Ruší vás okolie? Vyskúšajte JBL Live 650BTNC

JBL má svoje produkty perfektne zvládnuté a svojho zákazníka dobre pozná. Neprekvapí preto, že JBL Live 650BTNC sú správnym a istým krokom. Najväčšou prednosťou je ANC, zvuk je tradične na vysokej úrovni.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • aktívne potlačenie zvuku
  • použité materiály 
  • veľmi príjemná cena

Nevýhody

  • microUSB na nabíjanie
  • ANC sa v appke nedá nastaviť
  • tlačidlá na náušnici sú priveľmi nahusto na sebe

Jednou vetou

JBL Live 650BTNC sú vlajkovou loďou nového produktového radu Live, ktorá vsádza najmä na aktívne potlačenie okolitého ruchu. Zvuk vás viac ako uspokojí a cena príjemne prekvapí.

Produktový rad JBL E je minulosť. Má však nasledovníka v podobe Live. Na pár týždňové testovanie som mal vlajkovú loď z tejto kategórie, JBL Live 650BTNC. Môžem povedať, že vyniká vo viacerých smeroch.

JBL si na dizajne dáva záležať a inak tomu nie je ani v prípade JBL Live 650BTNC. V čiernej farbe vyzerajú elegantne, zároveň sviežo a sú príjemne nenápadné. Hlavový pás je z pohodlnej odolnej tkaniny. Náušníky sú z umelej kože a veľmi príjemne sedia na ušiach. Dokonca po viac hodinovom nosení vás nebudú tlačiť alebo vám na hlave vadiť.

V ľavom náušníku je microUSB konektor na nabíjanie. Viac by potešilo USB-C. Rovnakým náušníkom aktivujete hlasového asistenta. V návode sa píše, že si musíte vybrať medzi Google Asistentom a Alexou od Amazonu. Pre výber potrebujete aplikáciu My JBL Headpones, kde sa hneď dozviete, že ich nemôžete aktivovať súčasne. Medzi hlasovými asistentmi však môžete pohodlne prepínať. Občas budete musieť reštartovať aplikáciu, aby sa zmeny prejavili.

Ja som po spárovaní slúchadiel, krátkym podržaním prsta na náušnici, aktivoval Siri bez nastavovania. Všetko fungovalo ako malo, dokonca keď som rozprával naozaj potichu, tak ma slúchadlá počuli a Siri plnila bez problémov všetky príkazy.

V pravom náušníku sú zo spodnej strany tlačidlá ovládania. Dobre vyriešené je zapínanie slúchadiel. Toto tlačidlo je posuvné a doplnené o LED kontrolkou. Ak svieti na bielo, slúchadlá sú spustené. Pri párovaní bliká na modro, po spárovaní svieti na modro nepretržite.

Hneď vedľa je trojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti a na spustenie alebo prerušenie skladby, tiež prijatie či odmietnutie hovoru. Tlačidlový rad je prerušený otvorom na 3,5 mm jack konektor.

Výpočet tlačidiel uzatvára ovládanie Bluetooth a Active Noise Cancelling, ANC. Bluetooth párovanie spustíte približne dvojsekundovým podržaním tlačidla. Po spustení ANC vám bude svietiť biela kontrolka. Bohaté možnosti ovládania však majú drobnú chybičku krásy. Posledné dve tlačidlá sú hneď vedľa seba a vždy, keď som chcel zapnúť/vypnúť ANC, vypol som Bluetooth.

Slúchadlá sú šikovným pomocníkom na telefonovanie. Obzvlášť vďaka tomu, že model podporuje viac bodové pripojenie, teda celkom pohodlne prepnete medzi zariadeniami. Mikrofóny sú jemné a dobre chytajú zvuky, čo som naznačil už pri Siri.

Náušníky sú s cezhlavovým pásom spojené takmer 360 stupňovým kĺbom, vďaka čomu ich na hlave perfektne prispôsobíte. Hmotnosť slúchadiel je 260 gramov, čo je za mňa okej.

Aplikácia My JBL Headphones ponúka viacero prednastavených kriviek ekvalizéru, samozrejme, si môžete zvuk vyladiť aj podľa svojej chuti. Ja som miestami zostal príjemne prekvapený, čo všetko sa so zvukom pomocou aplikácie dá robiť.

