RECENZIA Sony Cyber-shot DSC-QX10 – objektív pre mobil?

Počas výstavy IFA 2013 japonské Sony predstavilo, čo svet ešte nevidel – duo gadgetov pre smartfóny s OS Android alebo iOS s označením QX10 a QX100. Hoci je model QX10 slabším kúskom, určite má čo ponúknuť. Niekde je však háčik…

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Novinka z dielne Sony sa nám do rúk dostala ešte poriadne horúca a tak sme si ju rovno aj vyskúšali. Osobne vlastním kompakt od Sony, ktorý má zhodný CMOS snímač s týmto zázrakom a tak som bol zvedavý, čo navyše ponúkne. Asi najzásadnejšia je mobilita. Veď rozmery novinky sú len cca 62 x 62 x 33 mm a hmotnosť príjemných 105 gramov. Nie zlé, čo poviete? Jediným problémom je hrúbka, ktorá výrazne presahuje bežne dostupné kompakty a tak je často problém, kam s QX10-tkou počas cestovania. Pokiaľ máte kapsu či ruksak, nie je s prenášaním žiadny problém, no keď sa vyberiete na krátky výlet len v tričku a nohaviciach, problém je na svete. Pripevniť novinku na mobil tiež nie je riešením. Kto chce, cestu si však nájde… Stačí mať so sebou malú príručnú tašku alebo priateľku s kabelkou. ;) Trošku ma však zamrzelo, že v balení výrobca nepribalil žiadne ochranné puzdro. Aspoň látkové. Určite by mnohých potešilo. Ženská kabelka má totiž množstvo škriabateľných nástrah.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Telo novinky je plastové a obsahuje množstvo prvkov a tlačidiel… No pekne poporiadku. Na hornej časti je tlačidlo ON/OFF, malá informačná LED dióda, dvojica otvorov pre stereo mikrofón a logo NFC.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Na bočnej strane je pod logom SONY viac ako nenápadný LCD displej. Áno, displej. Len maličký a monochromatický. Tešili ste sa tak zbytočne, fotografie bez smartfónu či tabletu neuvidíte. Pri ňom je poistka pre úchyt na smartfón, ktorý v namontovanom stave zakrýva kryt batérie.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Pod krytom je nielen batéria, ale i slot na microSDHC alebo Memory Stick Micro. Zjavne sa tohto formátu Sony ešte načisto nezbavilo… V rohu je ukryté ešte nenápadné tlačidlo Reset.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

V spodnej, stojančekovej časti je otvor na pútko, ale i závit na statív. Vďaka nemu si viem predstaviť ešte širšie využitie QX10-tky, ako len pripevnením na smartfón.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

V opačnom rohu spodnej časti je kryt microUSB konektora. Hneď nad ním je dvojica hlavných ovládacích prvkov – hardvérová spúšť a dvojsmerné tlačidlo zoomu. Tipujete správne, Sony Cyber-shot DSC-QX10 je schopný vytvárať fotky aj bez smartfónu či tabletu. Len si neviete skontrolovať, či snímate čo chcete.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Práve na snímanie slúži Sony G Lens objektív s rozsahom 25-250 mm (po prepočte na kinofilm), teda s 10x optickým zoomom (rovnako ako model WX100). To je práve jeden z hlavných rozdielov oproti súčasným fotomobilom. Druhým rozdielom (oproti väčšine smartfónov) je optická stabilizácia Optical Steady Shot. Svetelnosť patrí medzi šedý priemer. Hodnoty f/3,3 – f/5,9 nie sú také, s akými by sa mohol objektív pýšiť. To, že za objektívom je ukrytý 1/2,3” CMOS snímač nie je až tak rozdielne, v smartfónoch sme sa už stretli aj s väčšími snímačmi.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Pre upresnenie. Ide o 18,2 Mpx Exmor R CMOS snímač, ktorý Sony používa v kompaktných fotoaparátoch, napríklad aj v modeloch HX10, HX20, HX30, WX100 apod. Snímač sám o sebe je pomerne vydarený, na svoje rozmery ponúka prijateľné výsledky, hoci zázraky čakať nemôžete. Vzhľadom ku kompaktným rozmerom patrí medzi tie lepšie. Hlavne v noci si vie zväčša poradiť s náročnými svetelnými podmienkami (pokiaľ si detekcia kontrastu správne zaostrí), no s väčším šumom od hladiny ISO 3 200.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Na rozdiel od WX100-ky je QX10-ka omnoho obmedzenejšia. Dôvodom nie je hardvér, ale softvér, konkrétne PlayMemories Mobile. Práve tá má na svedomí to, že QX10 nie je možné využiť naplno. Ale zas predbieham…

