Nové Audi Q3 – totálna štýlovka pre mladých

Druhá generácia Audi Q3 je výrazne modernejšia a štýlovejšia. Má na to, aby zaujala najnáročnejších zákazníkov bažiacich po kompaktnom SUV, tentokrát aj v prípade vnútorného priestoru.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • výrazný vzľad
  • displeje MMI Navigation Plus a MMI touch
  • USB-C porty pre pripojenie zariadení
  • vynikajúce audi Matrix LED svetlá
  • skvelé jazdné vlastnosti

Nevýhody

  • cena
  • viditeľné odtlačky prstov na hlavnom displeji
  • chýbajúce bezkľúčové otváranie v testovanej výbave
  • vyššia spotreba

Jednou vetou

V Audi Q3 dostanete veľa muziky, vrátane obrovského batožinového priestoru (530 litrov) a skvelých jazdných vlastností, no poriadne si priplatíte.

Nové Audi Q3 rozpoznáte od pôvodnej generácie ihneď. Je svalnatejšie, výraznejšie a ako inak, predná osemuholníková maska chladiča Singleframe je obrovská. Testovaná verzia s vonkajším aj interiérovým paketom S line je navyše ešte drsnejšia.

Celkovo Audi Q3 dospelo, no cieľovkou budú najmä mladí ľudia. Tých svojím vzhľadom dostane. Mne osobne sa páči aj zadná časť s pekne tvarovanými svetlami, vďaka čomu novinka pôsobí širšie.

Výkon 230 koní verzie 45 TFSI cítiť pri každom zošliapnutí plynového pedála, no odrazilo sa to na spotrebe aj celkovej cene novinky. Dlhodobý priemer sa zastavil na úrovni 9,9 l/100 km a cena, tá sa vyšplhala na 67 440 €! To je na túto kategóriu, aj keď za „full-ku“ až príliš, preto by som si Audi Q3 nakonfiguroval rozumnejšie.

Určite by som sa však nevzdal skvelých Audi Matrix LED svetiel. Tým nechýbajú dynamické smerovky a svietia neskutočne dobre, únavu počas jazdy v noci nepocítite. Takto sa majú robiť svetlá, mnohí výrobcovia by sa mali prísť do Audi priučiť.

Tiež ma potešil moderný a kvalitný interiér. Brúsená koža tiahnuca sa po celej šírke palubnej dosky pôsobí veľmi luxusne, navyše oranžové sfarbenie ladí s lakovaním karosérie. Celkovo ide o jeden z najvydarenejších a najmodernejšie riešených interiérov súčasnosti v segmente kompaktných SUV. Ostré hrany interiéru svedčia, rovnako podsvietenie palubnej dosky a výplne dverí či neprehliadnuteľný nápis QUATTRO pred spolujazdcom.

Interiéru dominuje dvojica veľkých displejov. Audi Virtual cockpit som si obľúbil ihneď najmä pre dokonale jemné rozlíšenie a peknú grafiku. Opäť nechýba možnosť zmenšiť rýchlomer a otáčkomer, pričom sa môžete pozerať na gigantickú mapu využívajúcu maximum z 12,3-palcového displeja.

Osobne som si tu však nechal najčastejšie zobraziť asistenčné systémy, kde som ocenil vydarený adaptívny asistent pre jazdu, ktorý vás drží v jazdných pruhoch a samozrejme dodržiava vzdialenosť od áut.

Poteší aj 10,1-palcový dotykový displej systému MMI Navigation plus s MMI touch. Opäť padnete na zadok z jemného rozlíšenia (1540×720), čistej grafiky a intuitívneho ovládania. Položky menu sú roztriedené intuitívne, vždy viete, kde čo hľadať. A to od nastavení automobilu, asistenčných systémov či spustenia multimédií alebo pripojení k sieti.

 

Ja si neviem vynachváliť aj vyhľadávanie v navigácii, kde stačí napísať pár prvých znakov cieľa (funguje tu rozpoznávanie písma) namiesto pracného zadávania mesta, ulice, čísla… Jednoducho ak ste niekedy zadávali adresu postupne, teraz stačí napísať Janka Kráľa 18 a navigácia pochopí, kam chcete ísť. Samozrejme vám dá na výber cieľ v rôznych mestách. Presnosť rozpoznania znakov je v tomto prípade mimoriadne dobre zvládnutá.

Škoda len, že pri danej cene som otváral auto bežným kľúčikom a tiež vás budú neustále hnevať odtlačky prstov na hlavnom displeji.

Príjemným prekvapením je naopak použitie USB-C portov či kvalitný audio systém Banq & Olufsen Premium sound System s 3D. Kvalitné audio si tak budete vychutnávať nielen vďaka výbornému odhlučneniu interiéru, ale i skutočne dobre podaným basom. Budem vás však chápať, ak zvuk audia absolútne stíšite a necháte sa unášať aj zvukom testovaného dvojlitrového štvorvalca.

Celkovo v Audi Q3 dostanete veľa muziky, vrátane obrovského batožinového priestoru (530 litrov) a skvelých jazdných vlastností. Poriadne si však priplatíte.

Komentáre k článku