Panasonic LUMIX DMC-GX80 – nenápadný, ale vynikajúci CSC foťák

Japonský Panasonic začiatkom apríla predstavil CSC fotoaparát, ktorý by som nazval sivou myškou. Na prvý pohľad obyčajný, nevýrazný a nenápadný CSC fotoaparát, ale je špičkovo vybaveným kúskom dokonca aj s Ultra HD videom.

Naše hodnotenie

96%
0 100

Výhody

  • výborné foto a video
  • 5-osová stabilizácia
  • Ultra HD video

Nevýhody

  • absencia NFC
  • chýba 3,5 mm audio
  • slabší setový objektív

Jednou vetou

LUMIX GX80 je pre mňa prekvapením roka. Ponúka bohatú výbavu, vynikajúce výsledky a malé telo. Nenápadnosť pritom nie je na škodu, hlavne pri fotení ľudí.

Panasonic LUMIX GX80 10

Má klasický tvar s prvkami retro, no ničím neprezrádza, že patrí medzi špičku. Nemá ani kopec koliesok či páčok pre manuálne nastavenia. Spracovanie je však výborné.

Za jediný nedostatok dizajnu je možné považovať malé gripy vpredu a vzadu. Držať GX80 v jednej ruke nie je problém, no ergonómia mohla byť aj prepracovanejšia.

Ovládacie prvky sú sústredené k pravej časti, palcom alebo ukazovákom je možné dočiahnuť na 99% z nich. V zadnej časti určite poteší horizontálne výklopný VGA dotykový displej. Škoda len, že ho nie je možné vyklopiť o 180° hlavne pre selfie maniakov alebo vlogerov.

Panasonic LUMIX GX80 28

Využiť ale môžete microHDMI port na pripojenie externého monitora. Vlogerom a tvorcom videa sa nebude páčiť ani absencia 3,5 mm audio portov.

Na druhej strane Panasonic stavil na microUSB port, ktorým je možné nabíjať aj batériu. To sa hodí, pretože má kapacitu len 1 025 mAh, čo nevydrží veľa, no práve vďaka microUSB portu ju môžete dobiť aj z externého zdroja.

Potešujúce je, že aj napriek malým rozmerom má GX80 elektronický hľadáčik s veľmi jemným rozlíšením. Nechýba ani malý zabudovaný blesk a koľajničky na príslušenstvo.

V neveľkom tele je už starý-známy 16 Mpx Live MOS snímač, ktorý ale Panasonic „ukrátil“ o low-pass filter. Je to prvý model výrobcu, ktorý tento filter nemá. A je to dobré.

Výsledné fotografie sú perfektné, až ma prekvapili. Rovnako je výborný 49-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu, ktorý je možné presnejšie ovládať cez nastavenia rovno na displeji.

Panasonic LUMIX GX80 36

Obrovským plusom je 5-osová stabilizácia, ktorú počuť a cítiť aj vo vypnutom stave. Stabilizácia plne funguje aj počas fotenia i natáčania videa.

https://www.youtube.com/watch?v=FnYmPcUXREI

Natáčať je možné aj v Ultra HD rozlíšení pri 100 Mbit/s. Full HD je samozrejmosťou, no poteší aj časozberné snímanie či tzv. fázová animácia, ktorá premení fotky na Full HD alebo Ultra HD video s rôznym snímkovaním.

Stačí sa trochu pohrať a máte videá, ako nikto iný. Ešte lepšie sú nastavenia, ktorých je taká hromada, že by ich popis funkcií a možností zabralo aj niekoľko strán.

Keďže GX80 nemá veľa tlačidiel a ovládačov, Panasonic si pomohol päticou Fn tlačidiel priamo na dotykovom displeji. Cez ten je možné zapnúť aj viacero ďalších funkcií.

Panasonic LUMIX GX80 22

Aj keď je novinka schopná snímať rýchlosťou 8 fps, niekedy to nemusí stačiť. Na extrémne rýchle scény sa tak hodí funkcia 4K Photo, ktorá sníma rýchlosťou 30 fps pri 8 Mpx.

Vybrať je však možné len jednu fotku. Zaujímavá je i funkcia Post Focus na dodatočné ostrenie po odfotení. S ňou sa môžete vyhrať do zbláznenia. Uložiť je pritom možné aj viacero inak zaostrených záberov.

Jediným drobným nedostatkom je fakt, že zábery sa ukladajú v 8 Mpx rozlíšení. Dôvodom je to, že GX80 vytvára krátke 2-sekundové videá v Ultra HD rozlíšení, v ktorých preostruje danú scénu.

Ospravedlňujem sa za absenciu ukážkových fotografií. V rámci čistenia disku od starších testovaných zariadení skončili v koši aj tie, ktoré ešte nemali.

Panasonic LUMIX GX80 13

LUMIX GX80 je pre mňa prekvapením roka. Ponúka bohatú výbavu, vynikajúce výsledky a malé telo. Nenápadnosť pritom nie je na škodu, hlavne pri fotení ľudí. Setový objektív 12-32 mm ale odporúčam vymeniť.

Za to všetko si vyslúžil aj ocenenie Tip redakcie TECHBOX v čísle TECHBOX 6/2016.

TECHBOX tip redakcie

ZdrojTECHBOX

Panasonic LUMIX DMC-GX80

Cena 649,00 €
Veľkosť
122 x 70,6 x 43,9 mm, 426 g (telo)
Displej
3“ TFT LCD, 720 x 480 px, dotykový, výklopný + 0,2” EVF, 1 200 x 768 px
Hardvér
16 Mpx Micro 4/3 Live MOS, ISO 100 – 25 600, Venus Engine IX procesor, 5-osová stabilizácia Dual I.S., 49-bodový AF DFD, Starlight AF, Post Focus, 8 fps snímanie, 1/4000 s. (1/16000 s. el.), JPEG/RAW, +/- 5 EV, iAuto, PASM+C, HDR, efekty (22), Ultra HD video (2160p, 24/25 fps, MP4, 100 Mbit/s), 4K Photo, Dolby Digital audio, fotenie počas videa, časozber, 9x Fn, microUSB, microHDMI, SDXC slot, Wi-Fi, Li-Ion 1 025 mAh/7,4 Wh
Cena
649,00 €

Komentáre k článku