Lenovo Tab 2 A10-70: dostupný tablet s Dolby Atmos

Pre drahé smartfóny či tablety je prirodzené prísť s nejakou výnimočnou vlastnosťou. Ale v lacných modeloch takýto prístup nebýva zvykom. Pre nový Lenovo Tab 2 A10-70 (pozor na pomýlenie so starým Lenovom IdeaTab A10-70 s 1 GB RAM) by to mala byť zvuková technológia Dolby Atmos. V phablete A7000 síce sklamala skoro na celej čiare, ale druhú šancu si zaslúžila. Vyladil už výrobca chyby? A aký je vôbec tento dostupný, ale zasa nie úplne najlacnejší tablet?

Naše hodnotenie

84%
0 100

Výhody

  • možnosti Dolby Atmos
  • kvalitný displej
  • dlhá výdrž

Nevýhody

  • chýba svetelný senzor
  • procesor mohol byť výkonnejší
  • nutnosť „hrať“ sa s Dolby Atmos

Jednou vetou

Lenovo Tab 2 A10-70 nie je ani najlacnejší, ani najvýkonnejší, ani najlepší tablet. V rámci strednej triedy však ponúka pri rozumnej cene dostatočný výkon, pár softvérových vylepšení a pomerne dlhú výdrž batérie.

Lenovo Tab 2 A10-70

Už dlhšie som netestoval žiadny 10,1“ tablet, stále je to však štandardná veľkosť tabletov. Na rozdiel od 9,7“ tabletov s pomerom strán 4:3, s týmto sa vďaka štandardnému obdĺžniku 16:9 dá rozumne pracovať v režime na výšku, pretože rozdiel medzi šírkou a výškou je podstatný – to sa o pomere 4:3 nedá povedať. Oceníte to napríklad pri písaní na obrovskej klávesnici, v režime na šírku je totiž v podstate až príliš veľká.

Lenovo Tab 2 A10-70

Tablet je spracovaný relatívne jednoducho, konzervatívne. Pôsobí uhladeným dojmom, akurát mu občas treba odpustiť nejaký ten sprievodný zvuk – napríklad pri vibrovaní zvykne jemne zavŕzgať. Bez zvukovej reakcie nepríjme ani „potľapkanie po chrbáte“. Ale nie je to nič strašné. Poteší dobrá stabilita držania vďaka soft toch zadnej časti.

Lenovo Tab 2 A10-70

Tam mimochodom nájdete aj šošovku 8 Mpx fotoaparátu. Obyčajne by som fotoaparátu na takto veľkom tablete nevenoval pozornosť, Lenovo ale rozumne pridalo aspoň elektronickú stabilizáciu, ktorá niečo z nevýhod polkilogramového „fotoaparátu“ rieši. Aj tak ale nečakajte žiadne nadpriemerné výsledky. Video poteší pauzou i fotením, automatické preostrovanie mu však chýba – zakaždým sa musíte dotknúť displeja.

Lenovo Tab 2 A10-70

Pútavou súčasťou zadnej strany je dlhá mriežka reproduktora, resp. dvoch reproduktorov. Na to, že sú umiestnené vzadu, hrajú vcelku slušne. To sa napokon od prístroja s Dolby Atmos aj očakáva. Aj keď, naše skúsenosti s prvým smartfónom s touto vymoženosťou boli skôr zlé. Než rozpitváme Dolby Atmos, len musím konštatovať, že reproduktory samé osebe sú dosť hlasné, hrajú čisto a dokonca prezentujú aj určitú mieru basov.

Lenovo Tab 2 A10-70

A teraz k Dolby. Potešujúce je, že väčšina problémov z phabletu A7000 už je vyprevadených zo sveta. Skúsil som aj hru Hill Climb Racing, už fungovala v poriadku. Skúsil som aj pripojenie reproduktorovej zostavy 2.1, žiadna zvýšená miera šumu sa neobjavila, aj keď kvalita úplne závisí od nastavenia, ale o tom o chvíľu. Aj práca so slúchadlami už je v poriadku. Treba si však dať pozor, aby ste konektor zatlačili až na doraz – inak nebudú fungovať správne, hoci sa môže zdať, že sú pripojené.

Lenovo Tab 2 A10-70

A teraz ku kvalite. V jednoduchosti sa dá povedať, že bežné smartfóny a tablety hrajú dobre bez akéhokoľvek nastavenia. Hudobné stroje, ako je aj Lenovo Tab 2 A, dokážu hrať výborne, ale za cenu toho, že budete ich nastavenia stále ladiť a prepínať. Pokiaľ zvolíte nevhodné nastavenie, hrajú hrozne. Napríklad, ak necháte zapnutý režim Film s automatickou reguláciou hlasitosti a ďalšími vylepšeniami, hudbu si veľmi neužijete. V mojej obľúbenej skladbe takéto nastavenie spôsobilo, že bol zvýraznený rytmičák (jeden z bubnov) a všetky ostatné prvky boli utopené, utlmené. Hrôza.

Lenovo Tab 2 A10-70

Dolby Atmos si treba vedieť nastaviť a treba často prepínať medzi nastaveniami. Nie je to teda úplne pre každého. Ale určite sa to dá, Lenovo Tab 2 A dokáže hrať dobre, čisto, dokonca zvláda basy aj z integrovaných reproduktorov, aspoň aké-také. Pre zvukovo menej skúsených používateľov by sa však zišlo, aby sa dala technológia vypnúť. Na spomínanom phablete to bolo možné, aj keď reálne vplyv na zvukový prejav zostal. Tu už sa tlačidlo vypínača ani nenachádza.

Čo sa tu však nachádza, je prepínač hlavného režimu – vnútri alebo vonku. Funguje celkom dobre. V rámci nich si volíte ďalšie režimy – Film, Hudba, Hra, Hlas a dva vlastné. Ďalej v každom z nich ešte môžete vypínať a zapínať virtuálny priestorový zvuk, posilnenie hlasu a regulátor hlasitosti. V zásade je väčšinou lepšie všetky tri tieto „vylepšenia“ vypnúť. Ďalej si môžete v spomínaných šiestich režimoch zvoliť jednu z troch predvolieb ekvalizéra (bohaté, zaostrené, otvorené) a prispôsobiť si ich manuálnym ekvalizérom. Môžete použiť aj svoje, úplne voľné nastavenie. Dobrý audio zážitok si teda treba odpracovať.

Lenovo Tab 2 A10-70

Niečo podobné ponúka Lenovo aj s obrazom, na jeho prispôsobenie zasa slúži program MiraVision. Obsahuje predvoľby režimov, prispôsobenie kontrastu, sýtosti, jasu, teploty farieb, ostrosti a dynamický kontrast. Displej s Full HD rozlíšením je bezpochyby kvalitný, ale to sa dá povedať v zásade o každom tablete od 200 € nahor. Paradoxné je, že pri všetkých tých nastaveniach obrazu Lenovo nepoužilo takú základnú vec, ako je svetelný senzor. Zabudnite teda na automatický jas. V tablete za 100 € by sme to ešte ako tak pochopili, ale v tejto triede a v prístroji s povesťou multimediálneho zamerania?

Lenovo Tab 2 A10-70

Vnútorný hardvér nie je celkom taký, aký by ste očakávali v cenovej hladine okolo 250 €. Výrobca siahol po štvorjadrovom procesore MediaTek, ktorý v benchmarkoch dosahuje priemerné až podpriemerné hodnoty: v AnTuTu 31 600 b., v 3DMarku ISU 9 293 b. Procesor stačí na všetko bežné použitie, grafika na väčšinu hier, 2 GB RAM s bežne voľnou takmer polovicou zasa ponúka rozumnú mieru multitaskingu.

Avšak, nemohol výrobca siahnuť po vydarenom a ešte stále dosť lacnom osemjadre od Mediateku, rovnako ako v prípade phabletu A7000? Tretina výkonu naviac by za tých pár eur/dolárov v nákladoch hádam stála. Aspoň že sa to máličko tepla vyprodukované procesorom vo veľkom tablete úplne stratí a tak nemožno hovoriť nielen o prehrievaní, ale v podstate ani o zahrievaní.

Lenovo Tab 2 A10-70

Vnútorná pamäť má po vybalení voľnú kapacitu 11,7 GB, rozšíriť ju môžete pamäťovkami. Pod jedným krytom s microSD slotom sa nachádza aj slot na SIM vrátane podpory LTE. To je jedna z hlavných zbraní tabletu.

Lenovo Tab 2 A10-70

Softvérová stránka neprináša oproti doterajším prístrojom Lenovo asi nič nové, až na spomínané aplikácie pre zlepšenie obrazu a zvuku. Nadstavba Lenova je umiestnená nad dnes už starším Androidom 4.4.4. Hneď na začiatku testu sa síce objavila aktualizácia, tá však riešila iba doterajšie chybičky rozhrania, novú verziu OS nepriniesla. Android 5 by na Lenovo Tab 2 A mal doraziť, kedy však, to nevedno.

Lenovo Tab 2 A10-70

Batéria by mala byť jednou zo silných stránok novinky. Môj štandardný web test som ako vždy uskutočnil cez Wi-Fi s polovičným jasom, tentokrát som ponechal zapnutý jednoduchý úsporný režim. Výdrž po prepočte vychádza na skvelých 10 hodín 15 minút. Medzi veľkými tabletmi to nie je až taká výnimočná hodnota, ale to nemení nič na fakte, že je veľmi príjemná.

Lenovo Tab 2 A10-70

Lenovo Tab 2 A10-70 nie je ani najlacnejší, ani najvýkonnejší, ani najlepší tablet. V rámci strednej triedy však ponúka pri rozumnej cene dostatočný výkon, pár softvérových vylepšení a pomerne dlhú výdrž batérie. Špeciálne sa tablet hodí do rúk hudobných nadšencov, ktorí si dokážu Dolby Atmos vyladiť k dokonalosti a bude ich to baviť. Škoda len niekoľkých chýb, najmä chýbajúceho automatického jasu.

Mimochodom, dajte si veľký pozor pri hľadaní tabletu v e-shopoch. Existuje podobný tablet IdeaTab A10-70, líši sa napríklad menšou 1 GB RAM či absenciou Dolby Atmos. Veľa obchodníkov navyše tento starší stroj s Androidom 4.2 predáva pod názvom testovaného Lenovo Tab 2 A10-70.

Ďalšie odborné tablet na smartfón Lenovo Tab 2 A10-70 nájdete na Recenzie.SME.sk.

Lenovo Tab 2 A10-70

Cena 259,00 €
Veľkosť
247 x 171 x 8,9 mm, 509 g
Displej
10,1“ IPS (1 920 x 1 200 px, 218 PPI)
Fotoaparát
8 Mpx fotoaparát (AF, EIS), Full HD video (30 fps), 5 Mpx webkamera, HD video
Hardvér
MediaTek MT8732 (štvorjadrový 1,7 GHz Cortex-A53 64-bit, GPU Mali-T760 MP2), 2 GB RAM, 11,7 GB Flash + microSD, LTE, Bluetooth 4.0, Li-Ion 7 000 mAh/26,6 Wh
Softvér
Android 4.4.4 + Vibe UI, Dolby Atmos, MiraVision
Cena
259,00 €

Komentáre k článku