Symbo Weebot W130 – robotický čistič okien pre ľudí, ktorí majú čas

V redakcii sa nám ocitol ďalší robotický pomocník do domácnosti, čistič okien Symbo Weebot W130. Tento kúsok na rozdiel od ostatných má okná čistiť, nie iba utierať od prachu. Navyše vyzerá byť podstatne výkonnejší.

Naše hodnotenie

78%
0 100

Výhody

  • dizajn
  • poriadny sací výkon
  • vibračná hlava
  • slušný výsledok čistenia

Nevýhody

  • pomerne vysoká cena
  • hlučnosť
  • zdĺhavý proces čistenia okna
  • predražený čistiaci roztok

Jednou vetou

Ani Symbo Weebot W130 ma nepresvedčil, aby som ho zaradil do robotických pomocníkov v domácnosti. Násobne rýchlejšie dokážem to isté čo robot a s podstatne lepším výsledkom.

Symbo je pre našinca neznáma značka, hoci sídlo má v susedných Čechách. Ide pritom o lokálnu značku, ktorá si necháva vyrábať robotických pomocníkov v Číne a na našom, českom, rakúskom, nemeckom, maďarskom a poľskom trhu ich potom predáva. Za značkou stojí spoločnosť ROBOT WORLD s.r.o., známa u nás e-shopmi Roboticky-vysavac.sk, alebo Robot World.sk.

Do redakcie sme na test dostali zaujímavý kúsok, model Weebot W130, ktorý má nielen gazdinkám pomôcť s čistením okien. Schválne sa vyhýbam slovu umývač, pretože Weebot W130 nemá žiadny mopovací systém, ktorý by reálne okná umýval tak, ako to robia mopovacie roboty na podlahe.

V popise, ale i návode na používanie ma potešila informácia, že v prípade príliš špinavého okna stačí očistiť menšiu časť, na ktorú potom Weebota spustím. Super, takže W130-ka je prvý robotický pomocník, ktorý by mal okná čistiť a nie iba utierať, ako v prípade konkurenčných low-endových modelov.

Balenie je pomerne bohaté. Bodaj by aj nie, originálna cena robota je 519 €, v súčasnosti (v čase písania textu) je v e-shope za 299 €. V balení je okrem robota samotného aj (logicky) sieťový kábel, adaptér a predlžovacia šnúra. Okrem toho je v ňom aj lano s prísavkou kvôli bezpečnosti, diaľkové ovládanie, dva sety utierok z mikrovlákna (5,99 € nový set) a 100 ml čistiaci roztok (5,99 €/100 ml).

Robot má veľmi jednoduchý dizajn, ktorý neurazí. Biele telo so sivou rúčkou v imitácii hliníka dopĺňa čierna spodná časť. Na hornej strane je okrem rúčky s tlačidlom štart a pauza (nemýľte si ho kvôli symbolu s ON/OFF tlačidlom) už iba otvor reproduktoru.

Bočné strany sú bez akýchkoľvek prvkov. Až spodná strana je zaujímavá. V nej vidieť dvojicu senzorov detekcie okrajov (veľké senzory hore), nasávanie pre vytváranie podtlaku (veľké „sitko“ v strede), posuvné tlačidlo zapínania (červené) a vedľa neho snímač podtlaku.

O pohon sa starajú dva pásy s pohonom. Sú pomerne lepivé, takže na skle sa určite nebudú šmýkať. Systém čistenia má dvojakú funkciu. Predná, menšia časť, je vlastné vibračná hlava (chodí zo strany na stranu a jemne vibruje), ktorá má čistiť najväčšie nečistoty. Za ňou potom ide celkom dobre premyslená čistiaca utierka, ktorá je prakticky po celom obvode robota. Vďaka tomu by po pásoch pohonu nemali ostávať žiadne stopy na skle.

https://www.youtube.com/watch?v=B0Izs5xlpo8

Mimochodom, robota je možné používať vo vertikálnej, ale aj horizontálnej polohe. V horizontálnej polohe je ale nutné ho ovládať manuálne, pomocou diaľkového ovládača.

ZDROJ | Symbo

Weebot W130 dokáže čistiť okná dvojakým spôsobom – zhora nadol (režim N) a sprava doľava (režim Z). Využiť môžete aj manuálny režim, príp. režim intenzívneho lokálneho čistenia. Na diaľkovom ovládači je aj tlačidlo na čistenie pravej časti okna. Čo to ale znamená netuším. Spustením programu Weebot robil takmer to isté, čo v programe N, až kým sa nedostal k pravej časti okna.

