Razer BlackWidow Chroma V2 – vysoká kvalita za vysokú cenu

Razer predstavuje klávesnicu BlackWidow Chroma V2 ako nástupcu pôvodného modelu BlackWidow. Už tento model prešiel v minulosti niekoľkými verziami, ktoré nakoniec dospeli k vydaniu nástupného modelu.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • Vysoká kvalita konštrukcie
  • Úplné nastavenie kláves a podsvietenia
  • Trojica mechanických spínačov

Nevýhody

  • Miestami nerovnomerné podsvietenie
  • Nemá multimediálne klávesy
  • Vyššia cena

Jednou vetou

Razer BlackWidow Chroma V2 je lepší a vybavenejší nástupca pôvodného modelu BlackWidow. Stále sa ale drží základných konceptov, ktoré robia dobrú klávesnicu dobrou.

Razer BlackWidow Chroma V2 zo sebou priniesla niekoľko zmien. Medzi tie podstatnejšie by sme mohli zaradiť zmenu podsvietenia, ktoré je teraz omnoho výraznejšie a takisto rozšírenú paletu mechanických spínačov priamo z dielne Razeru.

Ak ste už mali dočinenie s radom BlackWidow, tak vám nebude nový model pripadať neznámy. Po dizajnovej stránke sa stále jedná o kvalitnú a pevnú čiernu klávesnicu s mechanickými spínačmi.

Som používateľ, ktorý si nepotrpí na rôzne multimediálne klávesy, ale na druhej strane potrebuje aby mala klávesnica všetky klávesy podľa štandardu. Preto mi tento model padol ako uliaty a to po stránke rozloženia aj veľkosti kláves.

Pravdou ale ostáva, že u mnohých konkurenčných modelov nájdeme rad multimediálnych kláves navyše. Razer u tejto klávesnice ponúka iba päticu makro kláves na ľavej strane.

Netradične na úvod pochválim aj pribalenú podložku pre zápästie, ktorá sa k telu klávesnice pripája magneticky. U mnohých modelov ma podobné príslušenstvo obťažovalo a to najmä pre jeho divný tvar alebo tuhosť materiálu.

Som rád, že BlackWidow Chroma V2 má v tomto ohľade vysoko kvalitnú podložku. Poskytuje totiž kvalitnú oporu pre obe ruky, no súčasne nie je príliš „lepkavá“ a zápästia sa tak po nej príjemne kĺžu.

Komplikovanejšia situácia nastáva až pri vyššej teplote v miestnosti, kedy sa vám začnú potiť ruky a podložka sa zvlhčí. Napriek zhoršenému estetickému zážitku to ale jej funkčnosť vôbec neobmedzilo.

Inak nie je príslušenstvo ku klávesnici zvlášť bohaté. Za zmienku ale určite stojí prítomnosť USB portu a jack-u priamo na klávesnici.

Takto si môžete zapojiť slúchadlá a ďalšie zariadenie priamo do klávesnice. Škoda, že toto riešenie vytvorilo pomerne masívny a nerozpojiteľný kábel do počítača.

Klávesnicu si môžete kúpiť v troch variantoch, ktoré sa líšia typom osadených spínačov. Nami testovaný model bol vybavený klasickými zelenými spínačmi, ktoré pri stlačení vydávajú výrazný klik, aký je známy už z čias klávesníc IBM Type M.

Pre tých, ktorí už nepoznajú tieto legendárne klávesnice, by som ich prejav prirovnal k modrým spínačom od Cherry. V prípade, že vám výrazné klikanie kláves nevyhovuje, je k dispozícii verzia s oranžovými Razer spínačmi, ktoré sú tichšie, no tiež kladú pred detekciou kliku odpor.

Naopak v prípade, že hráte hry, kde sa doslova „uklikávate“ k smrti, tak je zaujímavou alternatívou verzia zo žltými spínačmi, ktorých stlačenie je hladké a bez klikania.

Ja som z historických dôvodov zvyknutý práve na hlasité a klikajúce klávesy, takže zelené spínače boli pre mňa ako uliate. Odpor kláves je dostatočný na to, aby som mohol pri hraní položiť prsty na klávesy.

Nie sú ale príliš tuhé a ich stlačenie je tak rýchle, aj keď nie sú stavané na rýchle repetitívne stláčania. Klávesnica dovoľuje stlačiť najmenej 10 kláves súčasne. N-key rollover sa teda nekoná, čo je v tejto cenovej kategórii určite škoda. Na druhej strane nepoznám mnoho hier, kde je nutné stlačiť viac ako 10 kláves súčasne.

Podsvietenie je plne konfigurovateľné a to vrátane jeho úplného vypnutia. V dnešnej dobe sa už stalo RGB podsvietenie samozrejmosťou vlajkových lodí jednotlivých výrobcov. V2-ka zmenila typ podsvietenia a to teraz presvitá aj medzi klávesmi, takže sa zdá ako keby celá podložka pod klávesmi svietila.

Klávesy sú ale stále nasvecované jednotlivo a pomocou softvéru Razer Synapse tak dokážete zmeniť farbu u každého klávesu jednotlivo. Na výber máte klasickú paletu 16,7 milióna farieb. K technickej stránke podsvietenia nie je moc čo vytknúť, aj keď sa mi pri zmenách farieb zdalo, že jednotlivé farebné diódy sú od seba príliš ďaleko a výsledné podsvietenie tak nie je dokonale rovnomerné.

K vizuálu dodám, že aj keď je rozhodne pôsobivý, tak mi trocha vadilo to obrovské množstvo svetla žiariaceho z klávesnice. Na jednej strane vidíte dokonale obrys každej klávesy, no na druhej strane sú tak pocitovo jednotlivé popisy kláves menej výrazné a pokiaľ ešte nemáte klávesnicu „v rukách“ tak budete v noci zdĺhavo hľadať ten správny kláves. Navyše napríklad funkčné popisy u F1-F12 kláves nie sú podsvietené, takže ich v tme neuvidíte.

Ovládacím softvérom je Razer Synapse. Okrem farebných zmien v ňom jednoducho nastavíte aj funkcie kláves, pričom funkciu dokážete priradiť každému klávesu a nie iba makro klávesom. Túto funkciu využijete najmä pri vytváraní profilov pre jednotlivé aplikácie.

Jednotlivým hrám tak môžete vytvoriť na mieru upravené klávesy. Softvér považujem za prehľadný a vhodný aj pre začiatočníkov. Podobne ako u iných výrobcov, aj Razer vykonáva úpravy všetkých svojich produktov cez jednu aplikáciu.

Oficiálna cena klávesnice je pritom 189,99 €.

Razer BlackWidow Chroma V2 je lepší a vybavenejší nástupca pôvodného modelu BlackWidow. Stále sa ale drží základných konceptov, ktoré robia dobrú klávesnicu dobrou. Mechanické spínače sú dobré, podsvietenie je nastaviteľné, ergonómia je výborná a celkový dizajn a vybavenosť často nadchnú a nikdy neurazia. Prevedenie podsvietenia je otázkou vkusu a niekto si môže sťažovať na absenciu N-key rollover, ale nepovažujem to za veľké chyby. Opäť ale podotknem že v tejto cenovej kategórii sa už chyby neodpúšťajú a celkový výber tak bude v mnohom závisieť aj od toho či preferujete práve Razer, alebo už od nich máte doma iné produkty.

Komentáre k článku