Lenovo Yoga Book C930 zaujme nápadom, no odradí cenou

Môj prvý kontakt s tabletom spájajúcim klasický a E-Ink displej prišiel až s druhou generáciou. Je to tak dobre, pretože nápad sa mi páči. Nechcel by som zažiť prvú generáciu, od ktorej podľa iných recenzentov spravil tento Yoga Book poriadny skok vpred. 

Naše hodnotenie

76%
0 100

Výhody

  • 2x USB-C
  • pribalený stylus
  • elegantné dizajnové vyhotovenie

Nevýhody

  • šialene vysoká cena
  • pri zatvorení nie vždy dolieha
  • E-Ink displej niekedy dlhšie rozmýšľa

Jednou vetou

Lenovo Yoga Book C930 kombinuje klasický a E-Ink displej. Ponúka zaujímavé možnosti pre prácu, zároveň by však potreboval vychytať zopár drobností. Samostatnou kapitolou je vysoká cena.

Lenovo si na dizajne Yoga Book C930 dalo záležať. Elegantný, malý a najmä ľahký hybrid sa hodí ako študentovi, tak na biznis stretnutia toho najvyššieho manažmentu. Kovové telo pôsobí prémiovo. Zaujímavým prvkom je pánt z troch valčekov, ktorý si pri prvom kontakte budete dlhšie prezerať. Funkčné riešenie je totiž aj vizuálne zaujímavým prvkom. Zároveň sa nemusíte báť, že by znižoval komfort pri držaní.

Musím mu však vytknúť drobnosť. Občas sa stane, že po zatvorení C930 sa displeje nespoja a Yoga Book zostane pootvorený. Je tu síce magnet, ktorý má držať displeje spojené, no musíte naozaj dôsledne obe časti spojiť, aby sa neoddelili. Neviem však posúdiť, či je to slabým magnetom, alebo dlhodobým používaním. Na test som dostal nie úplne nový kus. Pánt naviac trošku hrká. 

K dispozícii sú dva USB-C porty. Na pravej strane nájdete tiež ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania. Úprimne, tieto tlačidlá Lenovo úplne nezvládlo. Pri manipulácii som ich stále nechcene stláčal a uspával zariadenie. Na ľavej strane je slot na microSD kartu s možnosťou rozšírenia pamäte do 512 GB, ktorý sa otvára tradične spinkou.

Pri portoch si z každej strany všimnete reproduktory. Tie ponúkajú Dolby Atmos a hrajú dobre a hlasno. K bežnej práci sa perfektne hodia na počúvanie rádia alebo streamovacích služieb. Samozrejme, kvalita je adekvátna reproduktorom umiestneným v tak tenkom tele prístroja. V najtenšom miest je to len 8,8 milimetra. Aj po dlhom počúvaní hudby nebudete v otrávení z nekvalitného zvuku. Na hovorené slovo sú reproduktory super, ako kvalitou, tak hlasitosťou. Ak by ste niečo prepisovali, povedzme rozhovor, nemusíte hľadať slúchadlá.

Priznám sa, že s prvou generáciou Yoga Booku, ktorý mal E-Ink displej miesto klávesnice, som nemal tú česť. Teda pri tomto modeli, C930, je to premiéra. Ak ste na tom podobne, tak vedzte, že v Lenove zobrali 10,8-palcový tablet, rovnako veľkú čítačku kníh, spojili ich pántom a naučili komunikovať. Je to zaujímavý nápad, svoju cieľovú skupinu používateľov určite má.

Povrch E-Inku s rozlíšením 1 080 p je až prekvapivo hladký, no nie až tak ako hlavný displej. Zobrazovanie je na ňom príjemne jemné. Využívať ho budete na čítanie, no primárnou funkciou je klávesnica. Reaguje rýchlo, graficky je veľmi pekne spracovaná a má vibračnú odozvu po stlačení klávesy.

Pozrite siPrichádzajú cenovo dostupné notebooky Lenovo IdeaPad S340 a S540

E-Ink displej tiež slúži ako poznámkový blok, či skicár, pre pribalený stylus. Lenovo zapracovalo softvér MyScript. Displej na stylus reaguje pohotovo a pomerne presne. Okrem poznámok, či kreslenia, tiež viete vypĺňať PDF dokumenty, orezávať fotografie a robiť ďalšie úlohy, ktoré urýchlia vašu prácu. Treba však spomenúť, že z času na čas si všimnete, ako sa E-Ink display zamyslí. Prejavuje sa to tým, že keď niečo napíšete, či nakreslíte, chívľu vidíte akúsi nedokonalú stopu po styluse, ktorá sa po chvíľke „vyretušuje“.

