Lepšia.TV vs. SledovanieTV – súboj služieb na viacerých frontoch

ZDROJ | Pixabay

Na jar sme v našej redakcii porovnali set-top boxy Antik Nano 3 a Lepšia.TV slúžiace na sledovanie televízie cez internetové pripojenie. K víťazovi vtedajšieho testu sa teraz opäť vrátime, tentokrát však dáme hardvér bokom a službu Lepšia.TV postavíme do súboja proti službe SledovanieTV na ostatných podporovaných zariadeniach.

V teste budeme hodnotiť iba technickú a funkčnú stránku IPTV služieb, ponuku programov a cenu jednotlivých programových balíkov necháme tentokrát bokom. Cena a ponuka balíkov sa totiž môže dynamicky meniť, pričom aj preferencie pri výbere jednotlivých programov sú značne subjektívne.

Čo je to IPTV?

Na prijímanie televízneho signálu sme celé desaťročia používali klasické antény, ku ktorým sa tu a tam pridružili satelity a vedľajšie frekvenčné technológie. Vďaka rapídnemu posunu v oblasti rýchlosti prenosu dát cez internet však už dnes dokážeme prenášať internetom aj živé vysielanie obrazu a zvuku a to aj v rozlíšení Full HD, ku ktorému sa už dnes pridáva aj rozlíšenie 4K UHD.

ZDROJ | Philips

Zjednodušene teda IPTV môžeme charakterizovať ako televíziu šírenú cez internet, pričom na sledovanie takejto televízie môžete použiť počítač, smartfón, tablet, hernú konzolu alebo aj špeciálny set-top box. Tentokrát však dáme v súboji tieto set-top boxy bokom a pozrieme sa, ako fungujú služby SledovanieTV a Lepšia.TV na ostatných spomínaných platformách.

Podpora platforiem

Hneď prvým dôležitým aspektom pri výbere IPTV služby je otázka, či ju vôbec budete mať na čom pozerať. Základom je samozrejme web, k čomu sa už očakávane pridávajú aplikácie pre smartfóny, tablety a napokon aj smart televízory, prípadne aj multimediálne krabičky. Ako sú na tom naše služby?

V prípade sledovania cez počítač je to v podstate vyrovnané, obe služby sa spoliehajú na prehrávanie televízie cez webový prehliadač, podporované sú prakticky všetky moderné prehliadače a teda aj všetky operačné systémy.

ZDROJ | Victoria Heath

Pri mobilných platformách sú tu drobné rozdiely, SledovanieTV podporuje Android už od verzie 4.1, iOS od verzie 10.0 a pridáva k tomu aj podporu dnes už neaktívnej platformy Windows Phone. Lepšia.TV začína s podporou Androidu pri verzii 5.0 a iOS pri verzii 11.0. Tieto drobné rozdiely však veľmi nezavážia.

Pozrite siSúboj 6 rýchlych bezdrôtových Qi nabíjačiek

Rovnako sú na tom služby aj pri podpore platformy Android TV, kde majú svoje vlastné aplikácie. Pri obľúbenej krabičke Apple TV je to však už inak, kým SledovanieTV na tejto platforme vlastnú aplikáciu má, Lepšia.TV sa spolieha iba na to, že budete obraz a zvuk prenášať do telky zo smartfónu cez AirPlay.

Čo sa týka smart televízorov, tie s operačným systémom Android TV sú samozrejme zahrnuté v odstavci vyššie. Obe služby sa objavujú aj v ponuke aplikácií na televízoroch Samsung a LG vyrobených po roku 2016, rovnako ako na televízoroch Panasonic vyrobených po roku 2017.

SledovanieTV aj Lepšia.TV majú tie hlavné platformy pokryté rovnomerne, až na krabičku Apple TV. Keďže Lepšia.TV svoju aplikáciu na iOS má, absencii aplikácie pre Apple TV sa musíme čudovať. Bohužiaľ je to však nateraz dôvod, prečo má SledovanieTV na konte svoj prvý bod.

