Riders Republic: hory, extrémne športy a zábavná arkáda s veľkým svetom

ZDROJ | Xbox

Máte chuť zažiť v jednej hre preteky na bike, krkolomné kúsky na lyžiach či snouborde i vo vzduchu?

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • výborné spracovanie extrémnych športov
  • veľká mapa a rozličné regióny
  • bohatá ponuka podujatí
  • kopa trikov na skúšanie a zisk bodov
  • intuitívne ovládanie
  • masové podujatia výborne oživia multiplayer
  • obrovská voľnosť

Nevýhody

  • dialógy po čase pília uši
  • ťažšie triky majú dosť náročné ovládanie
  • po čase sa zunuje a náplň sa opakuje

Jednou vetou

Bláznivý nápad extrémnych športov pretavený do veľmi dobrého celku.

Silvester je za nami a mnohí už vyrazili na lyže či snowboard. Milovníci extrémnych športov majú čo robiť celý rok a UbiSoft pripravil otvorený svet všetkým, čo sa chcú vyžiť vo viacerých disciplínach. Výsledkom je svieža športová hra s kopou možností, kde podávate výkony podľa svojej chuti.

Intro je nabité adrenalínovými sekvenciami, ktoré si dokáže užiť v hrateľnej podobe, takže v krátkom časovom úseku striedate horský bicykel, wingsuit i lyže. Parádna séria pripomína až Forzu Horizon 5, ale aj táto hra po treskúcom prológu trošku zvoľní, dá vám štipku slobody a začínate vstrebávať tipy v základnom kempe, odkiaľ sa vydáte do sveta.

Beriete si prvý bicykel, opáčite prvé triky na tréningu a môžete si odskočiť na hotdog. Od prvých minút máte voľnosť pohybu, takmer všetky ukazovatele na nule či jednotke a objavovanie hrateľných udalostí môže začať. Akurát tu nečakajte hlboký dej a veľa dialógov pôsobí skôr na efekt – všetci sú tu cool, chill je za každým rohom a atmosféra uvoľnená. Často vám niekto dáva tipy do reproduktoru, čo je spočiatku celkom fajn, ale po čase sa to omrzí.

ZDROJ | Xbox

Veľký svet v Colorade

Základom tejto hry je otvorené územie a je na vás, akým spôsobom ho budete brázdiť a ktoré aktivity si chcete užiť ako prvé. Obrovský svet je rozdelený na sedem amerických parkov, medzi ktorými sa však dá prechádzať. Každý má iné výhľady, povrchy a rozličné regióny, užijete si snežné končiny, aj tie suché – púšte či kaňony sú ako stvorené na prelety na wingsuite. A nechýbajú lesy a traily, na ktorých sa budete preháňať na horskom bicykli. A občas dedinka či stredisko.

Otvorenosť sa viaže aj na hrateľnosť – ste pánmi vlastného osudu a možností, budete hrať čo chcete a kedy chcete. Systém totiž funguje tak, že Riders Republic majú päť kariér a nie iba jednu celistvú. Takže ak máte chuť, vyskúšate si bicyklové preteky či triky, snežné preteky či triky a napokon vzdušné preteky.

Ten systém deľby je skvelý: lebo kariéra s pretekmi je iná ako s trikmi. V jednej ide skôr o časy, v tej druhej o body a učíte sa preto iné techniky. Kto si chce urobiť z hry zimnú edíciu, ostane len v horách na lyžiach a snowboarde – a niekto iný bude preferovať iba bicykle.

Nehovoriac o šialených kombách, kde idete na bicykli, vyskočíte do vzduchu a zapnete si wingsuit, takže ďalej iba plachtíte. Aj to sa dá. A ak budete dlhšie hrať, nájdete aj chuťovky typu raketový bicykel či snežný skúter na ceste.

ZDROJ | Xbox

Keď nemusíte vždy vyhrať

Systém prechodu hrou je premyslený tak, že za každé podujatie získate hviezdičku alebo peniaze. Každý má čosi do seba – za prašule nakupujete nové predmety a hviezdičky garantujú ďalší postup. Je tu dokonca voľný systém, že podujatie stačí iba absolvovať a môžete skončiť aj posledný, čo sčasti uberá hre na súťaživosti – v iných tituloch treba vyhrať alebo byť aspoň v TOP3.

Avšak stále ste v hre, takže okrem jednej hviezdičky sú k dispozícii ďalšie, ak splníte istú výzvu alebo bonusovú úlohu: vyhrať na top obtiažnosti, zozbierať balóny či predmety alebo doručiť istý počet bodov. Niektoré sú ľahšie a hviezdičku získate na prvý raz, iné si žiadajú viac tréningu. Je na vás, či necháte na seba pôsobiť tlak za vedľajšie úlohy alebo sa mu vyhnete, neopakujete preteky dookola a v každej kariére sú desiatky ďalších udalostí.