Robota je nutné nastaviť do východzej polohy ako na obrázku z návodu, inak okno nevyčistí celé. Vyskúšané. V návode som sa nedozvedel, či je nutné čistiaci prípravok striekať na okno, alebo iba nastriekať na utierky v spodnej časti. Na okne má totiž jednu nevýhodu – kým sa robot dostane k najvzdialenejšiemu miestu okna, tekutý čistiť je už dávno vyparený.

Buď ho teda nastriekate na utierky, čo ale tiež neznamená, že sa neodparí počas práce, alebo budete okolo robota chodiť a preventívne na krátkych úsekoch na okno pred ním striekať prípravok.

Podľa návodu smiem Weebot používať iba s čistou vodou alebo pribaleným roztokom. Mimochodom, toto je najdrahší čistič na okná, aký som kedy videl. Za liter zaplatíte neuveriteľných 59,90 €! Jeho zoženie je pritom takéto: voda, Mirataine CB, triethanolamine, alkohol, 2-dodecoxyethyl hydrogen sulfate. Zaujímalo by ma zloženie bežných čistiacich prostriedkov na okná, ktoré ale na obale podrobne napísané nie je. Ak poznáte zloženie niektorého z nich, dajte nám vedieť v diskusii.

Robota som vyskúšal na bezrámovom zrkadle, ale aj na bežných oknách. V návode je uvedené, že robot dokáže prekonať 4 mm medzeru medzi bezrámovými oknami. Nedokáže. Medzera medzi krídlami zrkadla je 2-3 mm (merané), no aj tak robot nevedel prejsť na druhú časť zrkadla. Čistenie jedného Weebotu zabralo zhruba 18 minút.

Na rad prišlo veľké okno od podlahy až k stropu. Toto má rozmery cca 140 x 210 cm. Vyčistenie trvalo neuveriteľných 29 minút! Z jednej strany… Navyše okno nie je vyčistené ako keď sa mu povenujete vy. Nutné je dočistiť okraja, ktoré na niektorých miestach ostali nedočistené a samozrejme rám.

To isté platí aj o menších oknách. Čistenie trvá neskutočne dlho – v porovnaní s ručným umývaním. Taktiež musíte dočistiť rámy a sklá popri rámoch, príp. pod zhrnutými žalúziami.

Potešilo ma iba to, že na rozdiel od predchádzajúcich robotov na okná Weebot okno aj reálne vyčistil. Taktiež je plusom, že pásový pohon nezanecháva žiadne stopy na skle.

Má to ale niekoľko ale. Robotu sa musíte venovať, nie je to ako robotický vysávač, ktorý spustíte a necháte tak. Weebot W130 musíte pred každým čistením okna rozbaliť, naťahať káble, presne umiestniť utierky z mikrovlákna a nájsť diaľkové ovládanie.

Následne musíte okolo robota chodiť a striekať pred neho čistiaci prostriedok. Po dokončení čistenia musíte byť tiež poblíž, aby ste robota buď presunuli na ďalšie okno, alebo odložili na svoje miesto. Nezabudnúť je tiež nutné zobrať z neho utierky a dať ich oprať. Ideálne bez aviváže.

Weebot dbá ale aj na bezpečnosť. Maximálny podtlak, ktorý W130-ka vytvára je 3,5 kPa. Aj preto výrobca neodporúča nechávať čistiť okná tenšie ako 5 mm. Mohli by prasknúť.

W130-ka má v sebe 700 mAh záložnú batériu pre prípad, že vypadne prúd, alebo skončí svoju robotu a vy ste zaspali na gauči. To druhé je nereálne, Weebot je tak hlučný, že pri ňom nezaspíte. Výrobca udáva hlučnosť 75 dB, my sme namerali v priemere 79 dB 1 m od zariadenia. Batéria zvládne dodávať energiu pre sací systém vraj 15 minút. Potom ho bude musieť udržať bezpečnostné lano, alebo mäkká zem.

Robot Symbo Weebot W130 je podľa mňa pre ľudí, ktorí majú čas. Veľmi veľa času. Čas strávia prípravou, ale aj samotným čistením okna. Veľké plochy síce nemusia čistiť ručne, no rámom a okrajom skiel sa nevyhnú. Pozitívom ale je, že svoju úlohu – vyčistiť veľkú plochu okna, robí W130-ka dobre. Weebot je na dobrej ceste k plne automatickému robotu na čistenie okien, no ešte to chce pár krokov. Napríklad automatické dávkovanie roztoku, žiadne káble a napríklad ovládanie cez appku, ktorá vás upozorní, že proces čistenia na jednom okne skončil a máte robota preložiť na iné.


Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si Symbo Weebot W130 na splátky. Ak ho splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku