RECENZIA Garmin Vívofit – sleduje každý váš krok

Chceli by ste vedieť, koľko kalórií spálite chodením? Alebo bežaním? A čo bicyklovaním? S fitnes náramkom Garmin Vívofit to môže byť hračka, alebo…?

Dnes, keď chce každý vyzerať ako Peter Andre, zaplavujú obchody rôzne fitness gadgety, výrobcovia ktorých sľubujú, že aj tukom oblepených fastfood žrútov prerobia na štíhlych atlétov. Sami dobre vieme, že najťažšie je so športom začať, a tiež máme odskúšané, že superské bežecké hodinky za pár sto eur sú tak trochu zbytočné, ak človek neodbehne bez kolapsu ani kilák. Na začiatok totiž treba len pevnú vôľu a Garmin Vívofit.

Garmin Vívofit

Fitness náramky už dnes vyrábajú skoro všetci, no a keď sa všetci snažia robiť to isté, nebýva to zväčša to isté. Mne sa na ruku dostal jeden z tých najzaujímavejších – Garmin Vívofit. Oukej, na prvý pohľad to nie je bohviečo, pásik gumy a v ňom digitálky s neohrabanými hranatými čísielkami. Jedno tlačidlo. Nič viac. Povedzme že minimalistický dizajn. Zaujímavejšie to začne byť, keď Vívofit zapnete.

Garmin Vívofit

Základnou funkciou je počítanie krokov. Vďaka akcelerometrom dokáže Vívofit rozpoznať chôdzu, prípadne beh, sleduje každý váš krok od polnoci do polnoci a vy presne viete, koľko vám ešte chýba k dosiahnutiu denného cieľa. V tomto bode sa Vívofit začína odlišovať od iných fitness náramkov, z ktorých mnohé majú nastavený rovnaký cieľ každý deň, zväčša 10 000 krokov. Vívofit denné cieľe prispôsobuje predchádzajúcim výkonom. Ak ste včera odkráčali len polovicu zo stanoveného limitu, dnešný cieľ bude o niečo nižší a naopak. Ideálne pre motiváciu začiatočníka.

Garmin Vívofit
Náramok si môžete veľmi jednoducho vymeniť za inú veľkosť alebo farbu. V balení nájdete dve veľkosti

Vívofit dokáže kroky premieňať na dve zaujímavé hodnoty – prejdené kilometre a spálené kalórie. Počítanie nachodenej vzdialenosti nie je síce tak presné, ako pri GPS hodinkách, no na druhej strane funguje meranie aj v kuchyni a ako informačná hodnota je to úplne postačujúce. Pri počítaní kalórií sa k najlepšej presnosti dostanete vtedy, ak investujete do svojho zdravia o pár eur viac a kúpite si verziu so snímačom srdcovej frekvencie.

Garmin Vívofit
Červené šípky upozorňujú, že už som sa dve hodiny nehýbal

Pri tejto kombinácii už Vívofit pozná vaše základné fyziologické parametre, tie si nastavíte pri vytváraní užívateľského konta. Okrem toho, že rozpoznáva každý váš krok, Vívofit tiež vie, ako pracuje vaše srdce. Výsledkom je naozaj presné počítanie spálených kalórií. S bezdrôtovo pripojeným snímačom srdca dokonca počíta kalórie aj pri aktivitách, ktoré samotný akcelerometer nedokáže správne zmerať, napríklad pri bicyklovaní.

Garmin Vívofit
Garmin Vívofit v porovnaní s bežeckým Forerunnerom 620

Meranie pohybu zvláda Vívofit vynikajúco, pointa monitora aktivity by však mala byť v tom, že vás motivuje hýbať sa práve vtedy, keď už za kompom sedíte pridlho. V Garmine to vyriešili tak, že v hornej časti displeja sa pri nečinnosti trvajúcej hodinu zobrazí červená šípka a ďalšie štyri pribúdajú v 15 minútových intervaloch. Aby ste ich zmazali, je treba sa zdvihnúť a začať chodiť. Ako jeden z mála fitness trackerov dokáže Vívofit analyzovať aktivitu aj počas spánku, netreba ho teda dávať na noc dole z ruky. Zistíte tak zaujímavé údaje o tom, kedy a ako intenzívne sa prehadzujete. Ak by Vívofit dokázal monitorovať aj fázy spánku s nadväznosťou na prispôsobenie budenia vtedy, keď je spánok najplytší, bolo by to dokonalé.

Garmin Vívofit aplikácia
Analýza celodennej aktivity vo web appke Garmin Connect

Pri fitness gadgete, ktorý má tak minimalistické rozhranie, je veľmi dôležité mať miesto, kde sa dajú namerané dáta presypať do pekných grafov. Garmin pre užívateľov Vívofitu spustil novú verziu svojej online appky Garmin Connect s prívlastkom Modern, tá je po novom riešená editovateľnými widgetmi s rôznymi dátami. Rovnako nové rozhranie dostala aj appka pre smartfóny a tablety. V novom Connecte tak vďaka Vívofitu vidíte svoju celodennú aktivitu zanalyzovanú do najmenších detailov. Viete, koľko krokov ste urobili, koľko kilometrov ste nachodili, koľko ste pri tom spálili kalórií, ale aj to, kedy ste sa boli v noci vyčúrať. Garmin Vívofit je vydarený fitnes náramok, ktorého kúpu odporúčam. Navyše výrobca na stránkach sľubuje až ročnú výdrž v pohotovostnom režime, čo je naozaj hodnota, ktorá si zaslúži pochvalu. Bluetooth je samorejmosťou, a tak nie je problém spárovať náramok ani so smartfónom. Gamin Vívofit zoženiete už od 119,90 € aj na www.GARMIN.sk.

+ cena, prispôsobovanie cieľov výkonom, dlhá výdrž, sledovanie spánku, hmotnosť a rozmery, dve veľkosti náramku v balení, aplikácia Garmin Connect, možnosť pripojiť snímač srdcovej frekvencie

– chýba podsvietenie displeja, zišlo by sa zvukové upozornenie pri nečinnosti, hodil by sa budík, keďže máte náramok na ruke aj v noci

Foto: Garmin, TECHBOX

Komentáre k článku