Sony Xperia L1 – masívny krásavec, ktorý neprekvapí funkciami

Štandardný smartfón s priemernými funkciami poteší príjemnou cenou a kvalitným spracovaním. Nechýba elegantný, no štýlový dizajn.

Naše hodnotenie

67%
0 100

Výhody

  • Elegantný dizajn
  • Veľký HD displej
  • Výdrž batérie

Nevýhody

  • Chýbajú zaujímavejšie funkcie
  • Kvalita fotografií
  • Slabší hardvér

Jednou vetou

Sony Xperia L1 je elegantný smartfón s dizajnom zvládnutým na jednotku. Škoda slabšieho hardvéru či fotoaparátu, naopak poteší veľký displej.

Nemám veľmi rád low-end smartfóny. Napriek nízkej cene väčšinou reagujú spomalene a málokedy ponúkajú zaujímavejšie funkcie či pekný dizajn. U Sony Xperia L1 to ale úplne neplatí. Hneď na úvod vás privíta masívny smartfón s minimalistickým dizajnom, elegantnou matnou zadnou stranou a 5,5“ HD displejom.

Spracovanie je na svoju cenovú kategóriu vynikajúce. Z bočnej strany však trochu chýba klasické tlačidlo pre rýchle spustenie fotoaparátu, ktoré väčšinou Sony do svojich smartfónov implementuje. Novinka je vďaka veľkosti displeja ideálnym smartfónom na pozeranie filmov, HD rozlíšenie pritom úplne postačí.

Pozrite siTakto vyzerajú 960 fps videá zo Sony Xperia XZ Premium

Reproduktor vás tiež nesklame, aj keď sa jedná o základ, ktorý vás po audio stránke až tak neoslní. L1-ka beží na OS Android 7.0, no vo vnútri nájdete aj niekoľko známych Sony aplikácií, ako napríklad Video, Xperia Lounge, Track ID či hudobný prehrávač. Budete však zbytočne hľadať populárnu aplikáciu PlayStation Remote Play na diaľkové prepojenie s konzolou PlayStation. Na druhej strane, Sony Xperia L1 ponúka praktické NFC a podporu pre rýchle dátové siete LTE.

Pozrite siSony Xperia L1 – dostupný smartfón s prémiovým dizajnom

Kombinácia štvorjadrového procesora a 2 GB RAM niekedy nestíha, najmä pri spúšťaní aplikácií môžete pozorovať menšie sekanie. Na druhej strane, pri bežných činnostiach ako telefonovanie, písanie a browsovanie internetu smartfón reaguje svižne. Benchmark AnTuTu telefónu udelil skóre 38 327 bodov.

Úložisko o objeme 16 GB si môžete rozšíriť microSD kartou až do kapacity 256 GB.  Čo sa týka fotoaparátu, Sony Xperia L1 disponuje 13 Mpx zadným snímačom a 5 Mpx webkamerou. Od Sony by sme očakávali lepšie snímky, no minimálne poteší variabilita nastavení, v rámci ktorých si môžete zvoliť aj manuálny režim s nastaviteľným ISO a expozíciou.

Pozrite siSony Xperia XA1 – elegantná novinka s perfektným fotoaparátom

Celkovo fotky nepôsobia zle, no žiadne Vianoce nečakajte. Pri pohybe Xperia L1 nestíha zaznamenávať pohybujúci sa objekt, takže skôr sa hodí na fotenie statických predmetov a scenérií.

Čo sa týka pozitív, príjemne ma potešila výdrž batérie. Tá v Sony Xperia L1 ponúka úctyhodných 2 620 mAh, a tak vydržíte aj plnohodnotné dva dni používania. Nabíjanie batérie však trvá kľudne aj viac ako 2,5 hodiny, chýbajúce rýchle nabíjanie som pocítil asi najviac.

Pozrite siZNAČKY | Sony – história a súčasnosť japonského giganta

Cena, ktorá sa pohybuje pod 200 eur síce nie je privysoká, no na druhej strane existuje celý rad cenovo porovnateľných smartfónov, ktoré ponúkajú aj niečo navyše. L1-ke okrem dizajnu a veľkého displeja chýba snaha odlíšiť sa. Ocenil by som napríklad integrovaný snímač odtlačku prsta alebo odolnosť voči vode či prachu.

Celkovo by som tak smartfón Sony Xperia L1 zhodnotil ako príjemný kúsok s elegantným dizajnom, solídnym fotoaparátom a základnými funkciami, ktoré sú pre dnešné smartfóny štandardom. Ak chcete telefón s veľkým displejom a nechcete zaň zaplatiť príliš veľa, L1 je pre vás tou správnou voľbou.

Zároveň môžem smartfón odporučiť všetkým fanúšikom Sony dizajnu, keďže sa jedná o ideálny vstupný model. V prípade, že vás smartfón zaujal, dostupný je v čiernej, ružovej a bielej farbe.

Komentáre k článku