Lepšia.TV 0:1 SledovanieTV

Archív

Svetu vládne obsah na vyžiadanie (tzv. on-demand), preto je kľúčové, či sa k vášmu obľúbenému programu dostanete aj spätne a ak áno, po akú dobu. Tentokrát nemáme na mysli nahrávanie programu, ktoré by ste si vopred nastavili, ale priamo možnosť sledovania už odvysielaného obsahu.

Hoci funkciou archívu disponujú obe služby, víťaz je v tejto kategórii jasný. Kým SledovanieTV poskytuje archív na svoj program po dobu 7 dní, pri službe Lepšia.TV je to až 30 dní.

Lepšia.TV 1:1 SledovanieTV

Webový prehrávač

Boj o ovládač vo väčšine domácností je zrejme cez tieto upršané pandemické dni ešte častejší, ako zvyčajne. Nami testované IPTV služby však našťastie fungujú aj v aj v internetových prehliadačoch a tak si obľúbený program môžete cez ne pustiť aj na počítači alebo notebooku.

Webový prehrávač služby Lepšia.TV je prakticky identický s používateľským prostredím originálneho set-top boxu, ako aj s aplikáciami na všetkých ostatných platformách. Ak teda službu budete používať naprieč platformami, nebudete si musieť nikdy zvykať na nový vzhľad a ovládanie prehrávača.

Prehrávač služby Lepšia.TV funguje na počítači spoľahlivo a svižne aj napriek tomu, že je plný obrázkov a grafických prvkov. Ponuka programov na webovom portáli slúži prakticky aj ako TV program, v ktorom sa môžete pohybovať aj do minulosti a spúšťať tak prehrávanie aj z archívu, alebo budúcnosti a na ľubovoľný program si nastaviť nahrávanie.

V prípade seriálov a TV relácií si dokonca môžete nechať nahrávanie pravidelne opakovať na všetky časti. V nastaveniach prehrávača nájdeme klasickú zostavu – zobrazovanie titulkov, pomer strán obrazu a kvalitu obrazu s výberom medzi štandardnou a vysokou kvalitou.

Webový prehrávač služby SledovanieTV je oproti konkurencii výrazne jednoduchší, čo oceníte najmä pri jeho prvej návšteve. Vďaka používateľskému prostrediu vzdialene podobnému platforme YouTube či inej videoslužbe budete presne vedieť, kde-čo hľadať.

Aj keď je prostredie tejto služby na webe jednoduchšie, prakticky ponúka rovnaké funkcie, ako Lepšia.TV. To platí aj pre prehrávanie z archívu a nastavenie nahrávania individuálne aj pre celé série.

Vybrať v tejto kategórii víťaza nie je jednoduché, webové prehrávače oboch služieb spĺňajú svoj účel a fungujú spoľahlivo. Obrazovkám počítačov je však nepochybne lepšie prispôsobená služba SledovanieTV, ktorej v tejto kategórii prospieva fakt, že svoje prostredie nemá rovnaké naprieč všetkými platformami.

Lepšia.TV 1:2 SledovanieTV

Aplikácia pre Android

V tomto prípade jednota používateľského prostredia naprieč platformami IPTV službe Lepšia.TV vychádza. To, čo uvidíte na obrazovke televízora, uvidíte aj na obrazovke vášho smartfónu alebo tabletu, akurát v menšom. Je pravdou, že niektoré používateľské prvky sú aj na väčších smartfónoch pomerne malé, no vďaka veľkým medzerám medzi nimi to nie je až taký problém. Aplikácia vyzerá a funguje na platforme Android vcelku dobre.

