Synology DS218+ – praktický NAS pre domácnosti

ZDROJ | Synology

Spoločnosť Synology asi nie je potrebné predstavovať. Na poli sieťových úložísk do domácností a malých podnikov je už overenou značkou, ktorá nám každý rok prinesie niečo nové.

Naše hodnotenie

82%
0 100

Výhody

  • jednoduchá inštalácia a používanie
  • trojica USB 3.0
  • rozšíriteľná operačná pamäť

Nevýhody

  • iba jeden gigabitový port
  • vyššia cena

Jednou vetou

Dizajnovo vynovený model DS218+ s trojicou USB 3.0 a rozšíriteľnou operačnou pamäťou.

Ešte minulý rok som testoval model DS216+ a teraz k nám na test prišiel jeho nástupca DS218+. V čom je zaujímavý tento aktuálny model? DS218+ prešiel kozmetickým faceliftom, ktorý by sa dal prirovnať asi k zmenám Lenova v dizajne Thinkpad-ov.

ZDROJ | Synology

V praxi tak máme tu a tam inak skosený plast, ale v zásade to je klasické dvojdiskové úložisko od Synology, ako ho poznáme. Podstatné zmeny nastali vo vnútri a sú pomerne zaujímavé. Starší model ešte nemal všetky USB porty štandardu USB 3.0, čo pri pripojení externých diskov spôsobovalo problém s rýchlosťami zápisu a čítania.

recenziaSynology DiskStation DS916+ 8GB – veľký NAS pre náročných

DS218+ už má všetky tri USB porty v štandarde 3.0. Okrem toho je tu aj starý známy eSATA port a jeden gigabitový port pre pripojenie do siete. Práve prítomnosť iba jedného sieťového portu trocha zamrzí, pretože v konečnom dôsledku bude práve rýchlosť sieťového pripojenia brzdiť disky.

ZDROJ | Synology

Výrobca pritom deklaruje rýchlosť šifrovaného čítania a zápisu na disk cez 110 MB za sekundu, čo je rýchlosť, ktorú zväčša v reálnej prevádzke gigabitovej siete iba ťažko dosiahnete. Dvojica portov s možnosťou agregácie rýchlosti je určite vítanou zmenou do budúcnosti.

Rozhodne pozitívne hodnotím nový dvojjadrový procesor Intel Celeron J3355. Ten si poradil s aplikáciami predinštalovaného DiskStation OS bez väčších problémov, a to aj v multimediálnej oblasti.

ZDROJ | Synology

Samozrejme nájdeme extrémne prípady využitia ako napríklad prevádzka virtuálnych PC, na ktoré je procesor DS218-ky predsa len slabý, no od minulého roka je to v oblasti výkonu aj spotreby krok dopredu. Okrem toho Synology konečne pridalo možnosť rozšírenia operačnej pamäte, a tak je vedľa kolísok pre disky prázdny slot pre SO-DIMM operačnú pamäť.

Ak vám teda na vaše aplikácie nebude stačiť 2 GB osadenej pamäte, môžete si ju rozšíriť o ďalšie 4 GB. To je skvelá funkcia, ktorá by sa mala častejšie objavovať u všetkých úložísk.

To, že nainštalovaný DiskStation OS fungoval bez problémov od prvého spustenia, je už u Synology samozrejmé. Práve tento systém je jednou z najväčších pridaných hodnôt k zariadeniu.

ZDROJ | Synology

Pre skúsených používateľov je k dispozícii aj ovládanie cez terminál a podpora všetkých bežných protokolov pre prenos súborov. Dvojica interných pevných diskov môže mať veľkosť až 12 TB a DS218+ podporuje RAID konfigurácie typu 0 a 1, ako aj JBOD či proprietárnu obdobu priamo od výrobcu nazvanú HybridRAID.

Rozšíriteľná operačná pamäť, trojica USB 3.0 portov a prehľadný operačný systém sú hlavnými prednosťami DS218+. Absencia viacerých sieťových pripojení či vyššia cena (368,90 €) môžu niekoho odradiť.

ZdrojČasopis TECHBOX 11/2017

Komentáre k článku