiky či engine toho veľa neprináša. Ale svoj kultový status si budoval postupne. Zo starých dobrých hier 90. rokov si priniesol aj štruktúru – rozdelenie na štyri epizódy po 7-8 levelov, pričom na konci každého vás čaká zhodnotenie, ako dlho vám level trval a či ste našli všetky tajné predmety.

ZDROJ | Xbox

Originál i datadisky v balíku

Nová verzia Quake prináša lepšiu grafiku a rozlíšenie, aby hra na nových PC či konzolách (zatiaľ PS4 a Xbox One) nevyzerala obstarožne – i keď záujemcovia si môžu nastaviť vizuál ako z roka 1996. Pár vyhladených textúr prostredí, nepriateľov či zbraní stačí, aby ste mali pocit, že hráte síce starú hru, ale nevyzerá rozbito na veľkej TV či monitore. A je to v poriadku, jadro ostáva nezmenené, jeho veľkosť je celkom sympatická (recenzovaná Xbox One verzia menej ako 2 GB!) a ovládanie solídne zvládnuté aj na konzole. Vylepšený Quake má okrem základnej hry aj niekoľko datadiskov, tak vás čaká solídna porcia old-school akcie – nielen cca 30 levelov originálu, ale desiatky ďalších.

Hneď štart a prvý level pekne ukazuje hravosť Quakea. Obtiažnosť si volíte tak, že prejdete do jednej chodby (na výber: ľavá, stredná, pravá) a aj voľba epizódy je otázka podobného prechodu. Nová verzia potom rýchlo načíta levely a môžete sa pustiť do spoznávania levelov. Quake je na dnešné pomery riadny old-school: žiadne koridory, žiadna mapa, ale postupne sa učíte dizajn úrovní a hľadáte si cestu. Spočiatku je prechod relatívne priamočiary a nepriatelia vás čakajú, aby ste si na nich skúšali streľbu, ale neskôr sa rozvetvia levely, prídu aj slepé cesty a prechod nebude jednoduchý.

ZDROJ | Xbox

Žiadne mapy, ale vaša pamäť

Quake totiž využíva starý dobrý štýl, kde sú bludiská skutočne navrhnuté tak, aby ste si ich sami objavili, pamätali a neraz sa vrátili, ak niečo nemohlo byť otvorené. Využíva sa tu osvedčený systém kľúčov: najprv ho treba v jednej časti levelu nájsť, aby ste ho potom niekde inde (pri zatvorenej bráne či dverách) mohli použiť. Levely sú často spletité a obsahujú aj vedľajšie chodby, kde môžu byť ešte aj lepšie brnenia a roztrúsené bývajú aj lekárničky či náboje.

Áno, žiadne automatické obnovovanie zdravia, ale pekne zber lekárničiek alebo brnenia, ktoré vás posilní do akcie. Pritom zdravie sa stráca pomerne ľahko aj na nižších obtiažnostiach, lebo oponenti vás nešetria a pália čo to dá. V leveloch sú navyše aj rozmanité skrýše, kde sa skrývajú tajné predmety a hra vás za ne odmení – rátajú sa aj do celkovej klasifikácie a úspešnosti.

Pritom levely majú relatívne krátku dĺžku, čo je vhodné aj na rýchle hranie. Za 5-10-15 minút ste na konci, pokiaľ nebude opakovať pasáže viac ráz – finiš sa zväčša koná pri veľkej bráne, cez ktorú prejdete a hra vám zráta čas, zabitia i tajné miesta.

ZDROJ | Xbox

Bizarné zbrane i nepriatelia

Zasadenie do gotických pevností, labyrintov či chrámov a do toho moderné zbrane či čudní nepriatelia, aj to je Quake. Pri arzenáli štartujete s brokovnicou, no určite budete radi, ak ju pravidelne vylepšíte na dvojhlavňovú – žerie viac nábojov, ale palebná sila stojí za to. Máte tu síce aj základnú sekeru, ale k tej sa utiekate len ak občas nárazovo dôjdu náboje. Ďalej je tu ikonická „nail gun“, ktorá páli klince. Raketomet je úžasný, lebo účinne sa zbaví vybraných nepriateľov ako kostlivcov, na ktorých iné zbrane nefungujú. Skrátka ekosystém je tu veľmi dobre prepracovaný – kombinácia zbraní a nepriateľov k sebe pasuje. Granátomet je opäť niečo iné a vrcholom je „bleskomet“.

Ozrutami sú najprv bežní vojaci či kostlivci, ale neskôr nabehnú aj veľké beštie, ktoré sú prekvapivo rýchle a musíte na ne hľadať správny recept. Rýchlosť je prekvapivá vlastnosť protivníkov, ale inokedy musíte na niektorých vyskočiť alebo sa brániť presile. A nebudú chýbať ani bossovia, menší i väčší na konci levelov, s ktorými sa už prestrelky natiahnu aj na viac ako 30-60 sekúnd. Hra od vás čaká tiež pohyb a vhodnú stratégiu.

ZDROJ | Xbox

A ešte multiplayer

Quake bol napokon známy aj hrou viacerých hráčov, ale čakajte tu iba základné módy a relatívne dobré mapy, na ktorých sa môžete dookola premávať. Deathmatch pre ôsmich je topka zo starých čias, takže ak dáte dokopy štvoricu kamošov, môžete vyskúšať, či obstojíte aj po 25 rokoch. Ak nie, stále tu máte množstvo levelov pre jedného hráča – vďaka datadiskom k originálu i dvom novým sadám sa dočkáte aj nových máp v starom štýle, takže rozhodnete neprídete skrátka.

Je to starina? Svojím spôsobom áno. Ale stále dokazuje, že neuveriteľne chytľavá a dať si dva-tri levely ako rýchly zážitok sa vždy oplatí. Navyše je hra zahrnutá aj v Game Passe, resp. sa predáva za symbolických 9,99 eur.

Distribútor: Bethesda
Cena: 9,99 EUR (alebo v Game Pass)

Komentáre k článku