SledovanieTV si v tomto prípade zvolilo opäť úplne nové zobrazenie, kvôli čomu si pri striedaní platforiem budete musieť opäť zvykať na úplne nové ovládanie, nové rozmiestnenie prvkov a celkovo iné správanie aplikácie. Osobne mi príde celý dizajn Android aplikácie tejto služby zastaraný a mierne chaotický. Niektoré prvky sú ukryté v bočnom menu, k iným máte prístup priamo z hlavnej obrazovky, k mnohým sa zas popri sledovaní vysielania nedostanete.

V tejto kategórii teda vyhráva Lepšia.TV, ktorá stavila na istotu a v tomto prípade sa jej to vypláca.

Lepšia.TV 2:2 SledovanieTV

Aplikácia pre iOS

Iná platforma, rovnaké prostredie. To, čo platí pre Android, platí v prípade služby Lepšia.TV aj pre operačný systém iOS. Jediným rozdielom medzi týmito platformami je azda iba výmena vysielania obrazu zo smartfónu na inú obrazovku cez Chromecast za platformu Apple AirPlay.

SledovanieTV začalo pri budovaní aplikácie pre ďalšiu platformu opäť od základov. Aplikácia pre iOS tak odpovedá dizajnovému jazyku tejto platformy a pre dlhodobých používateľov zariadení od Apple bude pôsobiť od prvého momentu intuitívne aj napriek tomu, že na ostatných platformách vyzerá inak. Bonusom tejto aplikácie je podpora oboch prenosových platforiem, AirPlay aj Chromecast.

Obe aplikácie fungujú na operačnom systéme iOS dobre, no víťaz v každej kategórii však môže byť iba jeden. Tentokrát je ním služba SledovanieTV vďaka jej používateľskému prostrediu, ktoré pripomína natívne aplikácie od Apple. Napokon, ako jedna z prvých podporuje aj sledovanie televízie v režime okna v okne.

Lepšia.TV 2:3 SledovanieTV

Android TV

Ako už asi tušíte, kým pri službe Lepšia.TV nás žiadne prekvapenie nečaká, pri službe SledovanieTV tu máme opäť úplne iné používateľské prostredie a iné ovládanie. Tentokrát hrá rozdielna taktika dvoch porovnávaných služieb v prospech tej druhej, nielen kvôli jednoduchosti ovládania.

Aplikácie sme sa totiž pre menšie spestrenie testu rozhodli vyskúšať na pomerne lacnom a teda skutočne málo výkonnom smart televízore s operačným systémom Android TV. Víťaza tejto kategórie tak neovplyvňuje len samotné používateľské prostredie, ale aj optimalizácia aplikácie.

Pozrite siPhilips 50PUS8505/12 – Keď je séria Performance ešte lepšia!

Graficky náročné prostredie v tejto kategórii službe Lepšia.TV rozhodne nehrá do karát. Kým na smartfóne alebo počítači je zapnutie konkrétneho kanála či programu z archívu otázkou niekoľkých „klepnutí“, s diaľkovým ovládačom to už tak rýchlo nejde. Aj obyčajné zapnutie konkrétneho kanála si vyžaduje priveľa krokov a táto činnosť sa môže najmä na slabších zariadeniach pri 2-3 sekundovej odozve ovládania rýchlo zmeniť na skúšku trpezlivosti.

SledovanieTV oproti tomu vsádza opäť na jednoduché, vzdušné a prehľadné prostredie, ktoré však v sebe aj napriek týmto vlastnostiam ukrýva všetky funkcie, ktoré môžete pri sledovaní telky potrebovať. Aplikácia sa tak ovláda pomerne príjemne aj na slabšom hardvéri. Odhliadnuc od optimalizácie má aplikácia určite navrch aj v intuitívnosti ovládania pre technicky menej zdatných divákov.

Lepšia.TV 2:4 SledovanieTV

Najvyššia a najnižšia kvalita obrazu

Lepšia.TV deklaruje pri svojej programovej ponuke kombináciu rozlíšení HD a Full HD. SledovanieTV naproti tomu hovorí rovno iba o Full HD rozlíšení, pravdou však je, že mnoho televíznych kanálov v tomto rozlíšení stále nevysiela. V praxi tak obe služby v základe kombinujú HD/Full HD kvalitu obrazu.

