Lenovo Moto E4 Plus – kovový obor so silnou batériou s výdržou aj tri dni

Lenovo pred letom prinieslo na náš trh dvojicu modelov Moto E4 a E4 Plus, zaradených do nižšej strednej triedy, ktoré sa snažia upútať slušnou výbavou a ešte lepšou cenou. Skúške ohňom sme podrobili väčší z nich s mamuťou 5 000 mAh batériou.

Naše hodnotenie

87%
0 100

Výhody

  • dlhá výdrž batérie
  • čítačka odtlačkov s gestami
  • plynulý chod Androidu 7.1.1
  • Moto akcie

Nevýhody

  • málo foto režimov
  • vyššia hmotnosť
  • iba HD video

Jednou vetou

Kovový obor so silnou batériou, ktorá vydrží 2-3 dni bežnej práce, za cenu pod 200 €.

Hneď po vybalení smartfónu Moto E4 Plus som zistil, že mám dočinenia s poriadnym kusom hardvéru. Pomerne ťažké, robustné kovové telo s 5,5” displejom, ktorý má HD 720p rozlíšenie, na váhe ukázalo hodnotu 199 g.

No vďaka výbornému tvarovaniu i spracovaniu, známemu z modelov radu G, sa dobre a pohodlne drží v ruke. Tlačidlo ON/OFF i dvojtlačidlo hlasitosti je na pravej strane vhodne umiestnené a bez problémov dosiahnuteľné oboma rukami.

Okrem veľkého displeja s verným podaním farieb, viditeľnosťou i pod veľkými uhlami a výbornou čitateľnosťou aj za slnečného dňa, púta na prednej strane pozornosť LED dióda.

Tá poslúži vyznávačom selfie pri fotografovaní sa 5 Mpx prednou kamerou, ktorá vyhotoví snímky so Skrášlením, v HDR režime, alebo nahrá HD video pri 30 fps.

Jedno z najväčších lákadiel tohto smartfónu však nájdete pod displejom. Je ním snímač odtlačkov prstov. Ten, ako v modeloch G5/G5 Plus, poslúži nielen na odblokovanie telefónu, ale vďaka podpore Moto akcií spoľahlivo nahradí funkčné tlačidlá.

Napríklad pohybom zľava doprava po snímači vykonáte krok späť, opačným smerom vyvoláte posledné otvorené aplikácie, dotknutím sa snímača sa vrátite na hlavnú obrazovku a podržaním spustíte Google asistenta. Je to veľmi praktická a návyková vychytávka, ktorú som naplno využíval.

Čo je ale výborné, môžete si sami nastaviť ktorým smerom aká akcia sa má vykonať, a to podľa toho, čo vám najlepšie vyhovuje. Pozorne si všimnite jeden z nasledujúcich screenshotov.

Do pozornosti tiež dávam tzv. Moto Obrazovku, vďaka ktorej získate okamžitý prehľad o upozorneniach bez toho, aby ste displej museli rozsvietiť, alebo ho odblokovať. Stačí štuchnúť do telefónu a rozsvieti sa nielen prehľad o čase, dátume a stave batérie, ale aj upozorneniach. Navyše o zmeškanej udalosti vás informuje farebná dióda nad displejom.

Súčasťou Moto obrazovky je aj tzv. Nočná obrazovka. Tá slúži na zmenu farby displeja na teplejšie tóny v závislosti od obdobia dňa. Aktivovať, alebo deaktivovať sa môže vo vami stanovenom čase, podľa ranného budíka, alebo pri západe, resp. východe slnka. Je to prospešné, ak vo večerných alebo nočných hodinách si na telefóne prezeráte web stránky, alebo niečo čítate, pretože sa oči natoľko nenamáhajú.

Moto E4 Plus je smartfón z radu cenovo dostupných, kde neočakávate výkon vlajkovej lode. No i tak ma svojou spoľahlivosťou a svižnosťou systému milo prekvapil.

Jeho reakcie boli dostatočne rýchle a pri bežnej práci s telefónom som nezaznamenal spomaľovanie či zasekávanie. AnTuTu mu nadelil veľmi slušných takmer 31-tisíc bodov.