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Sony Cyber-shot DSC-QX10 je možné použiť aj bez smartfónu či tabletu, no lepšie je to jednoducho s nimi. Stačí naň pripevniť univerzálny držiak na väčšinu smartfónov (napr. Sony Xperia Z Ultra je už príliš veľká). Šikovné riešenie uchytenia drží na zadnej strane smartfónu QX10-tku ako pribitú a pritom nezavadzia „výhľadu“ na displej. Ešte pred nasadením je vhodné priložiť smartfón s NFC k logu na hornej strane. Pokiaľ má váš smartfón NFC, hneď sa otvorí Google Play obchod, z ktorého si stiahnete spomínanú appku PlayMemories Mobile. Pokiaľ máte Apple iPhone alebo smartfón bez NFC, musíte si aplikáciu vyhľadať v obchode s aplikáciami manuálne (alebo kliknite rovno na link – pre Android, pre iOS), nainštalovať ju, zapnúť vyhľadávanie Wi-Fi zariadení, vybrať QX10-tku podľa SSID (pod krytom batérie) a zadať heslo (taktiež pod krytom batérie). Otrava? Tiež si myslím a ďakujem tvorcom za NFC!

 Sony Cyber-shot DSC-QX10 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Samotná aplikácia je viac ako chudobná. Okrem obrazu prenášaného z QX10-tky vidíte zvolený foto režim, tlačidlo na prepínanie medzi foto a video režimom, tlačidlo chudobných nastavení a ovládanie zoomu. A práve v aplikácii je ten najväčší problém a verím, že výrobca aplikáciu ešte poriadne doladí.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Cez aplikáciu nemôžete robiť s QX10-tkou prakticky nič iné, ako fotiť alebo natáčať v automatických režimoch. Zabudnúť musíte na dodatočné nastavenia, jedinou útechou je možnosť meniť kompenzáciu expozície a vyváženie bielej v režime Program Auto. Na manuálne režimy musíte zabudnúť úplne, rovnako i na drobnosti ako ISO, kontinuálne snímanie, efekty, rozlíšenie videa atď. Škoda. Veľká škoda, že práve softvér obmedzuje možnosti QX10-tky.

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Výsledkom tak môže byť jedine fotografia vo formáte 4:3 alebo 16:9 v rôznych rozlíšeniach alebo okresané Full HD video (1 440 x 1 080 px) pri 30 fps s dátovým tokom 12,5 Mbps a so stereo zvukom v MP4 formáte. Výsledok je našťastie omnoho lepší, ako u väčšiny fotomobilov, o tabletoch nehovoriac, no vzhľadom na obmedzené možnosti nastavení je 230-eurová investícia do vylepšenia fotomobilu trošku zbytočná.

Sony Cyber-shot DSC-QX10

25 mm, 1/1250 s., f/3,3, ISO 100

Sony Cyber-shot DSC-QX10

25 mm, 1/30 s., f/3,3, ISO 200

Sony Cyber-shot DSC-QX10

25 mm, 1/4 s., f/3,3, ISO 3 200

Sony Cyber-shot DSC-QX10

185 mm, 1/13 s., f/5,6, ISO 12 800

A to som ešte nespomenul len 630 mAh batériu, ktorá plne nabitá nevydrží ani 3 hodiny fotenia a natáčania. Pritom poriadne vyšťavenie čaká aj váš mobil, takže bez externého zdroja a microUSB kábla s novinkou na cesty ani nechoďte. Každopádne, po vylepšení aplikácie PlayMemories Mobile by Sony Cyber-shot DSC-QX10 mohol byť veľmi zaujímavým doplnkom na cesty, hoci aj so slabou výdržou (ktorú je možné zväčšiť externým zdrojom).

Sony Cyber-shot DSC-QX10

 

3/5

+ mobilita, nezvyčajný nápad a riešenie, nabíjanie cez microUSB

– nedoladená aplikácia, vyššia cena, slabá batéria

 

Cena: 229,00 € Rozmery 62,4 x 61,8 x 33,3 mm, 105 g Hardvér 18,2 Mpx 1/2,3” Exmor R CMOS, max ISO 12 800, BIONZ procesor, Sony Lens G (25 – 250 mm; f/3,3-f/5,9), Optical SteadyShot stabilizácia, uzávierka (1/1600), JPEG, +/-2 EV, iAuto, Superior Auto, P, Full HD video (1 440 x 1 080 px, 30 fps, MP4, stereo zvuk, 12,5 Mbps), microUSB, Wi-Fi, NFC, microSDHC/MS Micro slot, závit na statív, NP-BN Li-Ion 630 mAh

 Sony Cyber-shot DSC-QX10

Foto: TECHBOX