SledovanieTV má však našliapnuté už aj k riadnej podpore 4K Ultra HD rozlíšenia. Prečo našliapnuté? Pretože v tomto rozlíšení zatiaľ nevysiela žiadna „mainstreamová“ televízia. SledovanieTV ponúka v 4K UHD rozlíšení kanály Extasy a NASA HD. K tejto dvojici sa má budúci rok pridať filmový kanál Filmbox.

Čo naopak v prípade, ak si službu vyberáte nie na základe najvyššej, ale najnižšej možnej kvality? Pri pomalšom internetovom pripojení je otázka, či vám bude internet na sledovanie televízie cez internet stačiť, určite na mieste. V tomto prípade obe služby sľubujú možnosť bezproblémového sledovania vysielania v štandardnej kvalite už pri rýchlosti sťahovania na úrovni 1,2 Mb/s.

Pozrite siVyskúšali sme maličký projektor a 4K Ultra HD TV od Xiaomi a ostali sme nadšení

Z pohľadu programovej ponuky zatiaľ podpora 4K Ultra HD rozlíšenia nie je pre divákov skutočným benefitom. Službe SledovanieTV však treba technickú podporu tohto rozlíšenia určite kvitovať. Toto rozlíšenie začína byť aj v segmente cenovo dostupných televízií štandardom a tak je fajn, že táto IPTV služba je na nástup tohto vysielania pripravená. Keďže Lepšia.TV zatiaľ 4K Ultra HD rozlíšenie nepodporuje a na opačnom póle kvality obrazu sú na tom služby rovnako, bod získava opäť SledovanieTV.

Lepšia.TV 2:5 SledovanieTV

Sledovanie pre celú rodinu?

Niekto si predpláca IPTV službu iba sám pre seba, niekto plánuje týmto predplatným pokryť potreby celej rodiny. Ako sú na tom nami testované služby s prípravou na používanie viacerými členmi domácnosti? Odpoveď je o čosi komplikovanejšia, než by sa mohlo zdať.

V rámci služby Lepšia.TV je možné sledovať cez jeden účet televíziu iba na jednom zariadení súčasne. Toto obmedzenie je možné obísť za poplatok 3,69 € mesačne. Služba je okrem toho pripravená na viacerých divákov aj možnosťou vytvorenia viacerých používateľských profilov s vlastnými nahrávkami, históriou sledovania či poradím staníc. Vlastný profil môžu mať aj deti, ktoré sa tak nedostanú k vybraným programom pre dospelých.

SledovanieTV oproti konkurencii používateľské profily neponúka. V prípade sledovania televízie na viacerých zariadeniach je však služba benevolentnejšia. Počet zariadení neobmedzuje na počet aktívnych, ale počet synchronizovaných zariadení k jednému účtu. Na jeden účet tak môžete mať napríklad naviazané dva smart televízory a dve zariadenia Apple TV.

Aj keď v ponuke služby SledovanieTV chýba tvorba používateľských účtov, absencia príplatkov za sledovanie na viacerých zariadeniach v rámci jedného účtu nad týmto nedostatkom pravdepodobne u väčšiny zákazníkov preváži. Ďalší bod pre SledovanieTV.

Lepšia.TV 2:6 SledovanieTV

 

Víťazom nášho súboja je teda jednoznačne služba SledovanieTV.

Nie každá kategória z nášho súboja však musí byť rovnako dôležitá aj pre vás a tak si po prečítaní textu pokojne rozdelte body po svojom. Napokon, ak nad výberom služby stále váhate, obe služby si môžete vyskúšať s tým, že prvý mesiac vás v prípade oboch bude stáť iba 0,10 €.

Komentáre k článku