Samsung Galaxy Tab S3 – vydarený tablet s perom S Pen

Samsung síce do Barcelony nepriniesol očakávaný smartfón S8, zato svetu ukázal špičkové tablety Galaxy Tab S3 a Galaxy Book. Tesne po predstavení sa jeden kus modelu S3 dostal aj do našej redakcie. A priznáme sa, vrátiť sa nám ho nechcelo.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • pero S Pen a jeho funkcie
  • špičkové spracovanie
  • zvuk reproduktorov

Nevýhody

  • S Pen nie je v tele tabletu
  • chýba vodeodolnosť
  • vysoká cena

Jednou vetou

Tablet, ktorý bol predstavený v Barcelone, sme priamo počas kongresu ocenili ako TECHBOX Best Tablet MWC 2017. Zaslúžene?

Nový Tab S3 je mimoriadne luxusným kúskom v ponuke tabletov, za čo vďačí kvalitnému kovovému telu a sklu, ktoré chráni nielen prednú časť s displejom, ale i celú zadnú časť. Hrúbka 6 milimetrov a zaoblené hrany zabezpečili výborné držanie v rukách. Škoda len, že Samsung nepoužil menšie okraje okolo displeja, tablet by mohol byť ešte užší a nižší.

Tentokrát Samsung vsadil na 9,7-palcovú uhlopriečku s pomerom strán 4:3, na ktorú si už začínam zvykať aj ja, zástanca pomeru 16:9. Displej je špičkový, technológia Super AMOLED, jemné rozlíšenie a podpora HDR pri sledovaní filmov je skutočné vystrčenie zadku konkurencii. Navyše sa tentokrát podarilo výrobcovi ponúknuť aj výborný zvuk stereo reproduktorov AKG/HARMAN.

Reproduktory značky AKG na bočných stranách sú až štyri!

Sledovanie filmov či seriálov je tak pôžitkom. Samsung v novinke použil až štvoricu reproduktorov. Dva reproduktory sú na každej užšej strane tabletu a zvuk z nich sa prispôsobuje tomu, ako si natočíte tablet pri sledovaní videa.

Na test som mal k dispozícii LTE verziu tabletu, kde v šuplíku pre microSD kartu nájdete aj priestor pre Nano SIM kartu. LTE je v tomto prípade vo verzii Cat6, čo je aj do budúcnosti výborná správa. I keď je k dispozícii USB-C port, nechýba našťastie ani 3,5 mm audio konektor pre pripojenie slúchadiel či externého reproduktora.

Na tele okrem dvojtlačidla hlasitosti či tlačidla pre zapnutie a vypnutie tabletu viac hardvérových prvkov nenájdete. Resp. nájdete, pod displejom sa nachádza známa trojica ovládacích tlačidiel, z ktorých sú dve dotykové a stredné je hardvérové s čítačkou odtlačkov prstov. Tú už v Samsungoch bežne používam, dávne chyby pri identifikácii odtlačkov sú vyriešené a funguje na prvýkrát.

Pod displejom nájdete praktickú čítačku odtlačkov prstov.

Pri držaní tabletu na výšku nemusíte dokonca ani prehmatávať, palcom ho hravo dočiahnete. V ľavej bočnej hrane je však ešte jeden 6-pinový konektor, ktorý slúži na pripojenie príslušenstva, najmä krytu s QWERTY klávesnicou. Ten však v balení tabletu nie je a nemal som ho k dispozícii ani na testovanie. Z pár minút používania v Barcelone počas MWC 2017 však môžem povedať, že ide o vydarenú klávesnicu.

Ak budete písať dlhšie texty, alebo e-maily, určite do jej kúpy zainvestujte. Klávesnica je zároveň aj ochranným obalom na tablet, ktorého predná či zadná časť nemusí vydržať bežné pády. Škoda, že Tab S3 nie je po vzore smartfónov série S vodeodolný, túto vlastnosť by uvítalo určite gro budúcich majiteľov.

Hardvérovo patrí Tab S3 k tým vybavenejším tabletom (aby nie pri cene atakujúcej hranicu 800 €). Benchmarky som síce neskúšal, ale tablet počas dvojtýždňového testu nezaváhal ani pri náročnejších hrách a spustených desiatkach aplikácií na pozadí. Operačným systémom je v tomto prípade už Android vo verzii 7.0, ktorý si Samsung opäť upravil.

