Lenovo ThinkPad X1 Yoga – konvertibilný notebook pre profesionálov

Majú vôbec konvertibilné notebooky miesto v biznis sfére? Mnohí z vás si pomyslia, že ide skôr o imidžovú záležitosť spotrebiteľského priemyslu, no spoločnosť Lenovo ukázala, že spojením Ultrabooku a tabletu sa dá vytvoriť niečo, čo je možné použiť aj na profesionálne účely.

Naše hodnotenie

90%
0 100

Výhody

  • konštrukčné spracovanie
  • vysoký výkon
  • aktívne dotykové pero

Nevýhody

  • absencia USB-C
  • slabý jas displeja na slnku
  • priemerná výdrž batérie

Jednou vetou

Konvertibilný notebook v profesionálnej sfére, ktorý má svoje opodstatnenie.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 11Nový ThinkPad X1 Yoga je veľmi podobný testovanému ThinkPadu X1 Carbon 2016, o ktorom ste si mohli prečítať v predošlej recenzii. Aj napriek tomu má však táto novinka niekoľko zaujímavostí.

RecenziaLenovo Thinkpad X1 Carbon 2016 – Ultrabook pre biznis

Najväčšou pridanou hodnotou voči iným ThinkPadom bude práve otočný displej. Tu vsadil výrobca na klasiku a prináša dvojicu oceľových kĺbov, ktoré pôsobia masívne a nenarúšajú dizajn modelového radu.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 26Použitý 14“ dotykový displej má rozlíšenie 2 560 x 1 440 pixlov. Jeho povrch môže byť pre niekoho netradične lesklý, ale to by samo o sebe nebol problém. Nízky jas však spôsobuje na priamom slnečnom svetle zníženú čitateľnosť.

NaživoLenovo ThinkPad X1 Yoga v redakcii

Yogu tak budete využívať najmä vo vnútri, tam sa vám ale odvďačí presným a jasným podaním farieb, ktoré môže byť dostačujúce aj ako sekundárny displej pre grafikov na cestách. Práve do grafickej sféry zapadá aj použitie aktívneho pera Wacom, ktoré využíva novú technológiu Wacom AES (Active Electrostatic Solution).

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 25Do ruky tak dostanete „aktívne“ pero a píšete po „pasívnom“ displeji. Táto technológia je odlišná od staršej EMR technológie, kde aktívnym prvkom bol displej a bolo v podstate jedno, čím po ňom píšete. Z predchádzajúcej definície je jasné, že pero musí mať zdroj energie.

Pozrite siLenovo ThinkPad X1 Tablet – prepracovaná skladačka naživo

Lenovo sa s týmto problémom vysporiadalo šikovne, keď vytvorilo vlastné pero šité na mieru a zabudovalo do neho malý akumulátor a nabíjacie konektory. Odpadá tak potreba výmeny batérie, pero je navyše malé, a tak ho zasuniete do Ultrabooku.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 27Návrat zaznamenáva aj klávesnica, ktorá sa „skrýva“ otočením displeja. V skutočnosti sa opäť iba vysunie plastový diel medzi jednotlivými klávesmi tak, aby ich nebolo možné omylom stlačiť a zvýšil sa tak komfort pri tabletovom móde.

Klávesnica má veľmi podobný zdvih a vlastnosti, ako u ThinkPadu X1 Carbon a podľa môjho názoru ide o jednu z najlepších klávesníc súčasnosti. Takisto touchpad je veľký a presný. Pre zástancov Trackpointu je k dispozícii aj tento typ ovládania.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 48Konektivita zostáva aj v tomto prípade na špičkovej úrovni, a to vrátane podpory WiGig zariadení. Nami testovaný model prišiel s integrovaným LTE modulom, vďaka čomu môžete mať internetové pripojenie naozaj takmer na každom mieste.

Ani v tomto prípade sa v Ultrabooku nestretnete s USB-C konektorom, zato trojica USB 3.0 poteší mnohých. Je už takmer samozrejmé, že u ThinkPadov zaznamenávam kultivovaný chod aj počas záťaže. Pri nej sa síce notebook značne ohreje, no stále je možné pohodlne ho používať aj na kolenách.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 49Trochu ma zamrzela výdrž integrovanej batérie, ktorá dosahovala pri bežnom používaní iba okolo 7 hodín. Nabíja sa však veľmi rýchlo.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga 33

ThinkPad X1 Yoga posúva hranice X1-ky do dotykovej sféry a bude určite dobrým spoločníkom pre tých, ktorí túto vlastnosť ocenia. Pozitívom je aj prítomnosť väčšiny dobrých vlastností súčasného X1 Carbon.

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Yoga zskal od našej redakcie ocenenie TIP REDAKCIE.
TECHBOX tip redakcie

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 6/2016.

Lenovo ThinkPad X1 Yoga

Cena 2 129,00 €
Veľkosť
333 x 229 x 16,8 mm, 1 375 g
Displej
14” lesklý dotykový LED IPS, 2 560 x 1 440 px, 210 PPI, 300 cd/m2
Fotoaparát
1,3 Mpx webkamera
Hardvér
Intel Core i7-6500U (4 MB Smart Cache 2,5 GHz), Intel HD Graphics 520, 8 GB 1 866 MHz LPDDR3 RAM, 256 GB SSD, 3x USB 3.0, microSDXC čítačka, HDMI, Mini DisplayPort, 3,5 mm audio, Onelink+, Wi-Fi ac, BT 4.1, HSPA/LTE, stereo repro, čítačka odtlačkov prstov, 52 Wh integrovaná batéria, ThinkPad Pen Pro
Softvér
OS Windows 10 Pro, ThinkVantage Tools, PC Experience, Companion, PowerEngage, Wacom Pen
Cena
2 129,00 €

Komentáre k článku