Panasonic RZ-S500W – také potláčanie hluku sme tu ešte nemali!

Panasonic v úvode roka predstavil trio nových a hlavne plne bezdrôtových slúchadiel, ktoré majú byť vybavené unikátnym potláčaním okolitého hluku. My sme vyskúšali tie najlepšie s logom Panasonic, v predaji budú totiž aj slúchadlá s logom Technics, ktoré majú byť ešte o čosi lepšie. Za svoju cenu ale RZ-S500W ponúkajú čo žiadne iné slúchadlá na trhu.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • výborný zvuk
  • unikátne potláčanie hluku
  • slušná výdrž
  • primeraná cena

Nevýhody

  • aplikácia v cudzom jazyku
  • nemožnosť vypnutia dotykového ovládania
  • chýba bezdrôtové nabíjanie
  • nemožnosť spárovanie s dvomi zariadeniami súčasne

Jednou vetou

Panasonic RZ-S500W sú pre mňa aktuálne jedny z najlepších plne bezdrôtových slúchadiel na trhu. Majú bohatú nádielku funkcií na čele s azda najlepším aktívnym potláčaním hluku, ponúkajú výborný zvuk a hlavne sú za pomerne priaznivú cenu. 

Hmotnosť jednotlivých slúchadiel je príjemných 6,5 gramu. Na tele sú v mriežke ukryté LED diódy, ktoré informujú o stave slúchadiel. Dockovacia krabička váži 41,5 gramu. Jej tvar je taký akurát. Keby bola ešte o trošku užšia, povedal by som, že dokonalý aj pre nosenie vo vrecku, no rozumiem tomu, že slúchadlá potrebujú priestor.

Do kolísky sa vkladajú trošku komplikovanejšie, výrez a magnety nie sú až tak prepracované a tak je nutné slúchadlá lepšie nasmerovať na svoje miesto, aby dosadli na nabíjacie konektory. Časom si ale zvyknete na otočenie slúchadiel pre rýchlejšie uskladnenie.

Dockovacia krabička sa nabíja pomocou USB-C portu, v balení je USB-C – USB-A kábel. K dokonalosti chýba ale aj možnosť bezdrôtového nabíjania.

Miniatúrna 85 mAh batéria dokáže slúchadlá udržiavať pri živote podľa výrobcu 6,5 hodiny, v praxi je to zhruba 6 hodín. Dockovacia krabička dokáže slúchadlá nabiť ešte 3x, má 800 mAh batériu, takže dokopy si viete užiť celodenné počúvanie, samozrejme, s prestávkami na nabíjanie. Funguje však aj rýchle nabíjanie – 15 minút nabíjania má dodať dostatok energie na 70 minút prehrávania hudby s ANC.

Plusom je určite odolnosť voči potu (IPX4), takže S500W je možné používať aj pri športovaní či počas leta. V balení je dokopy 5 sérií silikónových nadstavcov (XS, S, M, L a XL), takže ten správny si nájde určite každý, aby slúchadlá držali v uchu ako majú. Ich nasadzovanie nie je najjednoduchšie, mne sa osvedčilo zastrčenie a pootočenie, aby slúchadlá „sadli“ na svoje miesto. 

V tomto prípade mi ale vadí, že pri polohovaní slúchadlá reagujú na dotyk a prepínajú medzi režimami zvuku. Dotykové ovládanie pritom nejde vypnúť ani cez aplikáciu, ku ktorej sa ešte určite dostaneme. To je škoda.

Pre čo najlepšie spojenie s podporovaným zariadením sú slúchadlá vybavené samostatnými Bluetooth 5.0 modulmi s A2DP, AVRCP, HSP a HFP – v každom je jeden. Preto vedia fungovať aj po samom, ale aj spoločne a tváriť sa ako jeden headset. Navyše anténa pre Bluetooth je v čo najvzdialenejšej časti slúchadla, v mieste dotykovej vrstvy.

Snímač dotyku je zároveň anténou pre Bluetooth. Aj preto je signál bez najmenších problémom možné „chytiť“ aj vo väčšej vzdialenosti. Samozrejme, v zastavanom prostredí kancelárie či domácnosti je podstatne menej, no aj tak som nemal problém počúvať hudbu cez dve steny. 

Dotykové ovládanie má niekoľko možností – jeden dotyk zastavuje prehrávanie, dva krátke dotyky znižujú hlasitosť a tri krátke dotyky hlasitosť zas zvyšujú. 2-sekundovým dotykom sa zapína hlasový asistent. To platí pre ľavé slúchadlo. V prípade pravého slúchadla dva krátke dotyky pretočia skladbu dopredu, tri krátke dotyky pretočia skladbu vzad. Podržaním slúchadla 2 sekundy sa mení nastavenie ANC.

Technológia Dual Hybrid Noise Cancelling. Tá sa podľa výrobcu delí na dve zložky – Feedforward Noise Cancelling (FF-NC) and Feedback Noise Cancelling (FB-NC). Zároveň na odburávanie hluku Panasonic používa aj digitálne a analógové spracovanie zvuku. FF-NC eliminuje hluk z okolia generovaním opačného signálu do ucha, FB-NC zas sleduje prípadný hluk vo vnútri ucha a ten taktiež potláča, no už pomocou analógového spracovania signálu. V slúchadlách sú po tri mikrofóny, dva z nich snímajú vonkajšie okolie, tretí rieši „hluk“ vo vnútri ucha.

Inak povedané, o aktívne potláčanie hluku z okolia sa starajú dve rozdielne technológie, ktoré spojením do jedného celku dávajú používateľovi neuveriteľnú mieru potláčania hluku. V praxi je to napríklad i minimalizácia šumu, ktorý slúchadlá s ANC vytvárajú a je počuteľný hlavne v prestávkach a hudobných pauzách. V S500W je tento šum takmer nepostrehnuteľný.  

V slúchadlách sú osadené 8 mm meniče s neodýmiovými magnetmi. Ich zvuk je výborný. Nenašiel som v zásade nič konkrétne čo by mi prekážalo. V prípade hlbokých tónov máte pocit akoby ste mali na ušiach veľké slúchadlá. Kopáky sú krásne dunivé, hlasy vcelku čisté a vysoké tóny tak akurát. Slúchadlá S500W považujem za veľmi vyvážené na počúvanie širokého spektra hudby. Niektoré značky totiž cielia napríklad na mladšiu generáciu a slúchadlá bývajú „prebasované“.

Jedna chybička krásy ale predsa len nájde – pri maximálnej hlasitosti a so zapnutým režimom Bass Enhancer slúchadlá majú tendenciu v niektorých frekvenciách rezonovať až praskať. Na plno ale budete počúvať máločo.

Na telefonovanie využívajú slúchadlá S500W dva mikrofóny využívaním tzv. Beamforming technológie. Dve mikrofóny s technológiou vo vnútri dokážu lepšie zachytávať hlas a eliminovať ruchy v pozadí. Výsledkom je lepší zvuk „na druhej strane.

Dnes by to už neboli plne bezdrôtové slúchadlá súčasnosti ak by nemali vlastnú mobilnú aplikáciu. Panasonic S500W nie sú výnimkou. Cez appku Panasonic Audio Connect je možné, samozrejme, sledovať úroveň nabitia oboch slúchadiel, ale aj meniť nastavenie ich správania. To je síce možné zmeniť aj podržaním prsta na slúchadle, no ak máte v ruke mobil, je to jednoduchšie a hlavne precíznejšie.

Dotykom a podržaním prsta na slúchadle je totiž možné meniť zapnutie a vypnutie potláčania hluku či režim Ambient Sound pre schopnosť počúvať svoje okolie, no cez mobilnú aplikáciu je možné upravovať intenzitu oboch režimov v neuveriteľných 100 krokoch! To sme tu ešte veru nemali. 100 krokov využije asi málokto, my bežní spotrebitelia si kroky počítať určite nebudeme a nastavíme si intenzitu „od oka“. Možnosť úpravy intenzity potláčania či Ambient režimu kvitujem. V takom lietadle by som potláčanie určite zapol na plný plyn, v aute, MHD či kancelárii stačí aj polovičná hodnota. Či intenzita vplýva na výdrž batérie sa mi overiť nepodarilo.

Mimochodom, v Ambient režime s jeho maximálnou intenzitou dokážete počuť zvuky okolia, ktoré by ste inak nepočuli. Slúchadlá S500W sú tak zároveň aj načúvadlom.

V aplikácii je možné ešte predsa len čosi upraviť – režim zvuku (Sound Mode). V ňom sú dva prednastavené režimy – Bass Enhancer pre výborné zvýrazňovanie hlbokých tónov bez zbytočného prebasovania hudby a režim Clear Voice, ktorý sa hodí hlavne pri počúvaní podcastov či relácií.

Náročnejší si môžu zapnúť jednoduchý ekvalizér s päticou nastavení pre 100, 315, 1 000, 3 150 a 10 000 Hz frekvencie. Úpravu režimu zvuku je ale možné i vypnúť.

Aby som nezabudol, Panasonic S500W dokážu komunikovať s Amazon Alexa, ale aj hlasovými asistentkami vo vašom smartfóne. V nastaveniach aplikácie nájdete základné funkcie ako názov, jazyk (slovenčina či čeština chýbajú), informácie o slúchadlách, ale aj možnosti prepnutia módu pripojenia – prioritizácia kvality zvuku alebo konektivity. Čerešničkou je možnosť vyhľadania slúchadiel!

To je síce skryté v menu nastavení, no po pár klikoch viete na diaľku streamovať do slúchadiel zvuk, alebo skontrolovať ich poslednú GPS pozíciu. Tú slúchadlá čerpajú zo smartfónu, nemajú vlastný GPS čip. Pozitívom ale je, že ak si ich zabudnete napríklad v práci, nemusíte sa báť, že ste ich vy alebo niekto z domácnosti niekam zapotrošili doma. Emitovaný zvuk na diaľku je najskôr tichý, no postupne rastie a tak slúchadlá viete nájsť aj v pracovnom chaose na stole či zahrabané pod dekou na kresle.

Slúchadlá budú na trhu už o pár dní, koncom júna, v bielom a čiernom farebnom spracovaní. Cena pre náš trh je veľmi príjemných 179,99 €. To je o dosť menej ako svetoznáme Apple AirPods a podstatne menej ako si Apple pýta za štuple AirPods Pro s aktívnym potláčaním hluku.

Panasonic RZ-S500W sú pre mňa aktuálne jedny z najlepších plne bezdrôtových slúchadiel na trhu. Majú bohatú nádielku funkcií na čele s azda najlepším aktívnym potláčaním hluku, ponúkajú výborný zvuk a hlavne sú za pomerne priaznivú cenu.

Aj preto si slúchadlá Panasonic RZ-S500W zaslúžia od nás ocenenie.

ZDROJ | Panasonic

Komentáre k článku