Zaslúžil sa o to 4-jadrový procesor MediaTek MT6737, a najmä výborne vyladená najnovšia verzia systému Android 7.1.1, ktorá nemá žiadnu nadstavbu, ktorá by ho spomaľovala. Plusom je aj RAM veľkosti 3 GB. Z vnútornej 16 GB pamäte je používateľsky dostupných cca 10 GB. Na jej doplnenie určite využijete pamäťovú kartu.

V hernom výkone však E4 Plus pokrivkával. Počas preteku v hre Real Racing 3 bolo badateľné veľmi jemné trhanie, takže frame rate sa určite pohyboval na hranici 20 fps.

Pre ešte lepšie porovnanie hra World of Tanks až pri najnižších nastaveniach zvládla bežať na 40-50 fps. Od benchmarku 3DMARK Ice Storm si vyslúžil len 4 509 bodov. To ale nie je prioritou tohto smartfónu.

Jeho najväčším bonusom je silná batéria s kapacitou 5 000 mAh, schovaná pod zadným, odnímateľným krytom, ktorá ale nie je vyberateľná. Pochopiteľne, jej nabíjanie trvalo viac ako dve a trištvrte hodiny, no následne jej výdrž bola ukážková.

Pri občasnom hraní hier počas dňa, častom telefonovaní, prehliadaní internetu i synchronizácii na pozadí som telefón nabíjal po takmer jeden a pol dni. Bez hrania hier som sa dostával až na hranicu troch dní. Skvelé.

Pritom záťažový herný test batérie v rámci benchmarku GFX vykázalaž 661 minútovú výdrž! To je prakticky 11 hodín… To nepotrebuje ďalší komentár, len konštatovanie, že E4 Plus vás po stránke výdrže, len tak ľahko „v štichu“ nenechá.

Moto E4 Plus má pod spomenutým zadným krytom, ktorý je mimochodom tiež kovový, ako aj základ tela smartfónu, schované aj sloty pre dve Nano SIM karty, ktoré sú oproti sebe po stranách telefónu. Nad šuplíkom pre SIM 1 je zásuvka aj pre microSD kartu. Takže aj s týmto Moto smartfónom využijete plnohodnotný Dual SIM režim pri vloženej pamäťovke.

Na záver som si nechal pohľad na hlavný fotoaparát a jeho zhodnotenie. Fotografi si teda na svoje prídu nie len vďaka spomenutej webkamere s LED bleskom, ale aj 13 Mpx hlavnému fotoaparátu.

Ten vám na bežné zachytenie momentiek s automatickým režimom a autofókusom postačí. Fotografie môžete vylepšiť režimom HDR, alebo Skrášlenie. Za šera využijete LED blesk. Nečakajte však fotografie ako z vlajkovej lode. V porovnaní s modelmi G5/G5 Plus, žiaľ, zaostáva. Taktiež mohol mať viac foto režimov.

Smartfón Lenovo Moto E4 Plus v celkovom pohľade hodnotím pozitívne. Tento obor s kovovým telom dokáže vďaka silnej batérii vydržať 2-3 dni bežnej práce. Najnovší Android 7.1.1 pracuje spoľahlivo a stabilne aj vďaka 3 GB RAM. Pre menej náročných bude E4-ka výhodnou kúpou. Preto mu naša redakcia udelila ocenenie DOBRÁ CENA.

Pozrite si vzorové fotografie, nasnímané týmto smartfónom.

Chodba v šere
Lastovička – 1,74x digitálny zoom
Úplná tma s LED bleskom

Lenovo Moto E4 Plus

Cena 199 €
Veľkosť
155 x 77,5 x 9,6 mm, 199 g
Displej
5,5” IPS, 720 x 1 280 px, 68 x 121 mm, 267 PPI
Fotoaparát
13 Mpx, f/2,0, AF, LED, Panoráma, HDR, HD 30 fps, 5 Mpx web, f/2,2, LED, HD 30fps
Hardvér
MediaTek MT6737, 4-jadrový, 1,3 GHz, Mali-T720, 3 GB RAM, 16 GB flash (10 GB), microSDXC do 128 GB, LTE Cat4, GPS, Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11n, NFC, micro USB, OTG, 2x Nano SIM, 3,5 mm jack, 5 000 mAh
Softvér
Android 7.1.1, Dolby Atmos, FM rádio, Google apps, Moto akcie
Cena
199 €

Komentáre k článku