Silnou zbraňou JBL Live 650BTNC je spomenuté ANC. Slúchadlá vás od okolia perfektne odizolujú. Ja som ich používal, aj keď som nepočúval hudbu, no potreboval som sa sústrediť na prácu. Na kolegov v redakcii som zabudol hneď, keď som zapol ANC. Jediná vec, ktorú by som vytkol je, že si ANC v aplikácii neviete prispôsobiť, iba vypnúť a zapnúť. Na ulici ho v záujme vlastnej bezpečnosti nepúšťajte.

Pre slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého ruchu je vlastné jemné šumenie, ktoré vytvárajú aktívne mikrofóny. V JBL Live 650BTNC tento šum nepočujete, ani keď máte slúchadla nasadené len na odizolovanie sa od okolia. Teda bez spustenej hudby.

V aplikácii tiež potešia tipy na používanie. Otravné však je, že slúchadlá musíte najprv spárovať so zariadením cez Bluetooth nastavenia, až potom vám aplikácia bude fungovať. Ja som v appke najčastejšie kontroloval stav batérie slúchadiel, ktorý sa zobrazuje na hlavnej stránke.

Výrobca uvádza 30 hodinovú výdrž batérie s vypnutým ANC a 20 hodín so zapnutým ANC a Bluetooth. Pri strednej hlasitosti som na jedno nabitie v práci vydržal so slúchadlami dva dni. Údaje od výrobcu teda, pri strednej hlasitosti, zodpovedajú realite. Rýchlonabíjanie dodá slúchadlám za 15 minút energiu na ďalšie dve hodiny hrania. Pre mňa veľké plus. Ocenil som to najmä, keď som slúchadla zámerne úplne vybil, deň používal pribalený kábel s 3,5 milimetrový jackom, mimochodom kábel má aj mikrofón a ovládanie hlasitosti, a potom som ich zabudol dať nabiť.

Pri Bluetooth slúchadlách málokedy dobrovoľne siahnete po kábli s 3,5 milimetrovou jack koncovkou. Počas testovania som takto slúchadlá používal jeden deň. Zvuk sa podľa mňa nezmenil. Kábel osobne vidím skôr ako záložné riešenie pre prípad, že slúchadlá zabudnete nabiť, tak ako ja. Pozitívne ma prekvapilo spracovanie káblu. Chráni ho na dotyk príjemná tkanina, ktorá je naviac aj pekná.

Ak ste fanúšikom značky a cez ruky vám prešlo viacero modelov slúchadiel, či prenosných reproduktorov, zrejme ste si všimli typický oranžový nabíjací kábel. Na jednej strane je perfektný, pretože sa vám nikdy nezamotá, na druhej nekonečne otravný lebo ho len s veľkou námahou nejak organizovane zmotáte. Skôr som sa však zamyslel, či by JBL nestálo za zváženie ponúknuť pri niektorých vyšších modeloch aj čierny variant. Práve pri JBL Live 650BTNC by som to uvítal.

V balení nájdete tiež ochranné vrecko na slúchadlá, ktoré je z odolnej látky, pohodlne sa do neho zmestia aj káble a naviac je fakt pekné.

JBL má svoj zvukový rukopis jasný. Inak tomu nie je v prípade JBL Live 650BTNC. Zvuk má výraznejšie basy, je dynamický a moderný. Na svoje si prídete naprieč hudobnými žánrami. Samozrejme, viete si krivku ekvalizéru prispôsobiť, no ak ju necháte v prednastavenom móde, nič nepokazíte. 40 mm meniče toho zvládnu nad očakávania. Aj keď som v plnej hlasitosti púšťal rôzne šialené hudobné žánre, napríklad hardbass, nepočul som, že by nestíhali alebo zvuk skresľovali.

Nové Live 650BTNC sa naozaj podarili. Ich najvýraznejšou charakteristickou črtou je ANC. JBL charakteristický zvuk je stavenie na istotu a dizajnu niet čo vytknúť. Ostáva teda cena. Tá je 199,00€ na stránke slovenského distribútora. Ak by bola nastavená aj o 30 eur vyššie stále by som povedal, že je absolútne primeraná. Najmä pre ANC. V rovnakej cenovej kategórii by ste dlhšie hľadali slúchadlá, ktoré budú aspoň na rovnakej úrovni.

ANC až na prekvapivej úrovni, zvuk tradične dobrý, ako tomu je od JBL zvykom, rovnako ako dizajn a rozhodne poteší rozšírené ovládanie pomocou aplikácie. Škoda microUSB portu. Inak v tejto cenovej kategórii nie je slúchadlám podľa mňa čo vytknúť. Slúchadlá JBL LIve 650 BTNC kúpite na stránke slovenského distribútora za 199,00€.

 

Komentáre k článku