Herné princípy plnia dve ambície: kým ide súboje na čas, všetko je jasné, treba sa naučiť čo najlepšie ovládať bicykel či lyže a byť bleskovo v cieli. Ale ak sa pustíte do kariér s trikmi, ovládanie si treba osvojiť inak a pozorne riešiť jednotlivé pomôcky. Napríklad horský bicykel je dosť stabilný a nemal som problémy ani na snehu – skôr wingsuit je výzvou, lebo si musíte ovládať aj výšku, v ktorej lietate.

Za všetko sa dajú získať body, každý trik vám čosi venuje – špeciálne snowboardy a horské biky sú super, lebo skáčete do vzduchu, točíte sa, robíte saltá a pod. Úroveň obtiažnosti je zásadná – čím je vyššia, tým je hra ťažšia, ale viac bodíkov padá. Riders Republic je skôr zábavná arkáda, nečakajte tu premakanú fyziku alebo príliš veľké detaily. Čo je vzhľadom na charakter hry úplne pochopiteľné.

ZDROJ | Xbox

Triky ako od Tony Hawka

Pri trikoch riešite rozličné výskoky, saltá a otočky, no pridať môžete aj vystrčenie nôh, podržanie bike či iné chuťovky. Ale hranica medzi úspešným trikom a dolámaním či voľným pádom je veľmi úzka, neraz idete na hranu a skončíte na zemi bez bodu. Práve dopad je esenciálna súčasť triku: darmo sa vrtíte vo vzduchu, keď kombi neviete dokončiť. Auto mód vás privedie na zem vždy, manuálny štýl je ťažší, ale zase má lepšiu bonifikáciu. A keďže sme na poli arkády, podobne ako v tej Forze Horizon 5, aj tu si môžete pretočiť čas a skúsiť trik znova.

Bez ohľadu na druh športu, každý sa dá naučiť, natrénovať i zvládať, akurát bude na vás, či sa najprv zdokonalíte alebo si ich budete priebežne striedať. Ovládanie je pritom dvojaké – Racer a Trickster. Ak chcete, môžete sa naučiť oba. Ľahší je Racer vhodný pre tých, čo chcú hýbať s kamerou pravou páčkou (ľavá ovláda postavu). Tlačidlá na gamepade potom riešia triky či rýchlosť. Trickster vám však kameru zafixuje a pravá páčka potom rieši triky. Je to niečo úplne iné (ako kedysi pri NHL) a dá sa na to zvyknúť.

ZDROJ | Xbox

Herné udalosti

Herné udalosti sa delia na viaceré kategórie: základné, veľké a masové. Prvé dve skupiny riešia vždy jeden šport, buď ako pretek (prvý vyhráva) alebo trikovú záležitosť (počet trikov či body). Bonusom sú Shackdaddy eventy, kde sa objavujú spomínané bizarnosti ako bicykel s raketou. Vrcholom sú však masové eventy, kde sa menia aj samotné športy počas podujatia a prebiehajú preteky až 64 hráčov naraz.

Funguje to tak, že začnete súťažiť v jednej disciplíne a keď dorazíte do stanoveného bodu, tak sa váš prostriedok zmení. Ale masové podujatia sa objavujú v hodinových intervaloch a treba ich vystihnúť. Odporúčam ísť do nich, keď už máte dosť skúseností, lebo sú to frenetické udalosti, oveľa divokejšie ako bežný multiplayer, kde je 6-8 hráčov.

Recenzovaná Xbox Series X verzia pekne načítava jednotlivé regióny za pár sekúnd, takže tento herný svet si plynulo užijete. Sčasti pomáha aj zasadenie Ridge TV ako TV šou, ktorá núka rýchle strihy a aj občas pridá štipku humoru. Aj zvuky sú pomerne autentické a najviac vyniknú wingsuit podujatia, keď vám môže svišťať zvuk vzduchu z domáceho kina.

Riders Republic má jasnú ponuku: ponúka vám sériu adrenalínových športov plnú trikov vo veľkom svete a ešte k nim pridáva ležérne tempo i osobitý štýl. Ak máte chuť na takú hru, plní očakávania: sú tu kariéry pre sólo hráčov i zápolenie v multiplayeri. Fenomén otvorených svetov doľahol na extrémne športy, ale v silne nadpriemernej hre.

Riders Republic vyšiel koncom októbra 2021 na Xbox Series, PS5, PS4, Xbox One, PC a Google Stadia. Cena hry je od 35 eur, podľa aktuálnej akcie.

Komentáre k článku