Nechýbajú tak aplikácie ako zabezpečený priečinok pre súbory a aplikácie, ktoré nechcete ukázať napríklad svojim deťom či kolegom. Rovnako vás poteší možnosť zapnutia modrého filtra pre čítanie v noci či nové prostredie fotoaparátu. Ten má rozlíšenie 13 Mpx a potiahnutím doprava si rýchlo vyvoláte ponuku režimov snímania, naopak potiahnutím doľava si môžete vybrať jeden z efektov.

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx a na pomery tabletov fotí veľmi dobre, dokonca mu nechýba LED blesk.

Nechýba dokonca ani LED dióda, čo nebýva pri tabletoch štandardom. Videá môžete nahrávať v rozlíšení UHD. Kvalita fotografií je na pomery tabletov až nadpriemerná, a to aj pri snímkach v noci, za čo môže i clona f/1,9.

Pre mnohých používateľov môže byť veľkým lákadlom pero S Pen, ktoré dostanete v balení. Žiaľ do tela tabletu ho nevmestíte, čo je škoda – určite sa vám stane, že v momente, keď ho budete chcieť použiť, nebudete ho mať so sebou. Na druhej strane pero je takto väčšie, pripomína telom bežné guľôčkové pero, a tak sa lepšie drží v ruke pri písaní, aj pri kreslení.

Hrot nového pera S Pen má iba 0,7 mm, podobne ako bežné guľôčkové perá. Píše sa s ním výborne, škoda len, že pre pero nie je miesto na uloženie priamo v tablete.

Dokonca má sponu na uchytenie vo vrecku košele či nohavíc. Na bežný papier s ním však nič nenapíšete. Pocitovo je pero presnejšie, ako predchádzajúce generácie, za čo môže aj nový tenký 0,7 mm hrot. Nechýba mu funkčné tlačidlo a pritom v jeho tele nie je žiadna batéria, takže sa nemusíte starať o jeho nabíjanie.

Akonáhle sa s perom priblížite k displeju tabletu, stačí na S Pen stlačiť tlačidlo a vybrať si z ponuky to, čo s ním chcete robiť. Funkcie sú, dá sa povedať, identické, aké ponúkal Note 7, takže nechýba rýchla možnosť vytvoriť poznámku, písanie na obrazovku, prekladanie textu pri čítaní webstránok či tvorba tzv. inteligentného výberu, kde si vyberiete časť obrazovky a môžete ju ihneď odoslať, alebo predtým do nej ešte písať či kresliť.

Keď si na pero zvyknete, budete ho radi používať aj pri bežnom čítaní webstránok, alebo pri celkovom ovládaní tabletu. Na pero S Pen môže byť Samsung skutočne hrdý. Dokonca peru môžete priradiť aj rýchle spustenie vybraných aplikácií, ku ktorým sa dostanete po stlačení tlačidla na pere S Pen.

Samsung Galaxy Tab S3 je dokonalou ukážkou, ako sa dá vyrobiť tablet, ktorý splní aj tie najvyššie nároky používateľov, a to aj vďaka unikátnemu peru S Pen. Od našej redakcie si vyslúžil ocenenie TIP REDAKCIE.

ZdrojČasopis TECHBOX 4/2017

Samsung Galaxy Tab S3

Cena 769,00 €
Veľkosť
237,3 x 169 x 6,0 mm, 434 g
Displej
9,7” Super AMOLED, QXGA (2048 x 1536 px), 197 x 149 mm, 264 PPI
Fotoaparát
13 Mpx, f/1,9, LED, HDR, 4K video, predný 5 Mpx
Hardvér
Qualcomm Snapdragon 820 (4x 2,15 GHz + 1,6 GHz), Adreno 530, 4 GB RAM, 32 GB, microSD do 256 GB, LTE Cat6, GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, USB-C, Nano SIM, 3,5 mm jack, 4x reproduktor AKG/HARMAN, čítačka odtlačkov prstov, S Pen, Li-Ion 6 000 mAh
Softvér
Android 7.0, Samsung Notes, PEN.UP, Samsung Flow, Microsoft aplikácie
Cena
769,00 €

Komentáre k článku