Stojan Sturdo s NFC pre OS Android spustí navigáciu Sygic. A môžete cestovať

Ak často jazdíte autom, určite ste riešili dilemu, aký držiak alebo stojan do auta na smartfón si vybrať. Nie len, že na našom trhu je ich nepreberné množstvo, no každý je iný. Stojan Sturdo s NFC čipom je však niečím mimoriadny.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • NFC spustí navigáciu
  • kód pre Sygic Voucher v balení
  • pevné uchytenie aj na prístrojovej doske

Nevýhody

  • krátky krk prísavkovej časti

Jednou vetou

Stojan Sturdo s NFC pre OS Android sa vyznačuje kvalitným prevedením a funkčným dizajnom, no najmä NFC čipom, spúšťajúcim navigáciu Sygic Voucher Edition, ktorej unikátny kód na aktiváciu je v balení.

V našej redakcii sme už niekoľko stojanov či držiakov do auta na mobilný telefón vyskúšali. Ich úlohou vždy bolo, aby dobre a spoľahlivo držali telefón počas jazdy. Bonusom býva, ak je držiak aktívny, teda dokáže mobil aj nabíjať. Teraz sme vyskúšali stojan Sturdo, ktorý ale nie je obyčajným stojanom.

Isteže, jeho prioritnou úlohou je umožniť vodičovi uchytenie mobilného telefónu, aby v prípade potreby bola možná jeho bezpečná manipulácia. Pochopiteľne, v súlade s dopravnými predpismi a bezpečnosťou jazdy.

V balení stojana Sturdo s NFC sa nachádza prísavka, matica na upevnenie a samotný držiak s čeľusťami, ktorý budem nazývať „hlavica“. Avšak vo vnútri krabičky je aj voucher s kódom na doživotnú licenciu navigácie Sygic. O nej si povieme za chvíľu.

V balení je okrem jednotlivých súčastí stojana aj kód na aktiváciu navigačnej aplikácie Sygic Voucher Edition s doživotnou licenciou.

Ako sme zvyknutí z podobných stojanov, ktoré sa pomocou prísavky umiestňujú na čelné sklo alebo prístrojovú dosku, na zadnej časti hlavice je guľový čap. Vďaka nemu môžete telefón pohodlne nastavovať do potrebnej polohy.

Samotná prísavka má krátky „krk“, takže tento stojan si istotne nedáte na čelné sklo v strede, teda po pravej ruke, pretože by ste nedočiahli na telefón. Môžete ho ale umiestniť po ľavej ruke k stĺpiku, alebo „prilepiť“ na prístrojovú dosku.

Prečo som použil výraz „prilepiť“? Gumená prísavka, ktorá dosadá na sklo alebo prístrojovú dosku, je potiahnutá špeciálnou nano vrstvou. Tá stojanu zabezpečuje ešte väčšiu priľnavosť, než len samotný podtlak prísavky, aby stojan dobre držal aj na prístrojovej doske. Keďže väčšina z nich má vzorovanie a podtlak prísavky mnohých stojanov na udržanie sa na nej nestačí.

Je dobré, ak prístrojová doska vo vašom aute má aspoň kúsok rovnej, nezaoblenej časti, ľahko na ňu stojan Sturdo s NFC upevníte. Inak vám zostáva spomenutá druhá možnosť, teda čelné sklo pri ľavom stĺpiku.

Hlavica stojana má tri variabilné čeľuste. Spodné dve môžete oddialením či priblížením prispôsobiť vášmu telefónu, aby vám za jazdy nevypadol. Navrchu je posuvná čeľusť, ktorú uvoľníte zatlačením na poistku vzadu. Výrobca deklaruje, že hlavica stojana pojme telefóny s rozmermi od 55 x 120 mm do 80 x 155 mm. Sony Xperia XZ Premium sa mi do hlavice bez problémov zmestil. Taktiež Motorola G5S Plus či Honor View 10, ktoré v rodine používame.

V názve recenzie (niekoľkokrát aj v texte) som uviedol, že testovaný stojan pre mobilné telefóny do auta Sturdo je vybavený čipom NFC. Aký to má význam? Veľmi praktický. Ten je totiž naprogramovaný, aby po vložení telefónu do hlavice stojana spustil navigáciu Sygic. Preto je v balení spomenutý voucher s kódom. Samotný stojan je pritom určený pre zariadenia s OS Android.

Prísavka stojana Sturdo s NFC drží vďaka špeciálnej nano vrstve aj na takomto povrchu prístrojovej dosky.

Ak túto funkčnosť chcete využívať, najskôr si v telefóne zapnite NFC. Potom ho v odblokovanom stave vložte do hlavice. V prípade, že vo svojom mobile ešte nemáte nainštalovanú navigáciu Sygic, NFC čip najskôr spustí Obchod Play, pričom vás priamo povedie k navigačnej aplikácii Sygic Voucher Edition, aby ste si ju mohli nainštalovať. Pri jej prvom spustení využijete na aktiváciu navigácie unikátny kód, ktorý je v pribalenom voucheri.

Keď ju už nainštalovanú máte, tak NFC čip v hlavici aplikáciu Sygic Voucher Edition hneď spustí. Ak appku na smartfóne v stojane vypnete, tak sa vám pri najbližšom odblokovaní telefónu opäť spustí. Je to fajn, pretože keď nastúpite do auta a chcete sa nechať telefónom navigovať, nemusíte myslieť na to, že potrebujete ešte spustiť navigačnú appku. Stojan Sturdo s NFC to urobí za vás.

NFC čip v hlavici spustí navigačnú aplikáciu Sygic Voucher Edition ihneď po vložení smartfónu do stojana. Nezabudnite si však zapnúť NFC v telefóne.

Isteže, ak nebudete mať zapnuté NFC v telefóne, nič sa s ním neudeje. Vtedy vám stojan poslúži ako ktorýkoľvek iný, aby ste svoj mobilný telefón mali bezpečne uchytený.

Inak čo sa týka spoľahlivosti tohto stojana, musím vyjadriť spokojnosť. Počas svojej dlhej šoférskej praxe som používal rôzne typy držiakov na smartfón. Od tých klasických s prísavkami na čelné sklo, až po, svojím riešením zaujímavý, držiak, ktorý sa vkladá do CD mechaniky autorádia. Jedinú pripomienku, ktorú som už vyššie spomenul, by som mal ku krátkemu „krku“ na prísavkovej časti.

Na druhej strane to vyvážilo pevné „prisatie sa“ stojana aj na palubnú dosku môjho auta. Stojan, vďaka zmienenej nano vrstve, na nej sedel ako prikovaný. Taktiež automatizované spúšťanie navigačnej aplikácie v telefóne Sygic Voucher Edition bolo spoľahlivé. Rýchlosť spustenia potom závisí už len na výkonnosti vášho mobilného telefónu.

https://www.youtube.com/watch?v=LcECAIbbgCg

Stojan pre mobilné telefóny do auta Sturdo s NFC, ktorý je na stránke produktu ponúkaný za 39,95 €, je naozaj zaujímavým príslušenstvom, ktoré zabezpečí bezpečné uchytenie smartfónu v jeho hlavici. Samotný stojan pevne drží aj na palubnej doske, a to nehovorím o čelnom skle. Až na to, že na používanie pravou rukou pri upevnení na okne nie je kvôli krátkemu „krku“ vhodný. Jeho veľkou výhodou je integrovaný NFC čip, ktorý po vložení telefónu spustí navigáciu Sygic Voucher Edition. Kód na doživotnú licenciu je súčasťou balenia.

Stojan Sturdo s NFC si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku