Huawei MediaPad M1 8.0: najväčší „phablet“ na trhu

Čínsky Huawei už hodný čas nie je iba trhovým nasledovateľom, ktorý by kreatívne kopíroval konkurenciu. Stáva sa z neho poriadny inovátor. Dokazujú to aj tohtoročné tablety. Minimalistický sedempalec X1 už sme otestovali, do rúk sa nám dostal aj lacnejší a predsa väčší MediaPad M1 8.0.

Naše hodnotenie

71%
0 100

Výhody

  • spracovanie
  • LTE
  • stereo reproduktory
  • nadstavba Huawei Emotion

Nevýhody

  • 1 GB RAM
  • nižšie rozlíšenie displeja

Jednou vetou

Huawei MediaPad M1 8.0 je bezpochyby zaujímavý tablet, ktorý je vítaným osviežením trhu.

Huawei MediaPad M1 8.0

Dovolím si povedať, že je málo tabletov, ktoré dokážu zaujať dizajnom, ale MediaPadu M1 8.0 sa to (aspoň v mojom prípade) podarilo. Tenký 8“ krásavec s kontrastom bielych krytov a čierneho rámika displeja, výborne spracovaný hliníkový povrch… Nejednému pripomína novinka dizajn oceňovaného smartfónu HTC One. A to je pre zariadenie tejto cenovej kategórie veľká pocta. Určite sa o to zaslúžili aj predné stereo reproduktory, ktoré hrajú naozaj dobre – aj keď vzhľadom na stredne veľké tablety si dokážem predstaviť ešte o čosi väčší rámus, ale kvalita je výborná. Kto by pred pár rokmi povedal, že si na mobilných zariadeniach budeme užívať priestorový efekt aj bez slúchadiel.

Huawei MediaPad M1 8.0

Z hľadiska fyzických záležitostí sa ešte vrátim k tenkosti a minimálneho rámiku okolo displeja, pretože chcem aj za ne výrobcu pochváliť. 8“ tablet sa vďaka tomu zmestí do mužskej dlane. Pokiaľ na seba radi pútate pozornosť, s 8“ tabletom na uchu môžete dokonca aj telefonovať! Áno, MediaPad má integrovaný 3G modul. A nielen 3G, ale aj 4G LTE. A navyše má plnohodnotnú telefonickú aplikáciu. Vďaka nej a vďaka tomu, že zariadenie ešte hranične dokážete udržať v jednej ruke, som si dovolil aj spomínané označenie „najväčší phablet“. Samozrejme, nekončené diskusie s vašou polovičkou už by sa prejavili na únave ruky. Navyše, na denné nosenie 8“ zariadenia vo vrecku by ste potrebovali nohavice ušité na mieru s poriadne veľkým vreckom. Ale kto chce fascinovať okolie a tak trochu robiť technologického šaša, s MediaPadom M1 8.0 môže.

Huawei MediaPad M1 8.0

Kvôli prítomnosti slotu na microSIM kartu, ale aj pamäťovú microSD kartu, sa na zadnej strane odklápa malý plastový kryt. Ďalším rozšírením pamäte môže byť microUSB kľúč, keďže USB On the Go funguje bezproblémovo. Na hornom konci chrbta tabletu zasa tkvie 5 Mpx fotoaparát s HD videom a automatickým zaostrovaním, no bez LED diódy. Keďže s tabletom až tak často nefotíme, priemernú kvalitu považujem za adekvátnu a bolo by zbytočné zvyšovať cenu zariadenia kvalitným snímačom. Na druhej strane, výrobca trochu vylepšil softvér – nechýba napríklad stabilizácia videa, schopnosť zaostriť na vybraný objekt a sledovať ho (pri fotografovaní aj natáčaní), sledovanie tvárí či prevod JPG obrázkov na GIF formát.

Huawei MediaPad M1 8.0

Displej tabletu je bezproblémový, zvlášť s vyfarbeným rozhraním výrobcu pôsobí príjemne. Ide o širokouhlý pomer strán 16:10. Uhlopriečka 8“ je zaujímavá najmä tým, že je to maximum, čo sa ešte v režime na výšku dá držať v dlani, aspoň teda v mužskej, a to hranične, nie zvlášť pohodlne. Samozrejme, niekomu vyhovujú malé 7“ tablety alebo ešte menšie phablety, niekto preferuje 10 palcov či ešte viac a niekto tablet vôbec nepotrebuje. Ale je dobre, že máme na výber. S HD rozlíšením ja osobne nemám problém. Možno by sa o trochu vyššie zišlo, ale určite priemernú jemnosť nepovažujem za závažný nedostatok.

Huawei MediaPad M1 8.0Huawei MediaPad M1 8.0

Rozhranie výrobcu je jednou z najzaujímavejších vlastností MediaPadu. Už pri odomykaní vás víta príjemná melódia. Celé rozhranie je vyfarbené, môžete si však vybrať aj iné motívy, ako sme si u Huaweiu zvykli. V rozhraní Emotion neexistuje menu aplikácií, všetky sa zobrazujú na ploche a nepotrebné môžete len odinštalovať alebo nahádzať do priečinkov, nie však skryť. Horná lišta obsahuje množstvo prispôsobiteľných praktických skratiek, vrátane úpravy jasu (nechýba automatika). Profily známe zo smartfónov Huawei chýbajú, zato je tu aspoň režim Nerušiť. Nadstavba Emotion je tiež známa tým, koľko zaujímavých správcov a funkcií ponúka nadšencom. Najzaujímavejšie sú asi hĺbkové techniky úspory energie. K dispozícii máte tri režimy, ktoré okrem bežných vecí dokážu ovplyvniť aj napájanie procesora. Ešte zaujímavejšie sú zoznamy energeticky najnáročnejších aplikácií, možnosť ich zakázania či automatického ukončenia po uspaní zariadenia, vyčíslenie predpokladaného času zostávajúcej výdrže, vyčistenie RAM priamo v správcovi úloh a podobne. Samotná výdrž je výborná, podľa našich meraní vychádza pri surfovaní cez Wi-Fi na 11 hodín 15 minút a pri hraní Hill Climb Racing 10 hodín 45 minút. A to bolo v najmenej úspornom režime a bez zásahu úsporných opatrení.

Huawei MediaPad M1 8.0Huawei MediaPad M1 8.0

Žiaľ s výkonom hardvéru časť nadšenia opadá. MediaPad M1 8.0 podáva výsledky primerané svojej cene (AnTuTu 21 400, 3DMark ISU 4 900 b.), no podľa skúseností z testu a aj podľa AnTuTu je výkon mierne nestabilný. Zaznamenal som občasné trhanie v rozhraní. Určite na tom má podiel aj 1 GB RAM, z ktorej máte k dispozícii okolo 300 MB, čo veľkú rezervu do budúcnosti nedáva. Neveľkú operačnú pamäť pocítite aj pri náročnejšom surfovaní na webe, kedy od asi 10 kariet naraz dochádza k pomalšiemu prepínaniu – všetky stránky sa už nezmestia do pamäti a pri prepínaní sa musia obnoviť. V každom prípade, výkonu je v súčasnosti dosť a stredne nároční používatelia by nemali mať problém. Chýba však výkonová rezerva do budúcnosti.

Huawei MediaPad M1 8.0

Huawei MediaPad M1 8.0 je bezpochyby zaujímavý tablet, ktorý je vítaným osviežením trhu. Príjemný vzhľad, výborné spracovanie, nízka hrúbka a malý rám displeja ho dokonca robia možnou náhradou smartfónu, aspoň v očiach malej skupiny zákazníkov. Poteší výborná výdrž batérie ešte s potenciálom predĺženia vďaka šikovným nástrojom. Stále vysokým nadštandardom sú aj predné stereo reproduktory. Od kúpy vás môže odradiť len otáznik v podobe malej výkonovej rezervy do budúcnosti a niekoho nižšia jemnosť displeja.

Huawei MediaPad M1 8.0

Cena 249,00 € Rozmery 214 x 121 x 7,9 mm, 329 g Displej 8“ IPS (1 280 x 800 px, 189 PPI) Hardvér HiSilicon Kirin 910 (štvorjadrový 1,6 GHz Cortex-A9, GPU Mali-450 MP4, 28 nm), 1 GB RAM, 4,3 GB Flash+microSD, 150 Mbps LTE, možnosť telefonovať, GPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, stereo reproduktory, 5 Mpx fotoaparát (AF, HD video), 1 Mpx webkamera, Li-Pol 4 800 mAh Softvér Android 4.2.2 + Huawei Emotion UI 2.0,  Kingsoft Office, Správca tabletu/úloh/súborov, Úspora energie