RECENZIA Panasonic LUMIX XS1: Ideálny spoločník nielen do dámskej kabelky

Je tu máj, lásky čas. Čo takto obdarovať svoju nežnú polovičku kompaktným fotoaparátom, ktorý je priam stvorený práve pre dámy. Malý Panasonic LUMIX DMC-XS1 sa jednoducho zmestí do každej dámskej kabelky a poskytne dostatok funkcií a výkonu na všetky babské jazdy.

Panasonic LUMIX DMC-XS1

Najväčším problémom väčšiny fotoaparátov, ktoré ponúkajú množstvo funkcií je práve ich veľkosť. Mnoho amatérskych fotografov pritom aj tak vo väčšine prípadov siahne po automatickom režime a ostatné funkcie ostanú nevyužité. Práve im je určený nový Panasonic LUMIX DMC-XS1. Už samotný názov XS1 evokuje, že v prípade tohto kompaktného fotoaparátu pôjde najmä o veľkosť. Veď kombináciou písmen XS sa označuje najmenšia veľkosť dámskeho oblečenia. Nežné ženské ruky ocenia malé rozmery (94 x 53,5 x 18 mm) a hmotnosť len 103 gramov. Práve vďaka týmto hodnotám sa môže XS1 pýšiť titulom najmenšieho fotoaparátu s päťnásobným optickým priblížením a stabilizáciou obrazu. Vzhľadom na rozmery sa budete musieť v prípade XS1 uspokojiť so slotom pre microSD karty, namiesto štandardných SD kariet.

Panasonic LUMIX DMC-XS1

Pomocou microUSB konektora môžete XS1 aj nabíjať

Aj napriek malým rozmerom je ovládanie XS1 príjemné. Vďačiť za to môže najmä jednoduchým ovládacím prvkom, ktoré hravo nahmatáte aj v tme. Okrem päťsmerového ovládacieho tlačidla nájdete na zadnej strane šesť samostatných prvkov pre priblíženie, nastavenie použitého módu, natáčanie videa, prehrávanie vytvorených snímok a vymazanie tých nevydarených. Vzhľadom na rozmery je potešením 2,7“ displej s rozlíšením 230 tisíc bodov (320 x 240 px). Na niektorých konkurenčných kompaktoch síce nájdete displeje s väčšou uhlopriečkou, alebo rozlíšením, ale aj ten v prípade XS1 je viac než dostatočný na zhotovenie fotografie a jej rýchlu kontrolu. V spodnej strane fotoaparátu nájdete microUSB konektor, ktorý okrem pripojenia AV kábla slúži aj na nabíjanie integrovanej batérie. XS1 tak môžete rýchlo nabíjať z USB portu vo vašom počítači pomocou štandardného USB kábla a to sa v prípade iba 690 mAh batérie môže hodiť. Jej výdrž totiž nepatrí medzi silné stránky XS1.

Panasonic LUMIX DMC-XS1

päťnásobné optické priblíženie v tenkom tele

XS1 sa nesnaží konkurovať vybaveným kompaktom, ale vzhľadom na rozmery, vyzve do súboja najmä integrované fotoaparáty v súčasných smartfónoch. Snímky produkované 1/2,33“ CCD snímačom s rozlíšením 16 Mpx síce patria medzi kompaktnými fotoaparátmi skôr k priemeru, ale pri porovnaní s integrovaným fotoaparátom vo väčšine súčasných smartfónov ponúka XS1 podstatne vyššiu kvalitu snímok a viac možností nastavenia. Oproti nim bude výhodou aj päťnásobné optické priblíženie spolu so stabilizáciou obrazu. Objektív tiež ponúkne veľmi zaujímavé hodnoty. Na najširšom ohnisku 24 mm je hodnota jeho clony príjemných f/2,8, čo sa však nedá povedať o najdlhšom (120 mm), kde je táto hodnota podpriemerných f/6,9. Na každej párty sa hodí optická stabilizácia a tá v prípade XS1 funguje veľmi dobre. Nebudete sa musieť báť žiadnych roztrasených snímok. V prípade, že chcete vyskúšať makro fotografie, budete sa musieť uspokojiť s minimálnou ostriacou vzdialenosťou 5 cm. O sériovom snímaní sa pri hodnote 1 fps pre 6 snímok hádam ani nedá hovoriť. Zachrániť to môžete znížením rozlíšenia na 3 Mpx, kedy je aj XS1 schopná poskytnúť 10 fps. Aj napriek tomu, že XS1 disponuje možnosťou nastavenia citlivosti až do hodnoty ISO 1 600 za maximum, kedy vo výslednej fotografii ešte získate dostatok detailov je možné považovať hodnotu ISO 400. Nad touto hodnotou je totiž už jasne badateľný šum a strácajúce sa detaily.

Panasonic LUMIX DMC-XS1

Aj napriek prítomnosti programového režimu a rôznych scénických režimov bude pravdepodobne najčastejšie využívaným režim inteligentnej selekcie scény iA (Intelligent Auto), ktorý primerane dobre nastaví všetky parametre a scénu podľa toho, čo práve idete fotografovať. Napríklad v prípade, že fotografujete blízky objekt, systém automaticky nastaví režim na makro. Oveľa viac zábavy si, ale užijete s kreatívnymi filtrami, vďaka ktorým vytvorí umeleckú fotografiu aj úplný začiatočník. Dokonca sa kreatívne režimy dostali aj do panorámy a nechýba ani HDR režim. Srandy si teda s týmto krpcom zažijete kopec. Jednoduchosti ovládania prispieva aj detekcia tváre, detekcia pohybu, ale hlavne skutočne rýchle ostrenie. Panasonic má samozrejme pre neho špeciálny názov Sonic Speed AF. Podstatné je, že funguje skutočne rýchlo. Aby som nezabudol, „iks-es-jedna“ ponúkne aj možnosť natáčania videa. Konkrétne to je HD video pri 30 fps. Škoda, že zvuk bude iba mono, ale na párty, kde každý hučí je to aj tak jedno. Zamrzí, ale starší formát videa (MJPEG) a tiež nemožnosť využiť optické priblíženie pri natáčaní videa. Budete si musieť vystačiť s tým digitálnym.

Panasonic LUMIX DMC-XS1

Panasonic LUMIX DMC-XS1 je vydareným kompaktom, ktorý bude lákať najmä svojimi rozmermi. Je tak maličký, že sa hravo stratí vo vreckách nohavíc, alebo v kabelke. Pritom ponúkne bohaté možnosti a svojimi fotografiami predčí všetky súčasné smartfóny. Vďaka tomu, aký je malý ho budete môcť nosiť skutočne všade zo sebou a potvrdiť si tak príslovie, že „najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte zo sebou“. Škoda len slabšej batérie a silného šumu pri vyšších hodnotách ISO.

Cena: 119,00 €

 

+ minimálne rozmery, jednoduchosť ovládania, 5 násobné optické priblíženie

– slabšia batéria, iba mono zvuk pri videu, vyšší šum pri citlivosti nad ISO 400

 

Rozmery 93,8 x 53,5 x 17,6 mm, 103 g Displej 2,7″, 230 tis. bodov (320 x 240 px), TFT LCD Hardvér 16,1 Mpx, 1/2,33“ CCD snímač, max ISO 1 600 (High ISO 6 400), 9-bodový AF, detekcia tváre, kontinuálne snímanie 1 fps (pre 6 snímok), 10 fps (pri rozlíšení 3 Mpx), JPEG, 5 režimov snímania (Intelligent Auto, Normal Picture, Creative Control, Panorama Shot, Scene), Kreatívne filtre (13), +/-2 EV, HD video (720p, 30 fps, MJPEG, mono zvuk), microUSB, microSDXC slot, batéria Li-Ion 690 mAh

Foto: TECHBOX