Jablocom Raven: Android tablet v „pevnej linke“

Český Jablocom, známy vývojom a výrobou bezpečnostných kamier či kancelárskych telefónov pracujúcich v sieťach GSM, pripravil pre biznis zákazníkov zaujímavú novinku, ktorou vstúpil do segmentu kancelárskych zariadení unikátnym kúskom. Spojil v jedno pevnú linku a GSM tablet s Androidom.

Naše hodnotenie

76%
0 100

Výhody

  • funkčnosť a komfort pevnej linky
  • dva režimy (RAVEN, GSM tablet)
  • headset štandard EHS DHSG

Nevýhody

  • občas spomalené reakcie
  • cena

Jednou vetou

Jablocom Raven je zaujímavým spojením tabletu a pevnej linky, určeným firmám, organizáciám, alebo call centrám.

Jablocom Raven

Jablocom Raven je tretí kancelársky GSM telefón českého výrobcu, ktorý už na prvý pohľad budí pozornosť veľkým displejom. Na pripojenie využíva GSM siete mobilných operátorov a mal by nahradiť klasickú pevnú linku.

Bežné tlačidlové ovládanie výrobca nahradil dotykovým. No nezostal pri nejakom polovičnom riešení, ale do Ravenu integroval plnohodnotný tablet. Toto unikum umožňuje oveľa komplexnejšie a mnohonásobnejšie využitie Ravenu.

Jablocom Raven

Jablocom Raven obsahuje dva funkčné režimy, Simple Raven mode a Raven smartphone. V jednoduchom režime je z neho bežný telefón, ktorý na piatich obrazovkách zobrazuje na displeji základnú funkčnosť. Prvou je numerická klávesnica so zobrazením obľúbených či posledných volaných kontaktov. Spoľahlivo tu funguje aj inteligentné vyhľadávanie kontaktov.

Jablocom Raven

Druhou je história hovorov a na tretej sú samostatne obľúbené kontakty, ktoré môžete priamo odtiaľto volať. Štvrtá časť je zoznam kontaktov, no a posledná slúži ako komunikátor, teda na príjem a odosielanie SMS a MMS správ.

Všetky ikony a ovládacie prvky sú dostatočne veľké a telefón sa tak pohodlne ovláda. V tomto Simple režime sú ešte dostupné základné nastavenia, napr. displeja, zvuku, jazyka, dátumu alebo pripojenia k Wi-Fi či Bluetooth. Hovory uskutočníte pomocou ergonomického slúchadla, ktoré na svojom mieste drží magnet, alebo hlasitým odposluchom.

Jablocom Raven Jablocom Raven

Prepnutím do Raven smartphone režimu, kedy sú Raven funkcie stále dostupné, získate prístup k plnohodnotnému tabletu s Androidom verzie 4.2.2. Osempalcový displej má rozlíšenie 768 x 1 280 px. Hardvérový základ Ravenu tvorí 4-jadrový 1 GHz procesor A31S s architektúrou ARM Cortex-A7 doplnený grafikou PowerVR SGX 544MP a 1 GB RAM-kou, čo na základnú funkčnosť celkom postačuje.

Jablocom Raven

Po pripojení k internetu cez GSM/UMTS sieť alebo Wi-Fi sa stačí prihlásiť do Google konta a všetko funguje ako pri inom tablete. Výhodou Ravenu tak je sťahovanie ďalších aplikácií, trebárs JabloTool, ktorú využijete na vzdialenú správu telefónu. K dispozícii je aj EHS konektor na pripojenie profesionálnej náhlavnej súpravy. VGA kamera nad displejom príde vhod pri videohovoroch, kvalitou ale vôbec neohúri.

Jablocom Raven Jablocom Raven

Pre koho je teda Jablocom Raven určený? Prioritne firmám či organizáciám, ktoré aj vďaka Androidu využijú rôzne aplikácie, nastavenia firemnej politiky alebo vzdialenú správu svojich zariadení. Raven isto ocenia aj call centrá. Pomerne vysoká cena ho však odsúva od súkromného využitia. Jedine, ak by ho mobilní operátori zaradili do svojho dotovaného portfólia.

Jablocom Raven

Cena 399,00 € Rozmery 213 x 163 x 155 mm, 1 219 g Displej 8” (768 x 1 280 px, 105 x 174 mm, 187 PPI) Hardvér procesor AllwinnerTech A31S (ARM Cortex-A7, 4 jadrá, 1,01 GHz), grafika PowerVR SGX 544MP, 1 GB RAM, 4 GB flash (2,06 GB dostupných) + microSDHC, GPRS-HSDPA, 0,3 Mpx (640 x 480 px) webkamera, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, miniUSB, Li-Ion 3 775 mAh Softvér Android 4.2.2, RAVEN (volanie), Contacts RAVEN, Messages RAVEN, Dev Tools, Filmové štúdio, Speech Recorder, Správca súborov

Jablocom Raven