Motorola Moto G5S Plus – Duálny fotoaparát pre fajnšmekrov

Úspešný rad smartfónov Moto G pokračuje vo svojej expanzii. Oba modely 5. generácie dostali nástupcov, no najvýraznejšie vylepšenia zaznamenala verzia Plus. S čím prichádza novinka špeciálnej edície Moto G5S Plus?

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • výborný duálny fotoaparát
  • vylepšenia s OS Android 7.1.1
  • pomer cena/výkon

Nevýhody

  • chýba notifikačná dióda
  • hybridný slot SIM/microSD kariet
  • vytŕčajúci fotoaparát

Jednou vetou

Motorola Moto G5S Plus posúva latku o kus vyššie najmä výborným duálnym fotoaparátom, ale aj vylepšeniami v systéme Android, pritom nezabúdajme na silnú batériu a Moto akcie, takže pomer cena/výkon zostáva bezkonkurenčný.

ZDROJ | Peter Frolo

Pri chytení nového Moto G5S Plus do ruky som ihneď zaregistroval prvú zo zmien oproti modelu Moto G5 Plus. Novinka je tenšia a preto sa aj lepšie drží v ruke. A to i napriek tomu, že je väčšia. Nárast dvojice hlavných rozmerov si vyžiadalo použitie väčšieho displeja.

Ten má uhlopriečku 5,5 palca a rozlíšenie Full HD (1 080 x 1 920 px). Vďaka použitej technológii IPS poskytuje verné podanie farieb, výbornú viditeľnosť pod veľkými uhlami a čo som obzvlášť ocenil aj veľmi dobrú čitateľnosť v exteriéri za slnečného dňa.

Celokovové unibody telo tohto smartfónu, pokryté vodoodpudivou nano vrstvou, ukrýva osvedčené hardvérové prvky z predchodcu a zároveň aj viaceré vylepšenia. Snapdragon 625 s 8-jadrovým, 2 GHz procesorom a grafikou Adreno 506 zostal zachovaný, čo smartfónu poskytuje dostatočný výkon pri všetkých činnostiach.

Na test som mal k dispozícii model s veľkou 4 GB pamäťou RAM, ktorá sa bude predávať na Slovensku. Ak by vám cca 24 GB používateľsky dostupnej vnútornej pamäte nestačilo, môžete ju doplniť microSD kartou do 128 GB.

Moto G5S Plus má operačný systém Android vo verzii Nougat 7.1.1. V kombinácii so spomenutým hardvérom to zabezpečuje vyšší pracovný výkon smartfónu. Test AnTuTu to preukázal udelením vyše 64 200 bodov. Počas testovania sa nevyskytli žiadne výpadky, systém pracoval veľmi svižne a plynulo.

Tak isto herný výkon je dostatočný na zvládnutie aj náročnejších hier. World of Tanks pri nastaveniach len o málo nižších ako maximum vykázal výborný frame-rate 60 fps. 3 000 mAh batéria mi pri zaťažení vydržala 5-6 hodín. Pri bežnom používaní aj dva dni. Výhodou je rozhodne rýchle TurboPower 15W nabíjanie. Z 19 % kapacity sa batéria za cca 28 minút nabila na 51 %.

Novinky verzie 7.1.1 systému Android v smartfónoch Moto vidieť na viacerých miestach. V prvom rade na Domovskej obrazovke, kde aplikácie poskytujú tzv. Rýchle skratky. O čo ide?

Ak prstom podržíte ikonu aplikácie, ktorá skratky podporuje, zobrazí sa pri nej vo forme „bublín“ rýchly prístup k niektorým funkciám danej aplikácie. Napríklad pri Kalendári sú to Nové pripomenutie a Nová udalosť. Pre lepšiu názornosť si všimnite jeden z nasledujúcich screenshotov s kolážou, zobrazujúcou Rýchle skratky Kalendára a Nastavení. Je to veľmi praktická vychytávka, uľahčujúca prácu s telefónom.

Ďalšie novinky sú v aplikácii Moto. V časti Moto obrazovka sa nachádza nová položka Nočná obrazovka. Tá v nočnom čase automaticky, alebo počas vami nastavených hodín, prepne displej do teplejších farebných tónov.

ZDROJ | Peter Frolo

Ako už viete, samotná funkcia Moto obrazovka poskytuje na zablokovanom displeji diskrétne zobrazenie upozornení, teda SMS správ, e-mailov a podobne bez rozsvietenia celého displeja. Teraz je však možné odpovedať na SMS aj priamo z Moto obrazovky bez odblokovania smartfónu.

Nechýbajú ani tradičné Moto akcie, kde čítačka odtlačkov prstov nahradí funkčné tlačidlá na displeji, potrasením ruky zapnete/vypnete zadnú LED-ku, či pootočením zápästia spustíte fotoaparát. Ak sa raz naučíte Moto akcie používať, nebudete sa ich chcieť vzdať, to mi verte.

Najvýraznejšiu zmenu v modeli Moto G5S Plus však zaznamenali fotoaparáty. Predný dostal 8 Mpx senzor, širokouhlú optiku s clonou f/2,0, ale aj LED blesk, ktorý môže počas expozície iba zablikať, alebo permanentne svietiť. Selfie nadšenci tak budú opäť o krok bližšie k dokonalejším fotografiám.

Fotografických fajnšmekrov zase poteší úplne nový zadný duálny fotoaparát. Výrobca pri ňom použil dva snímače s 13 Mpx rozlíšením. Jeden je farebný RGB, druhý monochromatický. Vzájomne tak umožňujú zachytávanie kvalitnejších fotografií a zber detailnejších informácií fotografovaných objektov alebo scén. To vám potom poskytne viaceré možnosti dodatočných úprav, ktorých nie je málo.