Tiež budete musieť byť trpezliví pri prepínaní medzi klávesnicou, skicárom a prieskumníkom. E-Ink displeju trvá, kým zmení požadovaný režim. 

Pozrite siOplatilo sa čakať! Samsung Galaxy S10+

Na pravej hornej strane nad E-Ink displejom je nenápadná čítačka odtlačkov prstov. Premyslene umiestnená. Aby pohotovo a rýchlo reagovala, budete ju musieť pravidelne čistiť. O to viac, ak sa vám potia ruky.

Pribalený stylus je pre mňa vyššia stredná trieda. Pohodlne sa drží, má šikovné ovládanie. A je pekný. Žiadalo by sa mi však premyslieť jeho odkladanie. Keďže som ho nemal s C930 ako spojiť, večne som ho zabúdal doma. Riešením by mohol byť napríklad obal. Pero energiu čerpá z AAA batérie, ktorá je v balení. Ako dlho vydrží, samozrejme, záleží od používania. Mne sa batériu za cca 3 týždne vybiť nepodarilo. Tomuto riešeniu vzásade nie je čo vytknúť, no na základe subjektívnych pocitov a akej si inštinktívnej (ne)dôvery, by som sa radšej uchýlil k riešeniu, ktoré ponúka Apple. Nie je to dokonalé riešenie, ale pre mňa osobne je pohodlnejšie.

Hlavný displej má rozlíšenie 2 560 x 1 600 pixlov a jas na úrovni 400 nitov. Úprimne, tabuľková hodnota síce sľubuje dobrú svietivosť, no aj tak som mal pocit, že je displej akýsi tmavší. Na druhej strane z kontrastu a farieb som zostal nadšený. Zobrazovanie farieb je trochu chladnejšie, no aj tak pre mňa vysoko nad očakávania. 

V testovanom Lenovo Yoga Book C930 som mal Intel Core i5, RAM 4 GB, SSD disk o veľkosti 256 GB, Intel HD Graphics 615, batériu s kapacitou 4 650 mAh, ktorá vydržala cca 8,5 hodiny na jedno nabitie, pri bežnej kancelárskej práci občasne prerušenej sledovaním videí na YouTube.

Celkový dojem z výkonu? Porovnanie s predošlým modelom hovoria o výkonnostnom skoku vpred a zároveň vraj ide o najvýkonnejší Yoga Book, ktorý Lenovo ponúklo. Môj postreh je taký, že vzhľadom na veľkosť a typ zariadenia ma na ňom ani len nenapadlo hrať hry alebo strihať video. Pre mňa je konštrukciou a najmä veľkosťou Yoga Book C930 inteligentný zápisník s bohatými kancelárskymi funkciami. A áno, zvládne aj úpravu fotografií. Zhrnutie možno neznie práve lichotivo, no ak sa pozeráme na hybrid z takéhoto pohľadu, výkonnostne spĺní všetky očakávania a bude spoľahlivým pomocníkom. 

Cenu zariadenia som si v nay.sk pozrel až na konci testovania. A úprimne dobre som spravil. Lenovo Yoga Book C930 stojí 1 379 €. Ako som vyššie spomínal, pri všetkej úcte k zariadeniu a technickej špecifikácii, je to primárne kancelárska sekundárna alebo cestovná pomôcka, ktorá síce má tabuľkovo potenciál výkonu, no stále je tu 10,8-palcový displej. Na ňom by bola náročnejšia práca jednoducho utrpením. A ak zoberieme v úvahu, že iPad Pro s 10,5-palcovým displejom stojí 799 € a za cenu 1 269 € kúpim 12,9-palcový iPad Pro vo veľmi podobnej konfigurácii, samozrejme plus 135 € za Apple Pencil 2, tak C930 akosi pre mňa absolútne stráca zmysle. Lenovo si v tomto prípade s cenou naozaj uletelo.

Lenovo Yoga Book C930 má dobrý nápad, príjemný vzhľad a je to funkčná užitočná doplnková pomôcka. Zopár múch tu je, no tie sú prehliadnuteľné. Poteší pribalený stylus, výdrž batérie a E-Ink displej sa dá využiť na viacero spôsobov. Ako klávesnica reaguje dobre. V protiváhe je tu však cena, ktorá C930 stavia do úplne iného svetla. Pri takejto investícii už budete chybičky, aj keď len krásy, vnímať oveľa citlivejšie. Možno až tak, že vás záujem utečie niekam inde. 

Lenovo Yoga Book C930 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku