Mario Golf: Super Rush je zábavný arkádový golf so známymi postavičkami

ZDROJ | Nintendo

Nintendo prináša novú verziu golfu s Mariom a ďalšími známymi postavičkami + mnohými netradičnými fintami.

Naše hodnotenie

80%
0 100

Výhody

  • poctivý golf s kvalitnou hrateľnosťou...
  • ...aj zábavné odbočky s bláznivými nápadmi
  • Speed Golf je rýchla, ale efektná hra
  • kopa postavičiek rôznych vlastnosti i váš avatar
  • Golf Adventure je dlhý užitočný tutoriál a veľa naučí
  • dizajn ihrísk je výborný a núka prekvapenia

Nevýhody

  • Battle Golf má len dva varianty jednej mapy
  • menej ihrísk ako u predchodcov

Jednou vetou

Zábavný golf, ktorý vám ponúkne poctivé zelené ihriská i bláznivé variácie so super postavičkami.

Športové hry sa dajú spracovať rozličným spôsobom. A golf je ďalší adept pre bohaté videohry: podobne ako tenis má relatívne dobre uchopiteľné pravidlá, dá sa hrať sólo aj v skupine a umožňuje autorom pridávať do hry rozličné prvky. Niektoré tímy preferujú vysokú mieru realistickej grafiky či pravidiel (najmä Tiger Woods).

Iné sa vydajú skôr arkádovým smerom a začnú vkladať do golfu aj nadnesené prvky alebo ohýbajú pravidlá. Je zrejmé, ktorým smerom sa vydáva Mario so svojimi kamošmi – klasický golf to nebude, zábava má prednosť – i keď veľa vecí zo športu prirodzene rešpektuje.

ZDROJ | Nintendo

V zásade máte dve možnosti ako sa do golfu dostať. Buď si prelúskate niekoľko hlavných módov alebo dáte prednosť Golf Adventure, čo je v skutočnosti kampaň pre jedného hráča a pomerne dobrý tutoriál, ktorý vás neučí iba základné pravidlá golfu (odpaly, údery, chipping, putting), ale aj arkádové prvky typu. Pokiaľ sem prídete hrať iba golf, treba sa nasmerovať do správneho módu a nájdete tu 6 ihrísk po 18 jamiek a rozmanité výzvy.

Beh medzi jamkami

Lenže táto videohra chce využiť svoj arkádový potenciál a pridáva do diania nečakané prvky, ktoré by profi hráči zrejme ofrflali na prvé počutie, ale sem sa celkom hodia. Prvým z nich je beh medzi jamkami. To, čo je na golfe pohoda a relax, sa tu mení na frenetické pobehovanie v časových limitoch. Vaša postava musí bežať k odpálenej loptičke v piesku, na greene či tráve, aby ju mohla znova odpáliť. Presun môže byť chôdza i beh – ale pri behu sa míňa stamina a tá sa dá doplniť srdiečkom alebo malým relaxom. Ale zbierať môžete aj mince či sa vyhýbať prekážkam. Najmä súperi majú tendenciu do vás narážať a znepríjemňovať sústredenie na hru. Inak je to golf ako taký – samotné odpaly rešpektujú typy palíc, rozmanité druhy úderov a falšov, aj blíženie sa k jamke či všetky povrchy. Akurát na beh sa treba sústrediť najmä vtedy, ak dostanete napríklad dve minúty na každý odpal.

Niektoré ihriská majú navyše ďalšie arkádové elementy. Napríklad prídete na jedno, kde sa prehnalo tornádo a zanechalo po sebe stále víry – ich výhoda však je, že vás dostanú na vyššie plošiny. Nie je totiž nič horšie ako keď odpálite loptičku správnym smerom na green, ale zistíte, že sa k nej neviete dostať a štveranie po pár skalách sa mení na frustrujúci zážitok, lebo padnete z nej častejšie ako zle nasmerovaná loptička. Mapovanie ihriska je esenciálne najmä pri módoch, kde môžete triafať jamky v ľubovoľnom poradí.

To je ďalšia z arkádových vlastností – niektoré ihriska majú jasne postavený dizajn: 9/18 jamiek, isté poradie, limity na par a idete od prvej. Inde (najmä v Golf Adventure či Battle móde) máte viaceré jamky a úlohou je trafiť sa napríklad do troch ľubovoľných alebo vymiesť všetkých šesť na greene – pritom poradie si môžete vyberať. V tom tkvie potom neskoršia taktika. Ktoré jamky sú výhodné pre vás a kde sa možno vytrápi súper?

Čo znamená golfové dobrodružstvo?

Keď hráte za sólo hráča, je ideálne navštíviť spomínaný mód Golf Adventure. Tu si vytvoríte postavu podľa Mii avatara, začnete na najnižšom leveli a prechádzate cez tréningy. Je to výborný mód, veľa sa naučíte, takže odporúčam ním začať. Dá vám tipy na odpal, učí vás aj finesy typu 7 palíc stačí, lebo vtedy sa rýchlejšie hýbete po ihrisku (hoci plný vak ich má 14) alebo opáčite arkádové elementy. Je to nový pocit, keď vás zrazu počas kvalitného odpalu zrámuje veľká železná guľa alebo vám zrazu odfúkne loptičku niekam do hlbokej trávy.