Počas fotografovania máte k dispozícii automatický režim rozpoznávajúci snímanú scénu i jej svetelnosť s bodom zaostrenia v strede. Dotykom na ľubovoľné miesto na displeji si viete zvoliť, na ktorý bod má fotoaparát zaostriť a pred zosnímaním môžete danú scénu stmaviť alebo zosvetliť.

Po ruke je aj Panoramatický a Profesionálny režim. V ňom môžete nastavovať zaostrenie, vyváženie bielej, ISO, expozíciu i čas uzávierky od 1/6000 po 1/4 sekundy. Škoda, že nie je dlhší. Čo sa týka videa, fotoaparát zvládne záznam Ultra HD pri 30 fps, alebo Full HD pri 60 fps.

Zlatým klincom nového duálneho fotoaparátu v smartfóne Moto G5S Plus je Hlboký obraz. Ide o novú funkciu, ktorá naplno ukáže schopnosti dvojice snímačov a optík. Pri fotografovaní v tomto režime nezabúdajte na to, že snímaný objekt nesmie byť od vás ďalej ako dva metre.

Predpokladám, že väčšina z vás to bude využívať pri fotení seba či svojich blízkych počas výletov. Ak sa chcete aj trochu zabaviť, môžete to tiež skúšať s inými objektami. Fantázii sa medze nekladú.

Takto vyhotovená snímka sa vo fotogalérii zobrazuje s ikonou Hlbokého obrazu. Na čo je to dobré? Totiž práve pri týchto fotografiách sa môžete zvlášť pohrať so zmenou zaostrenia, meniť farby obrazu a dokonca aj vymieňať pozadie.

Pred modifikáciou snímky si vyberte úpravu pomocou Editora kvality. Ten vám ponúkne spomenuté tri fičúrky. Na to, aby ste mohli variovať farby a vyberať si, ktoré miesta na obrázku budú čierno-biele, stačí použiť Selektívne ČB.

Na úpravu bodu zaostrenia využijete Selektívne zaostrenie. Dotykom vyberiete na obrázku bod, ktorý má zostať zaostrený a posuvníkom pod ním potom len meníte hĺbku rozostrenia zvyšného okolia. Je to naozaj jednoduché a môžete takto vytvoriť naozaj „profi“ fotografie s rozostreným pozadím. Hodí sa to napríklad pri fotografovaní portrétov alebo významných objektov, kde chcete aby vynikli voči okoliu.

Tretia možnosť úpravy fotografií s Hlbokým obrazom je asi najzábavnejšia. Jej príznačné pomenovanie Vymeniť pozadie prezrádza, čo s fotkou môžete robiť. Najskôr ale musíte označiť vrstvu na popredí, respektíve objekt, ktorý sa má na obrázku zachovať. Ten zostane vo výreze. Sám som bol prekvapený, ako kvalitne softvér objekt vyreže.

Pod ním sa zobrazia obrázky, použiteľné pre nové pozadie. Vybrať si môžete z vlastných fotografií, alebo iných uložených obrázkov v telefóne. Vložený objekt môžete ešte pred potvrdením úpravy posúvať po novom pozadí a nájsť mu tak čo najlepšie umiestnenie.

Predstavte si, že by ste niekomu z rodiny alebo kamarátov poslali vašu fotku spod Himalájí alebo z Havaja a pritom budete „vegetiť“ v obývačke. Jedno je však isté. S novou funkciou Hlboký obraz sa nielen schuti zabavíte, ale môžete vytvárať aj čiastočne umelecké obrázky. Pritom na Moto G5S Plus sa mi páčilo asi najviac práve to, že využitie potenciálu duálneho fotoaparátu je, vďaka jednoduchosti používania, obrovské.

Motorola Moto G5S Plus posúva latku o kus vyššie najmä výborným duálnym fotoaparátom, ale aj vylepšeniami v systéme Android. Nezabúdajme na silnú batériu a Moto akcie. Pomer cena/výkon tak zostáva bezkonkurenčný. Právom si preto vyslúžil ocenenie TIP ŠÉFREDAKTORA.

Pozrite si aj vzorové fotky, nasnímané smartfónom Motorola Moto G5S Plus:

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

Motorola Moto G5S Plus

Cena 319 €
Veľkosť
153,5 x 76,2 x 8 - 9,5 mm, 166 g
Displej
5,5” IPS, 1 080 x 1 920 px, 68 x 122 mm, 401 PPI
Fotoaparát
Dual, 13 Mpx RGB + 13 Mpx Monochrome, Depth editor, f/2,0, PDAF, Dual-tone LED, Profesionálny, Panoráma, HDR, Slow motion HD 120 fps, Ultra HD 30 fps, Full HD 60 fps, 8 Mpx web, f/2,0, LED, Profesionálny, Slow motion 800 x 600 px 120 fps, Full HD 30fps
Hardvér
Snapdragon 625, 8-jadrový (8x ARM Cortex A53), 2,0 GHz, Adreno 506, 3/4 GB RAM, 32 GB flash (24 GB), microSDXC do 128 GB, LTE Cat7, GPS, GLONASS, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11n Dual band, NFC, micro USB, OTG, 2x Nano SIM Hybrid slot, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 000 mAh, TurboPower 15W
Softvér
Android 7.1.1, FM rádio, Google apps, Moto akcie, Moto obrazovka, Nočná obrazovka
Cena
319 €

Komentáre k článku