Samsung CHG90 QLED – prémiový herný monitor

ZDROJ | Samsung

Zakrivený panel prichádza z veľkých 4K televízorov aj do hernej sféry. Vyskúšali sme si obrovský 49-palcový monitor Samsung.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • skvelý zakrivený displej
  • dobrá odozva
  • Freesync

Nevýhody

  • vysoká cena
  • menšie komplikácie pri nastavení programov

Jednou vetou

Samsung CHG90 QLED je rozhodne prémiovým herným monitorom, ktorý má skvelé farby, rýchlu odozvu a dobrú obnovovaciu frekvenciu.

Nároční hráči majú radi, keď im obraz doslova vypĺňa zorné pole. Preto mnohí siahnu po okuliaroch na virtuálnu realitu alebo po komplikovaných viac-monitorových zostavách. A práve na túto druhú skupinu mieri Samsung svojim novým počinom.

ZDROJ | Samsung

CHG90-ka je 49 palcový monitor so 3840 x 1080 rozlíšením a pomerom strán 32:9, čo dovoľuje hrať moderné hry pri plných detailoch aj na starších grafických kartách alebo na súčasnej strednej triede.

recenziaAOC C3583FQ – najkrivší monitor s obrou uhlopriečkou

Rozlíšenie a aj rozmery novinky pripomínajú zostavu dvoch 27 palcových Full HD monitorov. Tie by ste však pravdepodobne nemali zahnuté a navyše by ste v strede obrazu mali rušivý prvok tvorený rámikmi displejov. Práve v tomto ohľade je monitor od Samsungu unikátny, keďže ide o jeden displej zložený z jedného ohnutého panelu.

ZDROJ | Samsung

Monitor podporuje aj AMD Freesync 2, takže pokiaľ vlastníte kartu od AMD, bude sa obnovovacia frekvencia prispôsobovať snímkovej frekvencii hry až do 144 Hz.

Samsung sa rozhodol vylepšiť paletu farieb tým, že ku klasickým trom častiam obrazového bodu (červenej, modrej a zelenej) pridal ešte štvrtú, žltú časť. Túto technológiu pomenoval QLED a dodáva navyše farbám na obrazovke aj HDR, ako ho poznáme z filmov alebo fotografií.

Okrem klasických video vstupov poteší aj vstavaný USB 3.0 rozbočovač.ZDROJ | Samsung

Ak sa ale nazdávate, že CHG90-ka má nejakú formu profesionálneho panelu, tak vás musím sklamať. Monitor stále pracuje iba s klasickou RGB paletou, ktorú dodatočne „oživuje“. Pri hraní hier alebo pozeraní filmov je to skvelé, ale na profesionálnu prácu nevhodné. Aj keď je zapojenie jedného displeja jednoduchšie ako troch, ani s CHG90 nemáte na ružiach ustlané.

Pozrite siPhilips 49″ 492P8 – monitor, ktorý vás ohromí svojou veľkosťou

Jeho neštandardné rozlíšenie je problémom ako pre Windows, tak aj pre niektoré hry. Samsung si to uvedomuje, a tak k displeju dodáva svoj vlastný softvér. Ten dokáže okrem iného virtuálne rozdeliť displej na menšie „displeje“, a tak sa bude k nemu operačný systém chovať ako k viacerým menším displejom.

ZDROJ | Samsung

Zrazu vaša produktivita niekoľkonásobne stúpne a máte pocit, že ste našli ideálneho kancelárskeho pomocníka. Chcete mať otvorené 2 dokumenty vo Worde, tabuľku v Exceli a internetový prehliadač súčasne? Nie je to problém.

Takisto všetky hry, ktoré som testoval, si nakoniec „dali povedať“ a spustili sa v želanom rozlíšení. V tomto zozname sú najnovšie tituly, ktoré išli bez problémov, až po modifikované simulátory z konca 90-tych rokov.

ZDROJ | Samsung

Čo je teda nevýhodou tohto skvelého herného monitora? Niekomu môže prekážať veľkosť, čím mám na mysli to, že by sa vždy dal urobiť väčší monitor. Predsa len, zostava troch displejov má väčšiu uhlopriečku aj počet obrazových bodov.

Mnohých však bude odrádzať cena 1 539 €. Namiesto tohto displeja si totiž pohodlne kúpite 5 herných Full HD monitorov s Freesync-om. To robí z CHG90-ky pomerne luxusný artikel, ktorý si kúpia iba zarytí odporcovia rámčekov displeja, alebo tí, ktorí túžia mať niečo štýlové s wow efektom.

ZDROJ | Samsung

Samsung CHG90 QLED je rozhodne prémiovým herným monitorom, ktorý má skvelé farby, rýchlu odozvu a dobrú obnovovaciu frekvenciu. Ak túžite po niečom, kde nerobíte kompromisy, tak ste si našli svojho favorita.

ZdrojČasopis TECHBOX 12/2017 – 01/2018

Komentáre k článku