ZDROJ | Nintendo

Tieto malé tréningové seansy či malinké turnaje majú dobré mechanizmy. Napríklad vám nechajú voľnosť, ale aj výzvu typu treba trafiť tri jamky – a máte na to 20 úderov. Alebo na ploche je šesť jamiek a počet úderov je 30 a môžete si vybrať aj vlastné poradie (to som spočiatku netušil a na prvý raz sa vytrápil, lebo som krížil celé ihrisko zbytočne viac ráz a počet mi skrátka nevyšiel). Zaujímavé sú aj tréningy odpalov na čo najbližšiu vzdialenosť – okolo jamky sa vytvoria bodové zóny 7-10 a tréning od vás čaká 80 bodov za 9 odpalov. Nie je to jednoduché ako sa na pohľad zdá: keď si aritmeticky rátate body a údery, treba zväčša trafiť aspoň za 9…

Čím ste ďalej, tým väčšie bláznovstvá pre vás autori pripravujú. Okrem elementárnych nástrah (oheň, vietor a ľad) prídu neskôr aj nečakané bytosti, bossovia a Golf Adventure vrcholí ako v pravej hre veľkým finišom. Akurát budete prekvapení, že na turnajoch nenarazí váš Mii avatar na Mario, Donkey Konga či iné esá, sily si meriate s béčkovými borcami, ktorí si postupne zlepšujú hendikep alebo naberajú skúsenosti ako vy. Ten mód je však zábavný aj vďaka striedmej dĺžke – za 6-7 hodín ste na konci a ste pripravení na ďalšie chuťovky.

ZDROJ | Nintendo

Švihajte rukami v obývačke

Klasický golf je dobrý štandard, ktorý rešpektuje všetky klasické pravidlá. Akurát ho obohatí o VIP postavičky ako Mario a jeho družina, príslušnú grafiku z jeho svetov a trošku schopnosti pre hráčov. Práve na ňom sa dá najlepšie vyskúšať dvojaké ovládanie hry. Ak máte Switch Lite alebo budete hrať na cestách, čaká vás dobré ovládanie cez tlačidlá – ľavá strana určuje pohyby, pravá má tlačidlá pre voľbu úderu, palice či odpaľovanie. Ale Mario Golf sa dá hrať na Switch aj pohybom, keď si odpojíte Joy-Con, čaká vás poctivé ovládanie, kde si môžete vychutnať každý švih, smer a celkovo sa od čias arkádových Wii Sports pohybové ovládanie posunulo ďalej. Akurát vás môže limitovať v čase – po polhodinke je ruka už slušne natiahnutá, no tlačidlá vydržia.

Speed Golf je druhý mód, ktorý asi pobúri puristov, lebo ide v ňom najmä o rýchlosť. Samozrejme, aj tu treba odpáliť loptičky, ale rovnako cenný je aj čas behu po ihrisku za ďalším odpalom (a nie je golf o relaxe?). Hra tým získa vyššiu dynamiku, prepletajú sa vám súperi medzi nohami a pozor, aj odpal môže pridávať čas. Je to 30 sekúnd k limitu a existujú ešte dve možnosti ako sa Speed Golf hrá. Jeden je na čistý čas: ak ste dostatočne rýchli (a lepší ako súperi), aj presne triafate, máte šancu vyhrať. Ale je tu ešte jedna alternatíva, kedy sa hrá na body. Skrátka, po každej jamke sa určia najrýchlejšie časy a prideľujú 1 až 4 body (ak hráte štyria). A vtedy si musíte uvedomiť, že treba byť na popredných miestach stále, inak prídete o cenné body. Pri hre na čistý čas si môžete dovoliť aj na jednej trošku poľaviť (i keď neraz som už prehral len o 2-4 sekundy, ktoré som možno stratil zlou cestou), ale hra na body je prísnejšia. Speed Golf rozhodne nehrajte na začiatku, naučte sa Mariove pravidlá.

ZDROJ | Nintendo

Bitka o jamky

Napokon je tu Battle Golf, ktorý využíva pravidlá Speed Golfu, ale ešte pridáva súperenie o jamky. Funguje v arénach (môže byť technická alebo jednoduchá), ktoré majú po 9 jamiek. Vy ľubovoľne hráte na ktorékoľvek a vašou úlohou je čo najrýchlejšie dopraviť loptičku do troch z nich. Za každú získate vlajku – a kto už dobyje jamku, tomu patrí. To znamená, že keď vy a súper hráte o 3 jamky, sami si vyberáte buď najbližšie alebo tie najvhodnejšie a pálite loptičky rýchlo i efektne. No neraz sa môže stať, že chcete hrať na jamku, ktorú vám už vyfúkol súper. Terén je však náročný, často narazíte na prekážky a aj v tomto prípade rozhodujú doslova dve-tri sekundy vo finálnom súčte.

A napokon má nový Mario Golf ďalšie očakávané vlastnosti. Je tu 16 hrateľných postáv, na začiatku nemáte všetko odomknuté a treba si niektoré veci vybojovať. Postavy sú odlišné vo vlastnostiach – jedna má silnejší odpal, iná je rýchla a ideálna na beh či má dlhšiu výdrž a zákeráci majú prirodzene lepšie možnosti úderov či falšov. A nezabudnite ani na špecialitky postáv.

ZDROJ | Nintendo

Zatiaľ šesť svetov

V hre je zatiaľ 6 prostredí po 18 jamiek, pričom je úžasné vyberať si, či chcete hrať na tri (ak máte málo času), šesť, deväť alebo osemnásť alebo v akom počasí. A keďže je to arkádová hra, nie je tu šesť variácií na zelenú plochu, ale aj jazerný svet, púštny či Bowserov svet so šutrami a lávami. Pevne veríme, že Nintendo ešte pár svetov pridá, vďaka čomu sa k hre budeme vracať aj na jeseň.

Mario Golf: Super Rush je teda očakávané spracovanie arkádového golfu s kopou zábavy a dobrými módmi. Nie je to realistický titul a tomu je prispôsobená aj grafika či zvuky, ale na chvíľkové odreagovanie či dlhé golfové popoludnie rozhodne vyhovuje.

Distribútor: Nintendo
Cena: 55 EUR

 

Komentáre k článku